Kim jest alienator? Felieton Joanny Świątek Wojnarowskiej. Dział prawny Kobiecej Sprawy

Inspiracją do napisania dzisiejszego tekstu przyniosło samo życie i niejako wymusiło na mnie poruszenie tej kwestii w formie liva, który został wyemitowany na kanale Kobiecej Sprawy, a w tej chwili  formie felietonu . Do czego dążę?  

Obejrzyj nasze spotkanie TUTAJ

Z niepokojem obserwuję bardzo niebezpieczne ale niestety coraz częstsze zjawisko zwane alienacją rodzicielską. 

Na czym polega i czym jest alienacja?

O alienacji rodzicielskiej mówimy w przypadku, kiedy jedno z rodziców utrudnia kontakty z dzieckiem drugiemu rodzicowi. Jest to rodzaj przemocy emocjonalnej nie tylko wobec dziecka, ale i drugiego z rodziców.

Tego typu świadome niszczenie więzi dziecka i rodzica może przejawiać się na wiele sposobów, np. manipulowaniem przekonaniami dziecka, jego emocjami (strachem, lękiem), opowiadaniem dziecku o przyczynach rozejścia się rodziców i ich relacji, winieniu przy dziecku drugiego rodzica za rozpad rodziny.

Często spotykanym rodzajem alienacji jest też angażowanie pokus dziecka, które mają odciągnąć je od spotkań z drugim rodzicem bądź też organizowanie dziecku dodatkowych zajęć, które mają ograniczyć drugiemu rodzicowi czas spotkania.

Nagminne odmawianie współpracy i uniemożliwianie dostępu do wyników szkolnych, dokumentacji lekarskiej dziecka, oraz brak elastyczności w ustalaniu harmonogramu wizyt – przykłady alienacji można mnożyć, ich katalog rozszerza w związku z narastającą skalą problemu.

Tego typu zachowania stoją w sprzeczności z dobrem dziecka. I bezwględnie mogą przyczynić się do powstawania u dziecka zaburzeń na tle zdrowotnym i emocjonalnym.

Podam przykłady z ostatniego miesiąca pracy:  przychodzi Kobieta, próbuje powstrzymać łzy  – bezskutecznie. Ma 11 letniego synka – od urodzenia mieszkał z Nią, tata się nie zainteresował, zresztą zawsze miał lepsze zajęcia niż opieka nad, jak to mówił, „bachorem”. Alimenty płacił kiedy chciał, mieszkał i mieszka na działce rekreacyjnej, życie płynie mu z dnia na dzień. Pracuje dorywczo, zatargów z prawem nie ma , ale też nie martwi się co będzie dalej. Gdy chłopiec wyrósł już z „pierza”, poszedł do szkoły – tata nagle zaczął się bardziej interesować synem.

Mama była zachwycona – przez te wszystkie lata przełykając łzy, wielokrotnie musiała z trudem odpowiadać na pytania – mamo dlaczego tata mnie nie kocha?

Czas płynął, dziś synek ma 11 lat.  Mama pracuje, tata – król działkowiczów zabrał syna na wakacje tamże by – jak twierdził – dzieciak na powietrzu pobył. I tu zaczął się dramat.

Życie bez kontroli, z dnia na dzień, bez zakazów, nakazów, bez troski o higienę okazał się rajem dla 11 latka do tego stopnia, że pozostał na stałe z Ojcem. Ot tak! Powoli przestał dzwonić do matki, ostatecznie nie chce już odbierać od niej telefonów lub robi to z niechęcią. Do szkoły chodzi w „kratkę”, znacznie opuścił się w nauce.  Matka jest nudna a Ojciec fajowy.  Ojciec oczywiście nie widzi w tym niczego złego – co więcej  – złożył pozew o alimenty od Matki na rzecz syna.  Co w tym złego?  Obydwoje rodzice mają władzę rodzicielską zatem teoretycznie obydwoje mogą ją wykonywać. Z tym, że jest jeszcze „coś takiego” jak dobro dziecka.  A dobro dziecka to myślenie o dziecku – nie o sobie. O jego rozwoju, o potrzebie wsparcia obydwojga rodziców .

Przykład kolejny. Tym razem walczy Tata.  Związek rozpadł się, Ojciec zakochany w swoim synu, tony zdjęć ze wspólnych wypraw. Mieszkają w górach – piękne okolice.  Nagle Mama z synem znikają. Telefon wyłączony – zero kontaktu. Policja, detektyw – znaleziono ich w Szczecinie po 8 miesiącach poszukiwań. Mama  prowadzi firmę i piękne życie u boku nowego mężczyzny. Syn otrzymał informację, iż jego tata od wędrówek – wyjechał za granicę i nie chce ich znać. Nie chcę myśleć co dzieje się w psychice tego dziecka.

Co może zrobić Rodzic w takich sytuacjach?

