VIII edycja Stargardzkiego Poloneza Maturzystów jest kontynuacją wcześniejszych spotkań na Rynku Staromiejskim z maturzystami, w które zaangażowały się m.in. władze Stargardu, dyrektorzy i pedagodzy szkół stargardzkich oraz młodzież szkół średnich.

Pierwowzorem poloneza był taniec pieszy pochodzenia ludowego, tańczony najpierw wśród ludu, znany w swym pierwowzorze – chmielowym,”chodzony”z drugiej połowy XVI i początku XVII wieku, z czasem przyjął się na dworach magnackich. Na dworach królów polskich polonez stanowił element ceremoniału dworskiego, będąc paradą szlachty przed monarchą.

Celem tego podniosłego wydarzenia jest podtrzymywanie tradycji odtańczenia naszego polskiego tańca narodowego przed tak ważnym egzaminem jakim jest matura. Prawdopodobnie przynosi to szczęście na maturze! 😉 Samym finałem tego wydarzenia na Rynku Staromiejskim będą życzenia powodzenia na maturze od władz Stargardu, uczelni, dyrektorów szkół oraz zatańczenie przez reprezentacje szkół średnich Poloneza.

 

Co prawda w tym roku, ze względu na roboty remontowe na ulicy Bolesława Krzywoustego, pochód nie może się odbyć, jednak mamy nadzieję, że pogoda a także ilość reprezentacji tańczących będzie wystarczającym wynagrodzeniem ;)-  mówi pani Dominika Macedońska, organizator wydarzenia – Bądźcie z nami!

Kobieca Sprawa objęła patronatem medialnym wydarzenie.

Serdecznie zapraszamy!