Z pamiętnika prawnika. Joanna Świątek – Wojnarowska

Towarzysząc Kobietom w ich drodze do „wolności” w tym w szczególności w przeprowadzeniu rozwodu, podziału majątku, opieki nad dziećmi, alimentów itp. mogę  pokusić się o jakieś ogólne podsumowania moich własnych spostrzeżeń ,ale też przemyślenia te spowodowały że sięgnęłam do opracowań które miały mi odpowiedzieć  na pytanie – jak to jest z Kobietami w Polsce , z ich przedsiębiorczością, wiarą w siebie, oraz samodzielnością finansową ?

Zapytacie – skąd te myśli ? Otóż mogę z całą odpowiedzialnością  powiedzieć że 80 procent rozwodzących się Kobiet pozostają w wieloletnich, przemocowych związkach pozwalając sobie na brak szacunku, przyjaźni, wsparcia , o miłości już nie wspomnę z powodu  któremu na imię jest  PIENIĄDZ .  Siedzi przede mną Kobieta ładna, mądra która ma wszystko przed sobą i  ściskając dłonie prawie do krwi powtarza jak mantrę : jak ja sobie poradzę finansowo? Lub – co lepiej- NIE PORADZĘ sobie finansowo .  Oprócz bowiem partnera – nieprzyjaciela  takie „mądrości” typu – nie dasz sobie rady, już na to za późno, trzeba było myśleć wcześniej – otrzymują  od swoich matek, przyjaciółek , koleżanek itp.  Oprócz tego, że „prawniczę” lubię zgłębiać przyczyny różnych spraw  i w tym wpisie zostawię solidarność kobiecą na inny czas i zajmę się samodzielnością finansową Kobiet w Polsce.

I co tu mamy ?

Badania przeprowadzone w roku 2020 , których celem było sprawdzenie aktywności kobiet w biznesie i porównanie jej z aktywnością mężczyzn jasno wskazuje na  to że biorąc pod uwagę zarówno dane o jednoosobowych działalnościach gospodarczych (z CEIDG), jak i o spółkach handlowych (z KRS),kobiet będących przedsiębiorcami lub pełniących wysokie stanowiska zarządcze w firmach jest w Polsce nadal o połowę mniej niż mężczyzn. Nadal więc brak równowagi płci w świecie biznesu. No i to jest suchy fakt. Ale spójrzmy dalej

Co trzecia firma w Polsce została założona i jest prowadzona przez kobietę – a dokładnie, 33,4 proc. przedsiębiorstw. Pod tym względem jesteśmy wśród europejskich liderów (średnia unijna to 31 proc). Co jednak najważniejsze, kobiety w naszym kraju zakładają działalność głównie nie z musu, a z chęci rozwijania swojej kariery – wynika z raportu „Zawód: Prezeska – Diagnoza Przedsiębiorczości Kobiet”.

W raporcie zaznaczono jednak, że wraz z rosnącym odsetkiem liczby przedsiębiorczyń, zarazem spada wskaźnik ogólnej aktywności zawodowej Polek – i to jest niepokojące .

Wiek badanych kobiet pokrywa się z rozkładem wieku w całej populacji Polek prowadzących biznes:

Największa grupa, bo prawie połowa badanych, to prezeski w wieku 36-45 lat, które po zgromadzeniu doświadczenia zawodowego zdecydowały się na rozpoczęcie kariery „na swoim” (46 proc.). Prawie 1/3 właścicielek to kobiety mające mniej niż 36 lat (29 proc.), podczas gdy co czwarta badana to przedsiębiorczyni powyżej 46 roku życia.

Dlaczego Polki zakładają firmy?

Przede wszystkim, nie są to osoby bez pracy.67 proc. kobieto podjęło tę decyzję po pracy w innej organizacji lub instytucji. Jak podkreślono w raporcie, bezrobocie czy powroty z urlopów macierzyńskich nie są głównymi powodami zakładania firm przez kobiety, wbrew temu, co często się wydaje. Tylko co ósma przedsiębiorczyni przebywała na macierzyńskim przed założeniem firmy, a tylko 4 proc. było wcześniej bezrobotnymi. Powody, dla których Polki zakładają biznesy, napawają optymizmem:

  • chcą przejść „na swoje” – 42 proc.
  • dążą do rozwoju zawodowego – 37 proc.

Jak jednak podkreślono, jest inny czynnik, który ma spore znaczenie dla decyzji o założeniu firmy: wsparcie – lub jego brak – na jakie może liczyć kobieta.

  • Wśród prowadzących biznesy, 53 proc. przyznało, że w momencie zakładania firmy mogły liczyć na pomoc męża lub partnera.
  • Dla 20 proc. badanych największym wsparciem była rodzina.
  • 16 proc. miało wsparcie we wspólniku lub wspólniczce.

Co istotne, wraz z wiekiem badanych wzrasta odsetek osób mogących liczyć na pomoc przyjaciół. Dzieje się tak, bo „lata gromadzenia doświadczenia życiowego i zawodowego pozwalają prezeskom zbudować wokół siebie sieci społeczne, z których korzystają w trudnych sytuacjach i na życiowych zakrętach”.

Pozwolę sobie podsumować pytaniem – czy fakt że mężczyzn jest 2 razy więcej w biznesie wynika z tego że dajmy na to – mają lepsze predyspozycje , mają łatwiej itp. czy też to MY SAME  przez brak wiary w siebie,  przez stereotypy – strzelamy  sobie w kolano zanim postawimy pierwszy krok?

Ps lubię cytaty. I taki wpadł mi w oko

JAK CI SIĘ SPALI DACH – MASZ PRZEPIĘKNY WIDOK NA NIEBO!

Joanna Swiątek- Wojnarowska

Joanna Świątek – Wojnarowska, prawnik i mediator – ekspertka szeroko rozumianego prawa rodzinnego, założycielka portalu Interwencja Rodzinna, poświęconemu trudnym  zagadnieniom związanym z rozpadem rodziny .

Wierzę i wiem, że można rozstać się mądrze, z szacunkiem dla wspólnie przeżytych lat, a  mądra rodzina paczworkowa daje podwójne skrzydła dzieciom w niej wychowanym. Pracę z klientami rozpoczynam od długiej rozmowy.

Autorka artykułów o tematyce związanej z  relacjami na linii Człowiek – Prawo. Prezes Fundacji Ludzkie Sprawy – pozarządowej organizacji skupiającej  specjalistów i doradców różnych dziedzin współtworzących lokalną rzeczywistość. Orędowniczka pracy w  zespole – zwolenniczka  formy turkusowego zarządzania. 

Życiowe motto : WSZYSTKO JEST TRUDNE NIM SIĘ STANIE PROSTE 

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content