List przedstawicielek i przedstawicieli środowiska akademickiego Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza – Modrzewskiego w związku z decyzją Trybunału Konstytucyjnego w sprawie radykalizacji zakazu aborcji oraz nasza opinia w sprawie społecznego protestu

 
“Czułość dostrzega między nami więzi, podobieństwa i tożsamości. Jest tym trybem patrzenia, które ukazuje świat jako żywy, żyjący, powiązany ze sobą̨, współpracujący, i od siebie współzależny.” (Olga Tokarczuk, 2019)

My, nauczyciele akademiccy Krakowskiej Akademii im. AFM pragniemy wyrazić naszą solidarność z ogólnym społecznym oburzeniem i protestami wobec rażącej decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który w ubiegły czwartek przegłosował orzeczenie w sprawie niekonstytucyjności przepisów aborcyjnych zezwalających na legalne usunięcie ciąży ze względu na wady genetyczne płodu.

 
 

Jesteśmy urażeni tą decyzją, która – zakazując kobietom w zupełnie niedyskusyjnych sytuacjach – ochrony swojego zdrowia, tym samym kwestionuje podstawowe, ludzkie prawo do chronienia siebie przed bólem, podważa medyczne prawo do ochrony zdrowia człowieka i państwowe prawo do działań dla dobra obywateli, a nie przeciwko nim.

Decyzja ta jest bezwzględnie antykonstytucyjna, a zatem antyhumanitarna, co każe każdemu człowiekowi, a nauczycielowi nade wszystko wyrazić swój BUNT wobec skandalicznej niesprawiedliwości, jakim jest to legislacyjne rozwiązanie. Naszym akademickim, zawodowym obowiązkiem jest przedstawić opinię, tak, aby usłyszeli ją wszyscy nasi studenci, nasi podopieczni, których kształcimy na samodzielnych i niezależnych, ale pełnych współczucia i zrozumienia dla innych ludzi.

Okrutna, skazująca kobiety na nieludzkie cierpienie decyzja Trybunału przyszła w czasach lęku i niepewności, w czasach pandemii, gdzie nadrzędną wydaje się troska o drugiego człowieka, ta troska i czułość podkreślana rok temu w mowie noblowskiej przez Olgę Tokarczuk. Trudno nam jest zrozumieć motywy działania obradujących i decydujących, dlatego też musimy podkreślić naszą solidarność wobec wszystkich oburzonych tą decyzją oraz jedność ze wszystkimi, którzy wyrażają sprzeciw wobec tej decyzji na ulicach czy w mediach społecznościowych.

W obliczu każdej, a nade wszystko oczywistej niesprawiedliwości trzeba z odwagą powiedzieć: stop! W obliczu okrutnego braku troski i zupełnego braku czułości wobec innego człowieka, trzeba z odwagą powiedzieć: nie wolno!

List powstał jako głos wykładowczyń i wykładowców związanych z Wydziałem Zarządzania i Komunikacji Społecznej Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, 27 października 2020r. i jest otwarty do podpisu przez społeczność akademicką KA

dr hab. Urszula Chowaniec, prof. KAAFM
dr hab. Marta du Vall, prof. KAAFM
dr hab. Marta Majorek, prof. KAAFM
dr hab. Katarzyna Pokorna-Ignatowicz, prof. KAAFM
dr Dariusz Baran
dr Joanna Bierówka
dr Anna Frątczak
dr Anna Taszycka

 
 
Patron naukowy: