Myśli automatyczne czym są i dlaczego są niebezpieczne?

Czym są myśli automatyczne?

Koncepcja automatycznych myśli pojawia się w terapii poznawczo-behawioralnej. W umysłach myśli krążą nieustannie jak w krwioobiegu krew. Czasem celowo myślimy o czymś, gdy np mamy coś do zrobienia, inne myśli pojawiają się nagle i bez intencji i wysiłku z naszej strony. To są automatyczne myśli. Często wpływa na nie nasz pogląd na siebie, innych i świat ale też przekonania, schematy, stereotypy, złe doświadczenia. Wiedz, że istnieje interaktywny związek między naszymi myślami, uczuciami i działaniami.
Czy te ulotne niczym motyle automatyczne myśli mogą być szkodliwe?

Jasne jest, że wszyscy bez wyjątku doświadczamy automatycznych myśli, taka nasza ludzka uroda, natura. Jednak jak wszystko, automatyczne myśli mogą wymknąć się spod kontroli. Mogą realnie wpłynąć na nasz nastrój, działania lub zdolność do funkcjonowania. Gdy pojawiają się często wierzymy, że są absolutnie prawdziwe, są faktami. Jednak często mogą być irracjonalne, nieprzydatne lub po prostu błędne, nieprawdziwe. Kiedy ufamy naszym automatycznym myślom bez względu na ich trafność, mogą szybko „przejąć” nasz umysł.

Przykład? Bardzo proszę.

Najbardziej banalny i codzienny to sytuacja gdy wysyłasz smsa do swojego chłopaka i nie otrzymujesz od razu odpowiedzi mimo, że odczytał wiadomość. Automatyczne myśli pojawiają się w Twojej głowie, mówiąc: „On chyba mnie już tak nie kocha jak na początku. Całkowicie mnie teraz ignoruje, wiem to. Jestem taka naiwna i głupia!”

Jeśli uwierzymy w te myśli, pogorszy nam się realnie nastrój, zaczniemy się źle czuć ze sobą. Poczujemy niepokój, smutek, zranienie, zawstydzenie lub frustrację być może nawet odrzucenie, brak akceptacji. Poczujemy, że naprawdę on nas ignoruje,  celowo próbuje zranić? Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że te myśli wpłyną na nasze zachowanie. Zrobimy awanturę lub przynajmniej zorganizujemy za karę ciche dni. Kiedy czujemy się przytłoczeni takimi emocjami, nasze automatyczne myśli szaleją. To może prowadzić do bardzo niebezpiecznych reakcji jak np poczucie bycia niegodnymi, niekochanymi, nieważnymi, odizolowanymi co z kolei prowadzi do realnej izolacji od otoczenia. Tak więc z pozoru wolne i beztroskie jak motyle myśli mogą prowadzić do bardzo niepokojących i niebezpiecznych dla naszego bezpieczeństwa emocjonalnego i psychicznego zachowań, stanów.

Jak więc się bronić, jak się ich pozbyć?

Sam fakt, że doświadczamy automatycznych myśli jest naturalny jak słońce. To normalne. Jednak należy z nimi świadomie pracować. Skuteczną metodą jest zatrzymywanie się przy nich (łapanie ich) i kwestionowanie ich prawdziwości. W tym celu należy budować świadomość nad nimi, a gdy już to nastąpi pozostaje codzienna praca nad ich zmianą.

  1. Zbudowanie świadomości to pierwszy krok! Musimy wiedzieć CO nam lata w głowie. Bez tego niewiele możemy zrobić, aby je zmienić. Na początek pomocne będzie nagrywanie lub notowanie takich myśli. Będziemy się z tym czuć sztucznie, nienaturalne jednak bez tego nie zobaczysz myśli  wyraźnie, nie zidentyfikujesz motywów, nie określisz, na ile są racjonalne lub irracjonalne.
  2. Kiedy już nauczymy się świadomie obserwować automatyczne myśli, możemy zacząć je kwestionować, przedstawiając alternatywną, bardziej racjonalną myśl. We wcześniejszym przykładzie jedną z automatycznych myśli było: „On MUSI mnie ignorować!” Bardziej racjonalną myślą byłoby: „Ostatnio był bardzo zajęty, prawdopodobnie odpisze mi, kiedy będzie miał możliwość”. Taka myśl z pewnością pozwoli nam poczuć się spokojniejszymi i mniej zaniepokojonym brakiem natychmiastowej odpowiedzi.
  3. Kolejny krok to oswojenie i zaakceptowanie bardziej racjonalnych myśli. Do tego potrzeba czasu i praktyki świadomości.

Trening świadomości automatycznych myśli nie ma to na celu zapobieżenia ponownemu pojawieniu się negatywnej automatycznej myśli. Ma  pomóc nam szybko rozpoznać ją i zamienić na inną.

Co nam to daje? Spokoj, opanowanie, kontrolę.

Zyskujemy kontrolę nad osobistą przestrzenią mentalną, czujemy się spokojniejsi, zmniejsza się poziom stresu, niwelujemy przygnębienie, złość

Dlaczego warto trenować pod okiem specjalisty?

Praca  z automatycznymi myślami bywa trudna zwłaszcza na początku. Podobnie jest gdy pierwszy raz idziemy na siłownię. W gabinecie coacha mamy wsparcie. Trening polega na bezpośredniej konfrontacji się z naszymi nieprzystosowawczymi wzorcami myślowymi, które mogą prowadzić do sporego niepokoju. Co więcej, nie jest łatwo zacząć samemu budować świadomość automatycznych myśli lub od odróżniać myśli irracjonalne od racjonalnej. Praca z coachem pomoże przejść przez ten proces.

Zapraszam na sesje online i stacjonarnie

Agata

UMÓW WIZYTĘ

Skorzystaj z poniższego formularza w celu umówienia wizyty w gabinecie lub jeśli wolisz- spotkania online

[booking options='{calendar months_num_in_row=2 width=768px cell_height=50px}’]
  • Każda sesja trwa 50 minut, w kalendarzu jest możliwość wyboru podwójnej sesji, rezerwując czas dwóch godzin, rezerwujesz 100 minut sesji.
  • Wybranie wizyty nie oznacza rezerwacji terminu, potwierdzenie otrzymasz na podany adres e-mail.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content