KIlka dni temu premier Nowej Zelandii Jacinda Andern potwierdziła powstrzymanie rozprzestrzeniania się Covid-19. Parafrazując: gdzie anioł nie może tam kobietę pośle?

Sukces rządu jest wprost proporcjonalny do odpowiedniej  reakcji i wprowadzonych na czas restrykcji. Podczas wprowadzania ograniczeń tłumaczono  mieszkańcom także najmłodszym co i dlaczego. Czyżby wygrały: kobieca taktyka oparta na intuicji inteligencji emocjonalnej, kulturze, empatii i zrozumieniu lęków i obaw?

Urodziła się 26 lipca 1980 w Hamilton w bardzo religijnej , mormońskiej rodzinie. Dzieciństwo spędziła na wsi. Uczyła się w Morrinsville College, gdzie udzielała się w szkolnym samorządzie i uczniowskiej gazetce. Podczas studiów została agnostykiem. Polityką zainteresowała się za sprawą ciotki Marie Ardern, działaczki Partii Pracy. W następnych latach wyjechała za granicę, gdzie m.in. była w Nowym Jorku wolontariuszką w kuchni dla bezdomnych, pracowała również jako doradca brytyjskiego premiera Tony’ego Blaira.

W 2008 została wybrana do nowozelandzkiego parlamentu. W 2017 została wiceprzewodniczącą Nowozelandzkiej Partii Pracy i objęła kierownictwo partii. Obejmowała partię po trzech kadencjach w opozycji, przy czym od 2008 była to opozycja pozaparlamentarna.

W swojej kampanii skupiła się na nierównościach społecznych tj:

  • budownictwie socjalnym,
  • ograniczeniu ubóstwa dzieci,
  • transformacji energetycznej,
  • podniesienia płacy minimalnej,
  • zwiększeniu nakładów na opiekę zdrowotną
  • bezpłatnych studiach.

W wyborach parlamentarnych jej partia uzyskała drugi wynik a Ardern 23 września 2017 objęła funkcję premiera Nowej Zelandii.  37-letnia Ardern stała się najmłodszym premierem Nowej Zelandii od 1856.

Wkrótce po objęciu urzędu zakazała poszukiwań ropy i gazu na morzach terytorialnych Nowej Zelandii, podniosła płace minimalne o 5%, zaczęła obniżać opłaty za studia, wprowadziła płatny urlop dla ofiar przemocy domowej i wydłużyła urlop rodzicielski dla kobiet.

W czerwcu 2018 urodziła w szpitalu w Auckland córkę. i została drugą kobietą na świecie, która urodziła dziecko w trakcie pełnienia obowiązków premiera (po pakistańskiej premier Benazir Bhutto).

Po narodzinach dziecka wzięła sześciotygodniowy urlop macierzyński. Trzymiesięczne dziecko towarzyszyło jej we wrześniu podczas obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Kobieta to kobieta!

Foto by Governor-General of New Zealand – Ten plik jest fragmentem innego pliku: Patsy Reddy and Jacinda Ardern.jpg, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69052867