Po pierwsze uregulować sprawę kontaktów formalnie. Jeżeli Twoje kontakty z dzieckiem zostały zabezpieczone przez orzeczenie sądowe, ugodę sądową lub też ugodę mediacyjną, a mimo to matka/ojciec dziecka nagminnie uniemożliwia Ci ich wypełnienie, masz prawo wystąpić do Sądu z wnioskiem o zagrożenie karą pieniężną za każdy niezrealizowany bądź też niewłaściwie zrealizowany kontakt z dzieckiem.  Aby uzyskać takie orzeczenie Sądu, należy wystąpić z odpowiednim wnioskiem, popartym rzetelną argumentacją i dowodami.

Kolejnym pomysłem jest złożenie powództwa o obronę dóbr osobistych z finansowym aspektem zadośćuczynienia na rzecz osoby, której dobra zostały zagrożone.

Skutecznym sposobem jest też ograniczenie praw rodzicielskich alienatorowi . Ponieważ wachlarz możliwości jest szeroki  i jak to w życiu – każdy przypadek jest różny, zatem jednego sprawdzonego szablonu na rozwiązanie tej kwestii nie ma.

Z  mojej perspektywy – ważny jest czas. Długie odosobnienie, brak kontaktu z dzieckiem, szczególnie tym najmłodszym powoduje iż więzi zanikają i rzeczywiście Rodzic staje się obcą osobą.

Dlatego tak istotna jest szybka reakcja. W tym przypadku niezbędny jest kontakt z doświadczonym w tym zakresie prawnikiem, by mądrze poprowadzić taki proces w trosce o dobro dziecka, nie posunąć się za daleko i nie zrobić za mało. Profesjonalna asysta daje gwarancję skuteczności i daje siłę w walce o nasze dzieci i ich dobro.

[/fusion_text][fusion_person name=”Joanna Świątek Wojnarowska” title=”Dział Prawny Kobiecej Sprawy” picture=”https://kobiecasprawa.pl/wp-content/uploads/2020/05/Joanna15-e1588875723764.jpg” picture_id=”14405|full” pic_link=”https://kobiecasprawa.pl/wierze-i-wiem-ze-mozna-rozstac-sie-madrze-z-szacunkiem-dla-wspolnie-przezytych-lat-joanna-swiatek-wojnarowska/” linktarget=”_blank” pic_style=”glow” pic_style_blur=”” pic_style_color=”” pic_bordersize=”” pic_bordercolor=”” pic_borderradius=”” hover_type=”none” background_color=”” content_alignment=”” icon_position=”” social_icon_boxed=”” social_icon_boxed_radius=”” social_icon_color_type=”” social_icon_colors=”” social_icon_boxed_colors=”” social_icon_tooltip=”” blogger=”” deviantart=”” discord=”” digg=”” dribbble=”” dropbox=”” facebook=”” flickr=”” forrst=”” instagram=”” linkedin=”” mixer=”” myspace=”” paypal=”” pinterest=”” reddit=”” rss=”” skype=”” soundcloud=”” spotify=”” tumblr=”” twitch=”” twitter=”” vimeo=”” vk=”” whatsapp=”” xing=”” yahoo=”” yelp=”” youtube=”” email=”” show_custom=”no” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” /][fusion_flip_boxes columns=”1″ flip_effect=”3d” flip_direction=”” flip_duration=”” equal_heights=”” icon=”” icon_color=”” circle=”yes” circle_color=”” circle_border_color=”” icon_flip=”” icon_rotate=”” icon_spin=”no” image=”” image_id=”” image_max_width=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=””][fusion_flip_box flip_direction=”up” title_front=”SKONTAKTUJ SIĘ Z DZIAŁEM PRAWNYM KOBIECEJ SPRAWY” title_back=”ZAUFAJ EKSPERTKOM” text_front=”NIE RÓB TEGO SAMA” icon=”” icon_color=”” circle=”” circle_color=”” circle_border_color=”” icon_flip=”” icon_rotate=”” icon_spin=”” image=”” image_id=”” image_max_width=”” background_color_front=”” background_image_front=”https://kobiecasprawa.pl/wp-content/uploads/2020/10/Zrzut-ekranu-2020-08-01-o-18.03.23.jpg” background_image_id_front=”” title_front_color=”” text_front_color=”#000000″ background_color_back=”#ffc107″ background_image_back=”” background_image_id_back=”” title_back_color=”” text_back_color=”” border_size=”” border_color=”” border_radius=”4″ animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.1″ animation_offset=””]

