Uwaga, jestem oszustką! Sprawdź czy masz syndrom impostora

Syndrom oszusta to wewnętrzne psychologiczne doświadczenie poczucia bycia oszustem w jakiejś dziedzinie życia, pomimo wszelkich sukcesów, które osiągnąłeś w tej dziedzinie. Możesz mieć syndrom oszusta, jeśli ciągle doświadczasz zwątpienia w siebie, nawet w obszarach, w których zazwyczaj przodujesz. Termin jest używany do określenia wewnętrznego doświadczenia intelektualnej fałszywości.

 

Badania wskazują, że wychowanie i dynamika rodziny mogą odgrywać ważną rolę w syndromie oszusta. W szczególności style rodzicielskie (Autorytarny styl rodzicielstwa, Autorytatywny styl rodzicielski, Permisywny styl rodzicielski, Niezaangażowany styl rodzicielski) charakteryzujące się kontrolowaniem lub nadopiekuńczością mogą przyczyniać się do rozwoju syndromu oszusta u dzieci np wychowane w rodzinie, która wysoko ceniła osiągnięcia. Być może miałeś rodziców, którzy przerzucali się między chwaleniem a krytykowaniem. Badania sugerują również, że osoby pochodzące z rodzin, które doświadczyły wysokiego poziomu konfliktów przy niskim poziomie wsparcia, mogą częściej doświadczać syndromu oszusta. Tak więc pewna dynamika definicji rodziny i późniejsza introjekcja społecznych stereotypów ról płciowych znacząco przyczyniają się do rozwoju zjawiska impostora. Często istnieje presja społeczna, by odnieść sukces i coś osiągnąć, a nie po prostu być.

 
 
Introjekcja to proces, w którym dziecko przyswaja sobie postawy rodziców w formie wielu kalk pamięciowych, przez co w umysłowych reprezentacjach rodziców dziecko przyjmuje także funkcję rodziców. Introjekcja polega na przyjmowaniu a priori komunikatów, poglądów lub atrybutów innych osób, jako własnych.
 
 
Mimo wybitnych osiągnięć akademickich i zawodowych osoby, które doświadczają zjawiska impostora, upierają się w przekonaniu, że tak naprawdę nie są bystre i oszukały każdego, kto myśli inaczej. Liczne osiągnięcia, po których można by oczekiwać, że dostarczą wystarczających obiektywnych dowodów na lepsze funkcjonowanie intelektualne, nie wydają się wpływać na wiarę w oszustwo.
 

Rodzaje syndromu oszusta

Według badaczki, dr Valerie Young, istnieje pięć typów oszustów:

 1. Perfekcjonista/ka . Polega na przekonaniu, że jakbyś nie była absolutnie doskonała, mogłaś zrobić to lepiej. Czujesz się oszustką, ponieważ Twoje perfekcjonizm sprawia, że wierzysz, że nie jesteś tak dobra.
 2. Ekspert/ka . Czujesz się jak oszust, ponieważ nie wiesz wszystkiego na dany temat. Tkwisz w poczuciu, że masz jeszcze dużo do nauczenia się, jeszcze daleko Ci do rangi „ekspertki/a”.
 3. Naturalny/a geniusz/ka. Możesz czuć się jak oszust po prostu dlatego, że nie wierzysz, że jesteś naturalnie inteligentna lub kompetentna. Jeśli nie uda Ci się zrobić czegoś dobrze za pierwszym razem lub opanowanie umiejętności zajmuje Ci więcej czasu, czujesz się jak oszustka.
 4. Solista/ka. Jeśli musiałaś poprosić o pomoc, aby osiągnąć określony poziom lub status. Ponieważ nie mogłaś się tego osiągnąć samodzielnie, kwestionujesz swoje kompetencje lub umiejętności.
 5. Superosoba. Polega na przekonaniu, że musisz być najciężej pracującym lub osiągnąć najwyższy możliwy poziom osiągnięć, a jeśli tego nie zrobisz, oszukujesz.
 
