16 marca 2019 roku Szczecin już po raz drugi stał się stolicą akcji charytatywnej Planet Head Day, dzięki której można było zebrać środki na remont oddziału św. Mikołaja w Klinice Pediatrii, Hemato-Onkologii i Gastroenterologii Dziecięcej SPSK-1 PUM w Szczecinie.

Impreza to połączenie akcji charytatywnej, happeningu oraz promocji nauki i zdrowia. Całość ma za zadanie podnieść świadomość społeczną w kwestii tak ważnej jaką jest problem chorób nowotworowych występujących zarówno u dzieci jak i dorosłych; dlatego głównym clou akcji jest symboliczne golenie głów w geście solidarności z wszystkimi osobami zmagającymi się z trudami leczenia.

Tegoroczna akcja odbiła się jeszcze większym echem i zainteresowaniem lokalnej społeczności oraz mediów. Korzenie Planet Head Day sięgają 2007 roku i wywodzą się z akcji New Horizons – misji kosmicznej NASA, której celem była planeta Pluton.

Już wtedy impreza była prowadzona z myślą o najmłodszych i ich rodzin dla których walka z chorobą nowotworową była najtrudniejszym etapem w życiu. Stąd narodził się pomysł golenia i malowania głów nadając im wygląd planet, by poprzez zabawę zebrać środki na pomoc tym, którzy jej potrzebują oraz okazać zwykłą, ludzką solidarność.

Akcja, podobnie jak w zeszłym roku, prowadzona była zarówno w Polsce jak i w USA. Imprezę zza oceanu można było obejrzeć na trwającym równolegle przekazie video zjednującym z sobą wszystkich uczestników.

Dlaczego warto pomagać?

Według prac przeprowadzonych przez naukowców odpowiedzialnych za badania nad pracą mózgu, pomaganie zwiększa wydzielanie dopaminy odpowiedzialnej za dobre samopoczucie – czym więcej dobrych uczynków, tym większa obecność tego potrzebnego neuroprzekaźnika. Pozytywnie wpływa to na zmniejszenie ryzyka wystąpienia depresji oraz innych chorób. Zmniejsza uczucie samotności i wyobcowana, a według niektórych zmniejsza ciśnienie we krwi i nawet… wydłuża życie!

Dlatego wspierajmy lokalne (i nie tylko) akcje charytatywne, ponieważ niosąc pomoc innym pomagamy również samym sobie.

Miejmy nadzieję, że Planet Head Day stanie się coroczną wizytówką miasta, ponieważ szczecinianie po raz kolejny udowodnili, że są ludźmi o wielkich sercach.

(dw)