Cały świat dyskutuje o Literackiej Nagrodzie Nobla 2019. W tym roku Polki i Polacy mają powód do świętowania – nasza rodzima pisarka dołączyła do laureatów prestiżowej nagrody. Uznałyśmy, że to świetna okazja do przybliżenia sylwetki odważnej kobiety, która od lat inspiruje i porusza opinię publiczną.

Za co kochamy Olgę Tokarczuk?

Po pierwsze, za wrażliwość

Autorka “Biegunów” nazywa siebie feministką (wszystkie powinniśmy być feministką!), wspiera społeczność LGBTQ, pracowała jako wolontariuszka z osobami chorymi pod względem psychicznym. Podkreśla potrzebę działań na rzecz ochrony środowiska i zwierząt.

Podczas pierwszej konferencji prasowej po nominacji, Olga Tokarczuk wskazała na powody, dla których zagłosuje w najbliższych wyborach parlamentarnych (wychodzimy z założenia, że wy też zagłosujecie). Za czym będzie głosować Autorka? Za zrównoważonym rozwojem, etycznym podejściem do środowiska, za ekologicznymi rozwiązaniami chroniącymi nas przed kryzysem klimatycznym.

Czytałyście “Prowadź swój pług przez kości umarłych”? Olga Tokarczuk utożsamia postawę antropocentryczną i patriarchalną budując kobiecą postać wrażliwą na krzywdę zwierząt zabijanych przez myśliwych. Warto przeczytać, dla Janiny Duszejko.

Po drugie, za kroczenie własną drogą

Jeżeli wydaje Wam się, że jeśli nie zaczęłyście kroczyć za swoimi marzeniami na początku swojej drogi zawodowej, to już wam się nie uda, jesteście w błędzie. Olga Tokarczuk pracowała jako psycholog, a pisanie traktowała jako hobby. Z czasem postawiła na powołanie i tym sposobem została 15. kobiecą laureatką Literackiej Nagrody Nobla. Autorka dołączyła do grona polskich laureatów nagrody: Wisławy Szymborskiej (1996), Czesława Miłosza (1980), Władysława Reyomonta (1924) i Henryka Sienkiewicza (1905).

Po trzecie, za działania na rzecz popularyzacji literatury

Olga Tokarczuk prowadzi warsztaty prozatorskie na Uniwersytecie Jagiellońskim i zajęcia z twórczego pisania na Uniwersytecie Opolskim, organizuje Festiwal Góry Literatury, współorganizowała Festiwal Opowiadania.

Po czwarte, za odwagę

Trzeba niemałej odwagi, żeby mówić o tym, co się myśli, a nie o tym, co inni chcą usłyszeć. Podczas odbierania nagrody Nike (2016) za “Księgi Jakubowe” autorka wskazała na potrzebę stanięcia twarzą w twarz z historią naszego kraju. Dlaczego?

Wymyśliliśmy historię Polski jako kraju tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że część odbiorców z reszty wypowiedzi zapamiętała tylko hasła “Żydzi” i “niewolnicy”. Niemniej jednak, zachęcamy do głębszej refleksji.

Trzy zdania o Literackiej Nagrodzie Nobla

W 2018 roku nagrody nie przyznano. W ostatni czwartek ujawniono nazwiska dwóch laureatów: Olgi Tokarczuk (nagroda za 2018 rok) i Petera Handkego (za rok 2019). Laureatów wyłania Akademia Szwedzka.

Zdjęcie pochodzi ze strony Autorki na Facebooku (https://www.facebook.com/OlgaTokarczukProfil/photos/a.590477891080852/1004747006320603/?type=1&theater)