Czy mam syndrom oszusta?

Pierwotnie uważano, że pojęcie syndromu oszusta odnosi się głównie do kobiet osiągających wysokie wyniki. Od tego czasu dowiedziono, że zjawisko jest szerzej doświadczane. Syndrom oszusta może dotknąć każdego — bez względu na jego płeć, status społeczny, doświadczenie zawodowe, poziom umiejętności lub stopień wiedzy. Chociaż zespół oszusta nie jest uznany za zaburzenie zdrowia psychicznego (spis zaburzeń znajdziesz podręczniku diagnostycznym i statystycznym zaburzeń psychicznych) jest dość powszechny. Szacuje się, że 70% ludzi doświadczy przynajmniej jednego epizodu tego zjawiska, w którymś momencie swojego życia.

Jak rozpoznać?

Możesz mieć syndrom oszustki:

 • Gdy zadręczasz się nawet najmniejszymi błędami lub niedociągnięciami w swojej pracy
 • Gdy przypisujesz swój sukces szczęściu czy czynnikom zewnętrznym
 • Gdy jesteś uwrażliwiona nawet na konstruktywną krytykę
 • Gdy czujesz, że nieuchronnie zostaniesz uznany za oszustkę
 • Gdy bagatelizujesz swoją wiedzę, nawet w obszarach, w których jesteś naprawdę lepsza od innych

Typowe cechy zespołu oszusta obejmują:

 • Niezdolność do realistycznej oceny swoich kompetencji i umiejętności
 • Przypisywanie sukcesu czynnikom zewnętrznym
 • Krytykowanie swojego wizerunku, wystąpienia, osiągnięcia
 • Obawiasz się, że nie spełnisz oczekiwań
 • Sabotowanie własnego sukcesu
 • Zwątpienie w siebie
 • Stawianie bardzo ambitnych celów i poczucie rozczarowania, gdy ci się nie uda
Koszt?

Niektóre osoby syndrom oszusta może motywować do osiągania sukcesów, ale najczęściej odbywa się to kosztem ciągłego  niepokoju, życia w lęku i niezadowoleniu. Wydatkujesz energię na ponadmiarowe przygotowywanie się lub pracowanie znacznie ciężej niż to konieczne, aby „upewnić się”, że nikt nie dowie się, że jesteś oszustem. W ten sposób wpadasz w błędne koło, w którym uważasz, że jedynym powodem, dla którego przetrwałeś tę prezentację było to, że nie spałeś całą noc pracując. W końcu lęk nasila się i może prowadzić nawet do depresji.

 

Problem z syndromem oszusta polega na tym, że doświadczenie osiągania dobrych wyników nie zmienia Twoich przekonań. Wciąż dręczy Cię myśl : „Co daje mi prawo tu być?”

Radzenie sobie z syndromem oszusta

Aby pokonać syndrom oszusta, warto zacząć zadawać sobie trudne pytania

 • Jakie podstawowe przekonania mam na swój temat?
 • Czy wierzę, że jestem godny/a miłości i akceptacji takim/ą, jakim/ą jestem?
 • Czy muszę być idealny/a, żeby inni mnie akceptowali?

Syndrom oszusta a zwątpienie w siebie

Nie ma nic złego w okazjonalnym zwątpieniu w siebie. Kluczem, jak zgadza się większość ekspertów, jest częstotliwość. Większość ludzi czuje się jak oszust w pewnym momencie swojego życia, zwłaszcza w zastraszających scenariuszach, niezależnie od tego, czy są na randce w ciemno, w nowej pracy, czy przemawiają przed dużym tłumem.

 

Ważnymi pytaniami, które należy sobie zadać, są: Czy zwątpienie w siebie jest odpowiednie pod względem rozwojowym? Czy jest to uporczywe, dokuczliwe, ciągłe doświadczenie? A może jest to tymczasowe, sytuacyjne doświadczenie?

