Life coaching
Czym jest Life Coaching?
Life coach to profesjonalista zajmujący się dobrostanem, pomaga ludziom czynić postępy w życiu, osiągnąć spełnienie, nie cofać się i wytrwać. Life coachowie pomagają swoim klientom w poprawie ich relacji, kariery i codziennego życia.
Tworząc strategie skupiamy się na unikalnych umiejętnościach i talentach moich klientów, bo nie ma jednej cudownej drogi.
Pomagam w pełni wykorzystać mocne strony, zapewniam wsparcie, którego potrzebuje, aby osiągnąć długotrwałą zmianę.
W zależności od wyznaczonego celu czasem wystarczy kilka sesji czasem więcej. Nastaw się jednak na proces i pracę.
Jej zasady i terminy zawsze wspólnie ustalamy podczas pierwszej sesji. Moim marzeniem jest aby każdy z nas od dziecka miał takiego specjalistę w zasięgu telefonu. Nie znam lepszej inwestycji niż zaplanowanie w swoim plannerze wizyt w gabinecie life coacha podobnie jak dentysty czy kosmetyczki!

Co Life Coaching może zrobić dla Ciebie?
Jedną z głównych korzyści płynących z pracy z life coachem jest możliwość uzyskania świadomego spojrzenia na powtarzające się problemy. Oprócz nowego wglądu w siebie, pomagam zauważyć podświadome negatywne wzorce, przekonania, stereotypy, uprzedzenia, które przeszkadzają osiągnąć sukces.
Wielu moich klientów postrzega pracę ze mną jako sposób na bezpieczne i skuteczne przejście między obecną sytuacją a życiem, które pragną prowadzić. Oto niektóre z korzyści, które mogą wynikać z pracy ze mną:
- Zdrowy balans praca/życie.
- Eliminacja długotrwałych lęków i niepokojów.
- Uwolniona kreatywność.
- Większe bezpieczeństwo finansowe.
- Poprawa umiejętności komunikacyjnych.
- Satysfakcja z życia zawodowego.
- Zdrowe relacje z przyjaciółmi i rodziną.
- Mentalna ochrona przed mobbingiem, przemocą, toksycznym zachowaniami.

Praca z life coachem jest zalecana jeśli zauważasz w swoim życiu:
częstą drażliwość
wysoki poziom stresu i/lub niepokoju
nieumiejętność przełamania złych nawyków
uporczywe uczucie niezadowolenie z pracy
poczucie zablokowanej kreatywności
brak sprawczości, poczucie impasu

