Kiedy powinniśmy zdać sobie sprawę, że czas podjąć przygotowania do rozwodu?

Bardzo dużo kobiet podejmuje decyzję o rozwodzie za późno. Dlaczego za późno ? Ponieważ często okazuje się, że mąż podjął już wcześniej decyzję o rozwodzie, spotkał się z prawnikiem i podjął te kroki, które mogą utrudnić postępowanie. Można powiedzieć, że obowiązuje niejako zasada kto pierwszy ten lepszy.

A w praktyce jak mąż może przygotować się do rozwodu i w czym może nas uprzedzić?

Pierwszą oznaką, że mężczyzna skorzystał z usług prawnika jest zniknięcie wszystkich istotnych dokumentów z domu, które mogą obrazować sytuację majątkową małżonków. Znikają akty notarialne nieruchomości, umowy kupna samochodów i paragony jako dowody zakupu wartościowych przedmiotów. Wypłacane są środki pieniężne z konta, żeby ograniczyć małżonkowi dostęp do dobrego adwokata, a także żeby ograniczyć wydatki żony w kolejnych miesiącach, a w konsekwencji zaniżyć dotychczasowy standard życia – co ma później znaczenie przy ustalaniu wysokości alimentów.

Powodów dla których warto być tym pierwszym i dowiedzieć się jak jeszcze mąż może zaszkodzić w rozwodzie bywa wiele, ale dlatego nawet w okresie kiedy decyzja o rozwodzie dopiero w nas się umacnia – warto pójść do prawnika, żeby zasięgnąć informacji. Jak się ułoży nasze życie tego nie wiemy, ale z pewnością wizyta u prawnika nie zaszkodzi. Tu warto podkreślić, że warto skorzystać z usług takiego, który zna się na rozwodach, ponieważ te postępowania są dość specyficzne z różnych względów.

O czym warto wiedzieć przed rozwodem?

Z pewnością, że jest to postępowanie kompleksowe, a tym samym przy założeniu, że mamy dzieci są może rozstrzygać o następujących kwestiach:

  1. Wina
  2. Władza rodzicielska
  3. Alimenty
  4. Kontakty z dzieckiem
  5. Sposób korzystania z mieszkania
  6. Eksmisja małżonka

Żeby dobrze się przygotować do rozwodu należy pamiętać, że nie wystarczy tylko napisać o danych okolicznościach w piśmie, ale warto również przedłożyć stosowne dowody.

Agnieszka Juchno-Marcjan

Każda z nas ma inne priorytety, jednej zależy na winie męża, drugiej zależy na wysokich alimentach na dzieci, trzecia nie chce , żeby dziecka zbyt często widywało się z ojcem. Ten priorytety staramy się uwypuklić w pozwie o rozwód. Najczęstszym błędem jest korzystanie z pozwów tzw gotowców z internetu. Zwykle o tym, że pozew samodzielnie pisany przez kobietę nie jest najlepszy przekonuje się gdy sąd orzeka niezgodnie z jej wolą, mówi ,że coś na czym jej zależy nie zostało udowodnione, a z kolei dowody powinny być zawnioskowane przy pierwszym piśmie procesowym, później sąd może uznać je za spóźnione. Kobieta zamiast 1200 zł alimentów otrzymuje 600 zł  i wówczas biegnie do prawnika, który na tym etapie już ma dużo trudniejszą pozycję, musi poczynić więcej starań i często sprawa staje się trudniejsza i droższa.

Najczęstszym błędem przy alimentach jest niedokonywanie precyzyjnych wyliczeń, albo robienie ich aż zanadto precyzyjnie co daje później pole do popisu przeciwnikowi, bo zaczyna kwestionować ile dziecko zjada bułek dziennie , ile soczków wypija . Błędem też jest niewykazywanie wszystkich pozycji , które warto byłoby ująć np. brak wydatków związanych z hobby dziecka – mówi adwokat, Agnieszka Juchno Marcjan

Z jakich dowodów możemy korzystać?

Może to być opinia detektywistyczna ( jeśli jest taka potrzeba my również współpracujemy z bardzo dobrym i skutecznym biurem detektywistycznym) , mogą to być faktury, historia rachunku bankowego, potwierdzenia przelewów, mogą to być również świadkowie, a często to bywają akta innej sprawy, np. akta sprawy karnej. Przemoc domowa dzieje się w co trzecim domu. Przybiera różne formy od przemocy fizycznej, po przemoc psychiczną czy coraz częstszą przemoc ekonomiczną. Trafiają do nas kobiety na różnym etapie swojego życia, jedne przyprowadza mama, która dostrzega przemoc w domu córki – a ta nie czuje się ofiarą – jest tzw współuzależniona od swojego oprawcy – dopiero po kilku wizytach u psychologa okazuje się, że faktycznie w domu dzieje się przemoc. Czasami zgłasza się do nas kobieta, która chce się rozwieźć, a postępowanie karne już się toczy – wówczas pomagamy jej przejść zarówno przez to postępowanie karne – jak też później przez rozwód. Postępowania te się nakładają : karne może implikować np. winę w rozwodzie, zakaz kontaktu z dziećmi czy nawet eksmisję małżonka. To są trudne postępowania, dlatego bardzo dużą wagę przywiązujemy do tego z kim współpracujemy – są bardzo dobrzy psycholodzy i adwokaci. 

Jak wygląda pierwsze spotkanie z prawnikiem?

Wszystkiego dowiesz się podczas pierwszego spotkania online z naszą Ekspertką, prawnikiem, prezesem Fundacji Ludzkie Sprawy Joanną Świątek – Wojnarowską. Wydarzenie jest organizowane przy merytorycznej współpracy z Kancelarią prawną AJM Agnieszka Juchno Marcjan

 

FORMA: ONLINE

KIEDY? 28 sierpnia 2020 o godzinie 18.00

GDZIE? Na naszym Facebooku @KobiecaSprawa

Do zobaczenia 🙂