 

Ćwiczenie

Aby wygrać z syndromem oszusta musisz poczuć spokój, konfrontując się z niektórymi głęboko zakorzenionymi przekonaniami, które masz na swój temat. To ćwiczenie może być trudne, ponieważ możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że je masz…

 • Podziel się swoimi uczuciami. Porozmawiaj z innymi o tym, jak się czujesz. Irracjonalne przekonania mają tendencję do jątrzenia się, gdy są ukryte i nie mówi się o nich.
 • Oceń swoje możliwości. Jeśli od dawna masz przekonania o swojej niekompetencji w sytuacjach towarzyskich i zawodowych, dokonaj realistycznej oceny swoich umiejętności. Zapisz swoje osiągnięcia i to, w czym jesteś dobry, a następnie porównaj je ze swoją samooceną.
 • Podejmij kroki dziecka. Nie skupiaj się na robieniu rzeczy idealnie, ale raczej rób rzeczy w miarę dobrze i nagradzaj się za podejmowanie działań.
 • Kwestionuj swoje myśli. Kiedy zaczniesz oceniać swoje umiejętności i stawiać małe kroki, zastanów się, czy Twoje myśli są racjonalne. Czy ma sens wierzyć, że jesteś oszustem, biorąc pod uwagę wszystko, co wiesz?
 • Przestań porównywać. Za każdym razem, gdy porównujesz się z innymi w sytuacji społecznej, znajdziesz w sobie jakieś niedociągnięcia, które podsycą poczucie, że nie jesteś wystarczająco dobry/a lub nie przynależysz. Zamiast tego podczas rozmów skup się na słuchaniu tego, co mówi druga osoba. Bądź naprawdę zainteresowany/a, aby dowiedzieć się więcej.
 • Korzystaj z mediów społecznościowych umiarkowanie. Nadużywanie mediów społecznościowych może wiązać się z poczuciem niższości. Jeśli spróbujesz przedstawiać w mediach społecznościowych wizerunek, który nie pasuje do tego, kim naprawdę jesteś lub który jest niemożliwy do osiągnięcia, tylko pogorszy to twoje poczucie bycia oszustem.
 • Zaakceptuj swoje uczucia. Zamiast tego spróbuj pochylić się nad nimi i je zaakceptować. Tylko wtedy, gdy uznasz te uczucia, możesz zacząć zmieniać podstawowe przekonania, które Cię blokują.
 • Nie pozwól, by Cię to powstrzymywało. Bez względu na to, jak bardzo czujesz się oszustem lub że nie pasujesz, nie pozwól, aby powstrzymało Cię to od dążenia do swoich celów. Nie daj się zatrzymać.
 
Jeśli często masz wrażenie, że jesteś oszustem/ką, pomocna może być rozmowa z terapeutą, coachem, mentorem. Negatywne myślenie, zwątpienie w siebie i autosabotaż, które często charakteryzują syndrom oszusta, mogą wpływać na wiele dziedzin twojego życia
 
Trzymam kciuki i serdecznie Cię ściskam
Agata
 

Źródła:

https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-319-64224-6_9

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1207/s15327752jpa5602_10

https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/2740724

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/14767333.2011.581016?journalCode=calr20

https://bgsf.com/wp-content/uploads/2022/03/EndImposterSyndromeInYourWorkplace.pdf

 

Kiedy czas na biznes coaching?

01

Coaching nie koncentruje się na istotnych, konkretnych celach firmy.

02

Coaching zajmuje Ci zbyt dużo czasu.

03

Coaching wymaga wsparcia eksperta.

UMÓW WIZYTĘ

Skorzystaj z poniższego formularza w celu umówienia wizyty w gabinecie lub jeśli wolisz- spotkania online

[booking options='{calendar months_num_in_row=2 width=768px cell_height=50px}’]
 • Każda sesja trwa 50 minut, w kalendarzu jest możliwość wyboru podwójnej sesji, rezerwując czas dwóch godzin, rezerwujesz 100 minut sesji.
 • Wybranie wizyty nie oznacza rezerwacji terminu, potwierdzenie otrzymasz na podany adres e-mail.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content