Toksyczny szef. 3 sygnały

Jeśli mielibyśmy zacząć od definicji, to jak możemy sklasyfikować daną relację jako toksyczną? Może tak:Toksyczne relacje, to takie, które nie opierają się na szacunku, zrozumieniu czy wzajemnej akceptacji. W takich relacjach bardzo często pojawia się kłamstwo, manipulacja oraz przemoc emocjonalna. Przemocy fizycznej też nie możemy wykluczyć. Będąc w takiej relacji odczuwamy bardzo skrajne emocje i często dopiero po czasie dostrzegamy, że coś jest nie tak, bo przecież na początku było tak pięknie!Oto 3 sygnały ostrzegawcze dla Ciebie, które mogą świadczyć o tym, że Twoja relacja z szefem/szefową może być niezdrowa i toksyczna:

„1.PIEDESTAŁ

Nadmierny, przerysowany, nienaturalny zachwyt nad Twoimi kompetencjami, nadaktywne zaspokajanie Twoich potrzeb, wyjątkowe traktowanie bez powodu.To pierwszy sygnał. Wszystko co jest stosowane w nienaturalnej, wyolbrzymionej, manipulacyjnej formie z intencją uzależnienia Cię od siebie może być przemocą. Od razu powiem, że nie jest łatwo oprzeć się temu miodkowi i właśnie dlatego szklany hejter, który zna Twoje potrzeby, wie które z Twoich potrzeb są w deficycie, to właśnie ofiarowuje Tobie z nawiązką. Jeśli doświadczasz takiej formy aktywności, włącz lampkę i obserwuj.Nie chodzi o to abyś była chorobliwie podejrzliwa i wszelkie formy radosnej ekspresji np. szefa uznawała jako sygnał ostrzegawczy. Dopiero łańcuch zdarzeń, niebezpiecznie rozciągnięty w czasie, a więc usypiający czujność może być podstawą do zastanowienia się. Jeśli raz na jakiś czas kolega lub szef wykrzyknie na korytarzu z radością: Jesteś wielka! Dzięki Tobie udało się! To może rzeczywiście ma powody.

2.KUMPELSKIE SZEPTANKI

Subtelne wciąganie Cię w obmawianie i szykanowanie współpracowników, znajomych przez wydawanie opinii i osądów.Dlaczego piszę: subtelne? Bo gdyby było oczywiste nie dasz się w to wciągnąć. Nasz tytułowy hejter stosuje osądy moralne, porównania, opinie o innych wykorzystując regułę autorytetu jedną z zasad wpływu społecznego, które wyróżnił Robert Cialdini. Polega ona na większej skłonności do posłuszeństwa osobom, które uważa się za autorytety.Nie ma powodu abyś nie ufał, przecież mówi to człowiek powszechnie uznawany, szanowany, z osiągnięciami i sukcesami. Te opinie imponują Ci, powoli stają się Twoimi opiniami. Kiełkują Ci w głowie jak mantra. On to potwierdza mówiąc: przecież sama tak mówiłaś, przecież tego właśnie chciałaś. W końcu wierzysz, że sama to wymyśliłaś. Zaczynasz przyjmować jego opinie, osądy jak swoje. Jeśli choć przez chwilę czujesz się w takiej sytuacji nieswojo, masz poczucie niepokoju, wewnętrznej, podświadomej niezgody to istnieje duże prawdopodobieństwo, że wobec Ciebie stosowana jest przemoc.Mnie zdarzyło się stanowczo odmówić obmawiania pracownika w tzw. zaufanym gronie szefa. To był początek końca mojej kariery w tej firmie. Wiedziałam to gdy tylko zaoponowałam, tak jak od razu uznałam, że robię słusznie i do dziś zdania nie zmieniłam.

 
3.PAN OBRAŻALSKI
 
Zmiana stosunku i zachowania wobec Ciebie po tym gdy asertywnie i z szacunkiem wyrazisz swoje zdanie będące w sprzeczności ze zdaniem hejtera.

Tutaj znów użyję słowa subtelna, co nie oznacza delikatna, a raczej ukryta niechęć. Jeśli mimo waszej deklaratywnej sympatii, wsparcia w przypadku kiedy np. pracujesz jak należy, wyniki są ok, przy czym jednocześnie jesteś asertywna tak w sprawach zawodowych jak i prywatnych, otrzymujesz w zamian niechęć, odsuniecie na boczny tor, oznacza to małostkowość i brak profesjonalizmu. Jeśli zmienia się to w trwały i postępujący proces studzenia i osłabiania waszych relacji i Twojej pozycji w celu ukarania Cię, może to oznaczać, że jesteś obiektem przemocy.[…]”

źródło: fragment e-booka Agata Baryła, „Nie tym tonem. Czyli jak zrozumieć hejtera”

Jeśli czytając powyższe słowa, czujesz się jakbyś czytał/a o sobie, możesz dowiedzieć się wiele więcej zakupując tego e-booka a jeśli czytanie to nie Twoje klimaty.. w pakiecie jest również audiobook :)Nikola Baryła

Ten e-book i audiobook jest dla Ciebie, jeśli:

-Przydarzyło Ci się czuć lęk, zagrożenie w relacji, rozmowie prywatnej i zawodowej,

-Zdarzyło Ci się płakać, złościć, czuć zażenowanie, manipulację podczas rozmowy,

-Zdarzyło Ci się czuć bezsilność i niemoc wobec rozmówcy,

-Na rzucony żart zawstydziłaś/eś się za rozmówcę.

„Nie tym tonem” to też #workbook. Co to dla właściwie oznacza? Możesz (a nawet powinnaś) pracować z nim już w trakcie czytania. Znajdziesz w nim ćwiczenia, które pomogą Ci bardziej zrozumieć siebie i innych 🙂

UMÓW WIZYTĘ

Skorzystaj z poniższego formularza w celu umówienia wizyty w gabinecie lub jeśli wolisz- spotkania online

[booking options='{calendar months_num_in_row=2 width=768px cell_height=50px}’]
Agata Baryła

Coachka, mentorka, dziennikarka, kulturoznawczyni, medioznawczyni. Piastowała stanowiska vice-kanclerza uczelni wyższej, dyrektora spółki, szefa działu kontroli. Autorka książki "Nie tym tonem czyli okiełznać hejtera". Laureatka nagrody dziennikarzy zachodniopomorskich w kategorii Dziennikarz Roku 2018. Wykładowczyni akademicka, mentorka w obszarze zarządzania, marketingu i komunikacji w organizacji, komunikacji społecznej, praktyk antymobbingowych i działań przeciw przemocy ekonomicznej. Doradczyni ds komunikacji w mediach.

Skip to content