Wierzę w to, że warto uczestniczyć aktywnie w życiu, nie z pozycji kanapy i pilota.  Nie lubię powinności ale mam wewnętrzną potrzebę angażowania się.  Lista moich walk jest długa, wolałabym ją skrócić. Feminizm ma dla mnie kluczowe znaczenie ale walczę też np. o Amazonię, praworządność.

Czy Małgorzata to Pani?

Małgorzata (bohaterka książki najnowszej) nie wzięła się znikąd. W każdym bohaterze jest trochą autora. Ona jest pretekstem do dyskusji o kobietach kochających kobiety, problemu kobiecego alkoholizmu (matka Małgorzaty jest alkoholiczką). Zastanawiam się czy pisanie o tym jest jeszcze łamaniem tabu? Nie wiem już czym jest tabu, a czym nie jest. Wiem natomiast, że czytelniczki nie wolno zawstydzać,  trzeba to bardzo wyważyć.

Czy nie boi się Pani etykietki pisarki lesbijskiej?

Ja się niczego nie boję. Nie ma za wiele takiej prozy. Ciekawy jest przypadek Izabeli Morskiej Filipiak. Literatura polska poniosła klęskę gettoizując pisarkę, ze szkodą rzecz jasna dla literatury. Dzieła i działania kobiet są niestety trywializowane, choćby pisały o najważniejszych sprawach. Przyjęłam świadomie taką strategię i chcę, by moje bohaterki miały różne orientacje. Najczęściej są lesbijkami ale jest i aspekt biseksualności, co jest mi najbliższe. Mam niechęć do wkładania ludzi w garnitury formatowania. To jest opowieść o kobietach kochających kobiety, czy to jest nienormatywne? Czy opowieść o prawdziwym życiu jest nienormatywna?

Powieść jest trochę chaotyczna…, jakby nieuporządkowana, można się czasem zgubić…

Rzecz w tym, że od wielu lat mam do czynienia ze swoistym “glutem rzeczywistości”. Z niego czasem kształtuje się słodka czekoladka w bombonierce. Potem ona się roztapia i znów zostaje “glut”. I tak,  jest to chaotyczne ale dlatego, bo takie jest właśnie życie, nie lubię schematyzmu, bo to byłaby nudna, poukładana sztucznie bombonierka. Próbowałam to poukładać. Nie dałam rady, wolę zdecydowanie”gluta”.

Książka nie kończy się zbyt optymistycznie…

Chciałam żeby się dobrze się skończyła. Jest gorzka, niełatwa lecz chciałam aby kończyła się jednak nadzieją. Nie wiem czy się to udało, może jednak nie, widząc reakcje…

Jak radzi sobie Pani z hejtem?

Czytam hejty i …. nie radzę sobie. Warto pamietać jeśli jest się hejterem, człowiekim bez hamulców, że na przeciwko (po drugiej stronie klawiatury, kartki, ulicy) jest drugi człowiek i w nim  to coś pracuje na różnych poziomach. W książce umieściłam autentyczny list od takiego hejtera. Trzeba go przeczytać aby zrozumieć o czym mowię.

Serce się kraja widząc masowy sukces choćby ostatniej produkcji filmowej Patryka Vegi mocno spłycającej świat, w kontekście sukcesów poważnej twórczości literackiej…

Ja widzę Szczecin w działaniach oporu. Życie bohaterki to pasmo protestów, to ruchy które trochę dryfują. To nie jest tylko pasmo sukcesów. Zależy mi na wątku społeczeństwa alternatywnego, żyjącego na swoje sposoby, sceną jest Szczecin. Świadomie pozostaję w niszy niesprzedawalnosci, nie konkuruje z Vegą i kinem. Jest mi tu dobrze. Pozostawiam sobie spory margines na idealizm.

Rozmowę poprowadziła Anna Godzińska.

W materiale wykorzystano wybrane pytania prowadzącej i publiczności.

 

Wobec tego co dzieje się w Polsce, bunt staje się naturalną reakcją. Ale Ruch, który współtworzy główna bohaterka, prowokuje również brutalną ingerencję obcych ludzi w jej starannie odseparowane życie. Czy oddanie prywatności jest ceną, którą trzeba zapłacić za wątpliwy przywilej bycia długo wyczekiwaną liderką? Co przytrafiło się mnie i światu – analizuje narratorka-kronikarka, podążając do źródeł swojego niesprecyzowanego lęku. Próbując zrozumieć proces zanikania relacji i poczucia jakiejkolwiek wspólnoty społecznej, bezustannie powraca do pogmatwanych rodzinnych wspomnień oraz analizuje swoje nieudane związki. Napisane pełnym smutku i ironii językiem Kroniki oporu i miłości są bardzo osobistą książką w dorobku Ingi Iwasiów. Impulsem do stworzenia tej „rozsypanej kroniki” stało się uczestnictwo w demonstracjach, które angażowały dziesiątki tysięcy Polek i Polaków. Efektem jest przejmująca diagnoza stanu naszego społeczeństwa i kobiecego ducha w obliczu dramatycznie nabrzmiewających konfliktów politycznych.
KUP TUTAJ
Wydawnictwo: Świat Książki