Złoty trójkąt wsparcia terapeutycznego

Złoty trójkąt wsparcia terapeutycznego

W pracy z klientem stawiam na współpracę w tzw. złotym trójkącie wsparcia terapeutycznego® (nie jestem pewna ale chyba właśnie wymyśliłam tę nazwę, choć system nie powinien być odkrywczy, bo co do zasady tak to powinno wyglądać).

Jestem przekonana, że żaden z partnerów nie będzie zabierał klientów drugiemu, bo coś mi mówi (także mówią o tym  badania), że stan psychiczny i emocjonalny Polaków przedstawia wiele do życzenia, będzie się pogarszał i stety/niestety wsparcie w każdym obszarze złotego trójkąta będzie na wagę złota.

Od dłuższego czasu przetacza się dyskusja nad aspektem moralnym i etycznym działania coachów i mentorów. Przecież są lekarze psychiatrzy i psychologowie.

Zgadzam się z tym, że w tym zawodzie ostatnio bardziej widać czarodziei celebrytów niż specjalistów. Trudno z tym dyskutować. I do mnie trafiają klienci tychże potłuczeni emocjonalnie, rozgoryczeni, czują się oszukani. Mówią, że ktoś naruszył ich intymność, otworzył w nich coś czego nie potrafił zamknąć. To okrutne i nieetyczne. Uważam jednak, że coache i mentorzy byli, są i będą potrzebni podobnie jak nauczyciele, dentyści, kosmetyczki, fryzjerzy itd. Dlaczego zestawiam te zawody. Bo są one naturalnie lub systemowo wpisane w nasze życie: edukację, troskę o siebie, bezpieczeństwo zdrowotne i emocjonalne. Coaching indywidualny to zestaw narzędzi wspierających zdrowych dorosłych ( w moim przypadku) w osiąganiu celów zawodowych a także w rozwoju osobistym.

Na czym polega praca coacha?

Na zadawaniu PYTAŃ, które doprowadzą klienta do rozwiązań. Coach nie podpowiada rozwiązań, nie daje odpowiedzi. Dzięki umiejętnościom i technikom coacha, klient znajduje odpowiedzi i rozwiązania dla niego najlepsze, do których samodzielnie często nie dojdzie. Dlaczego? Ano dlatego, że edukacja na poziomie przedszkolnym, szkolnym i licealnym pozostawia wiele do życzenia w kwestii nauki i rozwijania kompetencji społecznych. Więc jako dorośli błądzimy i kręcimy się w kółko. Do dziś bardzo trudno mi znaleźć w ofercie edukacyjnej naukę asertywności, empatii, pracy zespołowej, opartej nie na ocenie i rywalizacji, a trosce i współpracy. Innymi słowy coach w dużym uproszczeniu pełni funkcję pedagoga szkolnego tyle, że dla dorosłych.

Warto jednak pamiętać, że chociaż korzyści płynące z pracy z coachem i uczestniczenia w psychoterapii z licencjonowanym terapeutą mogą się w pewnym stopniu pokrywać, profesjonaliści ci mają różne role i służą wyjątkowym celom.

W przeciwieństwie do coacha terapeuci i inni specjaliści ds. zdrowia psychicznego koncentrują się na uzdrawianiu, leczeniu chorób psychicznych i pomaganiu ludziom w radzeniu sobie z traumą i innymi problemami z przeszłości. Podczas gdy praca ze mną może pomóc Ci uporać się z pewnymi nierozwiązanymi problemami, nie mogę leczyć zaburzeń nastroju, zaburzeń lękowych, uzależnień ani żadnych innych schorzeń psychicznych. Jeśli będę miała choć cień wątpliwości co do Twojego zdrowia psychicznego i stanu emocjonalnego, z troską skieruję Cię do zaufanego sprawdzonego specjalisty, bo tak działam, etycznie i odpowiedzialnie.

Life coach

 • Nie może leczyć chorób psychicznych
 • W Polsce nie potrzebuje formalnych kwalifikacji
 • Nie jest zobowiązany do przestrzegania przepisów dotyczących ochrony zdrowia dlatego należy być szczególnie ostrożnym i wcześniej zrób dokładny research.

Terapeuta/ psychoterapeuta/psycholog/psychiatra

 • Może leczyć choroby psychiczne
 • Posiada stopień naukowy i jest licencjonowany w pokrewnej dziedzinie
 • Przestrzega kodeksów etycznych

Psychiatra

 • lekarz specjalista, który ukończył sześcioletnie studia na Uniwersytecie Medycznym i odbył staż w szpitalu.
 • posiada tytuł lekarza i wiedzę medyczną.
 • diagnozuje i prowadzi leczenie farmakologiczne chorób oraz zaburzeń psychicznych w oparciu o aktualną wiedzę medyczną.
 • nie ma uprawnień do prowadzenia psychoterapii, chyba że ukończył stosowne szkolenie i uzyskał tytuł psychoterapeuty.

Powyżsi specjaliści powinni ze sobą współpracować tak aby zaopiekować się klientem/pacjentem kompleksowo i skutecznie.

Pod żadnym pozorem nie traktuj coacha jako substytut (zamiennik) specjalisty zdrowia psychicznego i nie ufaj mu jeśli zapewni Cię że jest inaczej. 

Uściski

Agata

UMÓW WIZYTĘ

Skorzystaj z poniższego formularza w celu umówienia wizyty w gabinecie lub jeśli wolisz- spotkania online

[booking options='{calendar months_num_in_row=2 width=768px cell_height=50px}’]
 • Każda sesja trwa 50 minut, w kalendarzu jest możliwość wyboru podwójnej sesji, rezerwując czas dwóch godzin, rezerwujesz 100 minut sesji.
 • Wybranie wizyty nie oznacza rezerwacji terminu, potwierdzenie otrzymasz na podany adres e-mail.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content