Czym jest projektowanie strony internetowej zgodnie z UX?

UX czyli User Experience czyli projektowanie doświadczeń użytkownika.

Spotyka się generalnie różne określenia UX, UX DESIGN, one wszystkie znaczą to samo. Sprowadzają się do jednej podstawowej idei –  projektowania treści z wykorzystaniem analizy sposobu w jaki użytkownik dokonuje interakcji z aplikacją.

Słowo aplikacja może tutaj oznaczać różne rzeczy może to być aplikacja mobilna, strona internetowa czy aplikacja webowa. Jeśli mielibyśmy użyć analogii to możemy powiedzieć, że jest to usługa, produkt albo organizacja.

Żeby lepiej zrozumieć proces UX Design warto zwrócić uwagę na poszczególne elementy projektowania w tym modelu.

Kluczowe wytyczne UX DESIGN

  • Przydatność. Punkt widzenia klienta pełni istotną rolę w procesie projektowania.
  • Użyteczność. Wszelkie interakcje nie powinny sprawiać użytkownikowi żadnych problemów. 
  • Łatwość opanowania. Korzystanie z aplikacji/strony www powinno być proste do opanowania w krótkim czasie, bez konieczności korzystania ze skomplikowanych instrukcji.
  • Estetyka. Wizualny aspekt aplikacji jest atrakcyjny dla zmysłów użytkowników.
  • Emocje. Aplikacja/strona internetowa powinna budzić w odbiorcy dokładnie takie emocje jakich poszukuje i/lub potrzebuje do podjęcia decyzji zakupowej

Dlaczego to jest takie ważne?

UX, czyli user experience określa doświadczenie użytkownika, jakie towarzyszy mu podczas korzystania z naszego produktu. To konkretne wrażenia i odczucia, których klient doświadcza odwiedzając sklep internetowy. Podstawą jest więc uwzględnienie potrzeb i preferencji docelowych użytkowników a nie twórców, właścicieli aplikacji. Głównym celem takiego projektowania jest zapewnienie możliwie najprzyjemniejszych i najłatwiejszych zakupów. W końcu przecież chodzi nam o to, żeby dobrze o nas myślał i wrócił!

Proces projektowania jest sekwencją czynności i zdarzeń, które następują w czasie między pojawieniem się problemu, a powstaniem dokumentacji, która będzie opisywać rozwiązanie problemu, racjonalne z punktu widzenia ekonomicznego i funkcjonalnego (M. Sołtysik 2016, s. 23). Zostaw to profesjonalistom.

Chcesz zaprojektować nowoczesną i mobilną stronę internetową dla siebieZadbamy o Twój wizerunek w internecie przygotowując stronę internetową, która będzie wizytówką Twojej firmy. Dzięki niej zdobędziesz więcej klientów. Zapoznaj się z naszą ofertą i warunkami współpracy.

Dobrego dnia dla Ciebie!

Nikola

Przemyślenie na temat “Czym jest projektowanie strony internetowej zgodnie z UX?

  1. Przytulniej pisze:

    Właśnie tego mi było trzeba! Rzetelnie napisanego artykułu, który rozjaśnia wątpliwości, a nie sprawia, że będzie ich tylko więcej. Czasami już od samego wstępu czytać się odechciewa… Tutaj na szczęście tak nie jest 🙂

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content