Przemoc ekonomiczna i asertywność?

Przemoc ekonomiczna i asertywność?

Zjawisko przemocy ekonomicznej wobec kobiet występuje od stuleci i wiąże się z płciowym podziałem ról.

W modelu tym mężczyzna przyjmuje dominującą rolę w rodzinie, a kobieta i dzieci są mu podporządkowane (system patriarchalny). Źródłem przemocy są postawy społeczne i  stereotypy.

Według stanowiska pekińskiej Platformy Działania ONZ, przemoc wobec kobiet stanowi przejaw historycznie nierównego stosunku sił między kobietami a mężczyznami. Doprowadził on do dominacji mężczyzn względem kobiet, do dyskryminacji kobiet przez mężczyzn oraz do utrudniania kobietom pełnego rozwoju. (źródło: Kancelaria Senatu, Biuro analiz i dokumentacji OT – „Przemoc ekonomiczna”)

Początki zainteresowania przemocą ekonomiczną na świecie przypadają na lata osiemdziesiąte XX w., a badania akademickie w tym obszarze  podjęto dziesięć lat później.

Z badań  przeprowadzonych w 2021 roku na zlecenie WP Kobieta wynika, że aż 40 proc. pytanych respondentek przyznaje, że nie ma stałego źródła dochodu. W badaniu opinii publicznej przeprowadzonym przez UCE Research i Synq w 2022 roku Poland 24,7% Polek przyznaje, że nie jest w stanie odkładać pieniędzy na przyszłą emeryturę. Głównie są to kobiety w wieku 60-80 lat, zarabiające poniżej 1 000 zł netto miesięcznie. Kobiety posiadające wykształcenie zasadnicze zawodowe oraz pochodzące z niedużych miejscowości (do 5 tysięcy mieszkańców) lub wsi. Przemoc finansowa dotyczy przede wszystkim kobiet, ale ofiarami ekonomicznej przemocy mogą stać się również osoby starsze czy niepełnosprawne bez względu na płeć. Dla niektórych autorytetów (ja ich nazywam naukowymi dziadersami) ważne jest, żeby przetrwała rodzina – nawet osobistym kosztem członków. Przemoc ekonomiczna jest oparta na mechanizmie psychologicznym.

Przemocowiec chce kontrolować zdolność partnerki/ partnera do nabywania, utrzymywania i korzystania z zasobów ekonomicznych.

Sprawca, obok kontroli finansowej, dąży do psychicznego uzależnienia, upokorzenia i manipulowania ofiarą w celu jej podporządkowania. Ten rodzaj przemocy jest szczególnie trudny do zdiagnozowania, nie pozostawia przecież widocznych śladów. Podobnie jak „szklany sufit” jest przezroczystym problemem. Często same ofiary nie mają świadomości w czym tkwią, zwłaszcza te wychowane w rodzinach dysfunkcyjnych.

Dlaczego uważam, że kompetencja społeczna zwana asertywnością pozwoli Ci uniknąć spirali przemocy?

Trening asertywności rozpoczyna się od zdiagnozowania w czym tkwisz. Uświadamiasz sobie poziom realnych kosztów psychicznych i materialnych w sferze zawodowej i osobistej. W kolejnym etapie poznajesz metody, które wyposażą Cię w szereg umięjętności, w ramy mentalne, zakomunikują: uważaj to przemoc!. Postawa asertywna to gotowe rozwiązania, odpowiedzi, Twoja naturalna ochrona, nieprzekraczalna i nienegocjowalna granica. Co więcej, asertywność regularnie trenowana i stosowana pozwoli budować partnerskie, uczciwe i trwałe, oparte na wzajemnym szacunku relacje.

Wyjątek: Jeśli partnerka/partner ma niebezpieczną osobowość psychopatyczną, socjopatyczną, narcystyczną lub jest nieugiętym zwolennikiem patriarchalnego modelu rodziny, to w takiej relacji nie masz szans na równe traktowanie. W tym wypadku postawa asertywna najczęściej wywoła u partnera zachowanie przeciwne do Twojej intencji, m.in agresję. Warto wówczas zwrócić się do specjalisty psychologa, który pomoże Ci wyjść z tej relacji. Pamiętaj, że nie jesteś opiekunem partnera ani jego terapeutą. Nie bierz na siebie misji uleczenia partnera. Zamij się swoim bezpieczeństwem.

 

Postawa asertywna może być lekiem na przemoc ekonomiczną. Pozwala adekwatnie, z szacunkiem do siebie i drugiej strony reagować, podejmować spójne z Tobą  decyzje.

Osoba asertywna rzadko kiedy dopuści do eskalacji przemocy. Rozpozna  i nie da się wciągnąć w manipulacje, jest odporna na agresję, nie jest uległa. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, zna asertywne metody stawiania granic. Asertywne zachowanie służy do otwartego wyrażania siebie, do ochrony swych praw w sytuacjach konfliktowych bez używania agresji. Osoby, które ćwiczą strategie zachowań na treningu asertywności, przekonują się, że dzięki nim czują się silne i mają do siebie więcej szacunku. Dzięki postawieniu granicy i obserwowaniu, jak jest ona traktowana, można na bardzo wczesnym etapie znajomości rozpoznać osobę, która ma skłonność do dominacji lub agresji. Strategię asertywności można traktować jako skuteczną profilaktykę przemocy domowej w tym ekonomicznej.

Ściskam Cię mocno i trzymam kciuki!

Agata Baryła

UMÓW WIZYTĘ

Skorzystaj z poniższego formularza w celu umówienia wizyty w gabinecie lub jeśli wolisz- spotkania online

[booking options='{calendar months_num_in_row=2 width=768px cell_height=50px}’]
  • Każda sesja trwa 50 minut, w kalendarzu jest możliwość wyboru podwójnej sesji, rezerwując czas dwóch godzin, rezerwujesz 100 minut sesji.
  • Wybranie wizyty nie oznacza rezerwacji terminu, potwierdzenie otrzymasz na podany adres e-mail.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content