WSPIERAJĄ NAS PRAWNICZKI

AJM KANCELARIA ADWOKACKA AGNIESZKA JUCHNO – MARCJAN 

JOANNA WOJNAROWSKA INTERWENCJA RODZINNA

[/fusion_flip_box][/fusion_flip_boxes][fusion_pricing_table type=”1″ backgroundcolor=”” background_color_hover=”” bordercolor=”” dividercolor=”” heading_color_style_1=”” heading_color_style_2=”” pricing_color=”#000000″ body_text_color=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” columns=”2″][fusion_pricing_column title=”Pozew o alimenty wraz z wnioskiem o zabezpieczenie” standout=”yes”][fusion_pricing_price currency=”PLN” currency_position=”left” price=”800″ time=”” ][/fusion_pricing_price][fusion_pricing_row]ONLINE[/fusion_pricing_row][fusion_pricing_row]7 dni roboczych[/fusion_pricing_row][fusion_pricing_footer][fusion_button link=”https://kobiecasprawa.pl/produkt/pozew-o-alimenty-wraz-z-wnioskiem-o-zabezpieczenie-dzial-prawny/” text_transform=”” title=”” target=”_self” link_attributes=”” alignment=”” modal=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” color=”default” button_gradient_top_color=”” button_gradient_bottom_color=”” button_gradient_top_color_hover=”” button_gradient_bottom_color_hover=”” accent_color=”” accent_hover_color=”” type=”” bevel_color=”” border_width=”” border_radius=”” border_color=”” border_hover_color=”” size=”” stretch=”default” icon=”” icon_position=”left” icon_divider=”no” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]Zamów[/fusion_button][/fusion_pricing_footer][/fusion_pricing_column][fusion_pricing_column title=”Konsultacja prawna wraz z podsumowaniem spotkania” standout=”yes”][fusion_pricing_price currency=”PLN” currency_position=”4″ price=”179″ time=”” ][/fusion_pricing_price][fusion_pricing_row]ONLINE[/fusion_pricing_row][fusion_pricing_row]24 h[/fusion_pricing_row][fusion_pricing_footer][fusion_button link=”https://kobiecasprawa.pl/produkt/konsultacja-prawna-wraz-z-podsumowaniem-spotkania-przeslanym-na-email-z-wciagu-24-h-od-spotkania-dzial-prawny/” text_transform=”” title=”” target=”_self” link_attributes=”” alignment=”” modal=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” color=”default” button_gradient_top_color=”” button_gradient_bottom_color=”” button_gradient_top_color_hover=”” button_gradient_bottom_color_hover=”” accent_color=”” accent_hover_color=”” type=”” bevel_color=”” border_width=”” border_radius=”” border_color=”” border_hover_color=”” size=”” stretch=”default” icon=”” icon_position=”left” icon_divider=”no” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]Zamów[/fusion_button][/fusion_pricing_footer][/fusion_pricing_column][/fusion_pricing_table][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container][fusion_builder_container hundred_percent=”no” hundred_percent_height=”no” hundred_percent_height_scroll=”no” hundred_percent_height_center_content=”yes” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” status=”published” publish_date=”” class=”” id=”” link_color=”” link_hover_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” gradient_start_color=”” gradient_end_color=”” gradient_start_position=”0″ gradient_end_position=”100″ gradient_type=”linear” radial_direction=”center center” linear_angle=”180″ background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” enable_mobile=”no” parallax_speed=”0.3″ background_blend_mode=”none” video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” video_preview_image=”” filter_hue=”0″ filter_saturation=”100″ filter_brightness=”100″ filter_contrast=”100″ filter_invert=”0″ filter_sepia=”0″ filter_opacity=”100″ filter_blur=”0″ filter_hue_hover=”0″ filter_saturation_hover=”100″ filter_brightness_hover=”100″ filter_contrast_hover=”100″ filter_invert_hover=”0″ filter_sepia_hover=”0″ filter_opacity_hover=”100″ filter_blur_hover=”0″][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ spacing=”” center_content=”no” link=”” target=”_self” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” hover_type=”none” border_size=”0″ border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” border_radius=”” box_shadow=”no” dimension_box_shadow=”” box_shadow_blur=”0″ box_shadow_spread=”0″ box_shadow_color=”” box_shadow_style=”” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”” margin_bottom=”” background_type=”single” gradient_start_color=”” gradient_end_color=”” gradient_start_position=”0″ gradient_end_position=”100″ gradient_type=”linear” radial_direction=”center center” linear_angle=”180″ background_color=”” background_image=”” background_image_id=”” background_position=”left top” background_repeat=”no-repeat” background_blend_mode=”none” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” filter_type=”regular” filter_hue=”0″ filter_saturation=”100″ filter_brightness=”100″ filter_contrast=”100″ filter_invert=”0″ filter_sepia=”0″ filter_opacity=”100″ filter_blur=”0″ filter_hue_hover=”0″ filter_saturation_hover=”100″ filter_brightness_hover=”100″ filter_contrast_hover=”100″ filter_invert_hover=”0″ filter_sepia_hover=”0″ filter_opacity_hover=”100″ filter_blur_hover=”0″ last=”no”][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]