Badania wpływu coachingu na Twoje życie:
Chociaż klienci mogą zgłaszać osobiste i subiektywne korzyści z sesji z life coachingowych, istnieją również badania, które wykazały, że coaching życia może być korzystny w wielu obszarach:
- Jedno z badań wykazało, że zarówno coaching indywidualny, jak i grupowy był pomocny w zmniejszaniu prokrastynacji i poprawie osiągania celów. [1]
- W jednym z przeglądów badań stwierdzono, że coaching zdrowia i dobrego samopoczucia okazał się obiecujący w zakresie poprawy poczucia własnej skuteczności i usamodzielnienia. [2]
- Badanie z 2020 r. opublikowane w Frontiers in Psychology wykazało, że interwencje przywódcze oparte na coachingu mogą skutecznie poprawiać samopoczucie i funkcjonowanie w organizacjach. [3]
- Badania sugerują, że life coaching może mieć szereg pozytywnych skutków, w tym poprawę osobistego wglądu i poprawę autorefleksji. Może również pomóc w poprawie ogólnego stanu zdrowia psychicznego i jakości życia. [4]
Pytania i odpowiedzi
life coaching
Coaching indywidualny wspiera Cię w osiąganiu celów związanych z rozwojem zawodowym i poprawą wyników przy jednoczesnym skupieniu się na całej osobie Na czym polega praca coacha? Na zadawaniu PYTAŃ, które doprowadzą Cię do rozwiązań. Coach nie podpowiada rozwiązań, nie daje odpowiedzi. To Ty znajdujesz odpowiedzi i rozwiązania dla Ciebie najlepsze, do których samodzielnie często nie dojdziesz.
Jeśli potrzebujesz:
- zdiagnozowania obecnej sytuacji zawodowej lub prywatnej,
- diagnozy swoich potrzeb, wartości, granic,
- naprowadzenia na cele,
- narzędzi do realizacji swoich marzeń i zadań.
- zmiany.
- szybkiego procesu zmiany na danym etapie życia
Praca z coachem jest dla Ciebie!
- Wyjście z impasu, niemocy decyzyjnej.
- Wsparcie w procesie dokonywania trudnej zmiany na drodze do rozwoju.
- Budowanie zgranego i skutecznego zespołu w firmie.
- Remanent życia i zdefiniowanie siebie na nowo.
- Radzenie sobie z emocjami, stresem i wypaleniem zawodowym.
- Zmiana destrukcyjnych i hamujących przekonań.
- Wsparcie w przejściu z etatu na własny biznes.
- Stawianie granic i branie odpowiedzialności za podejmowanie decyzje.
- Zmiana lub wypracowanie osobistego stylu komunikacyjnego.
To zależy ale najczęściej sesja trwa od 1 godziny lub 2 godzin.
Chociaż korzyści płynące z pracy z life coachem i uczestniczenia w psychoterapii z licencjonowanym terapeutą mogą się w pewnym stopniu pokrywać, profesjonaliści ci mają różne role i służą wyjątkowym celom.
W przeciwieństwie do life coacha terapeuci i inni specjaliści ds. zdrowia psychicznego koncentrują się na uzdrawianiu, leczeniu chorób psychicznych i pomaganiu ludziom w radzeniu sobie z traumą i innymi problemami z przeszłości. Podczas gdy praca ze mną może pomóc Ci uporać się z pewnymi nierozwiązanymi problemami, nie mogę leczyć zaburzeń nastroju, zaburzeń lękowych, uzależnień ani żadnych innych schorzeń psychicznych. Jeśli będę miała choć cień wątpliwości co do Twojego zdrowia psychicznego i stanu emocjonalnego, z troską skieruję Cię do zaufanego sprawdzonego specjalisty, bo tak działam, etycznie i odpowiedzialnie.
Terapeuta/ psychoterapeuta/psycholog/psychiatra
- Może leczyć choroby psychiczne
- Posiada stopień naukowy i jest licencjonowany w pokrewnej dziedzinie
- Przestrzega kodeksów etycznych
Life coach
- Nie może leczyć chorób psychicznych
- W Polsce nie potrzebuje formalnych kwalifikacji jednak ufaj tylko tym z doświadczeniem i certyfikatami renomowanych uczelni.
- Nie jest zobowiązany do przestrzegania przepisów dotyczących ochrony zdrowia dlatego bądź bardzo ostrożna i wcześniej zrób dokładny research.
Pod żadnym pozorem nie traktuj life coacha jako substytut (zamiennik) specjalisty zdrowia psychicznego.
Zanim spotkasz się z life coachem, jest kilka potencjalnych pułapek, na które powinnaś zwrócić uwagę:
- Nie wierz w natychmiastowe rezultaty. Pomagam Ci w planowaniu, rozwiązywaniu problemów i dążeniu do osiągnięcia Twoich celów, ale ważne jest, aby pamiętać, że te rzeczy wymagają czasu. Pomocne będzie wyznaczenie krótkoterminowych i długoterminowych celów, nad którymi warto pracować.
- Zastanów się, czy wybrany coach odpowie na Twoje potrzeby. Nie wszyscy coache mają takie samo podejście do problemu, więc to, co uzyskasz z tego procesu, może zależeć od rodzaju relacji, jaką masz ze swoim trenerem. Poszukaj coacha, który jest odpowiedni do pracy z Twoim typem osobowości i podejściem do rozwiązywania problemów. Jeśli jesteś osobą spokojną, introwertyczną, wycofaną nie wpadnij w pułapkę medialnie krzykliwego, agresywnego trenera tylko dlatego, że taka jest moda i wszyscy do niego chodzą. Musisz czuć tzw. flow. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz odmówić dalszego ciągu jeśli poczujesz, że to nie to. Nie wahaj się to Twoje zdrowie!
- Nie spotykaj się z coachem, aby rozwiązać poważne problemy ze zdrowiem psychicznym. Jeśli doświadczasz objawów choroby psychicznej, takich jak depresja lub lęk, powinnaś porozmawiać z lekarzem lub terapeutą, aby omówić opcje leczenia. Coache mogą udzielić porad, które mogą poprawić twoje samopoczucie, ale to nie znaczy, że mogą zapewnić leczenie zdrowia psychicznego.
- Nie każdy proces musi trwać długo. Jeśli poczujesz, że cel został osiągnięty a coach nadal namawia Cię do wizyt zastanów się czy rzeczywiście ma to sens i uczciwie przedstaw mu swoje watpliwości.
- Żaden coach nie może Cię zapewnić, że np. trzy spotkania wystarczą by osiągnąć założone cele. To jest niemożliwe. Dopiero w trakcie procesu coach obserwując Twoją pracę może oszacować czas w jakim dojdziecie do końca danego etapu.
Wciąż masz pytania bądź chcesz rozwiać wątpliwości?
Proszę skontaktuj się ze mną po więcej informacji.
Napisz do mnie wiadomość
O FIRMIE
Świadoma Komunikacja
ul. Plac Hołdu Pruskiego 8/403a
70-550 Szczecin
NIP 955 106 89 49