Wynieś śmieci z głowy- jesienne porządki 🍁

Jest bałagan..

w zlewie leżą niepozmywane naczynia, góra prania piętrzy się w koszyku i generalnie czujesz się przytłoczona/y, bo masz wrażenie, że Twoje mieszkanie jest zagracone. Jak już powoli zaczynasz to wszystko ogarniać, naczynia lśnią, masz już w czym chodzić bo pranie wstawione a śmieci wyniesione i teraz unosi się tylko zapach świeżości. Robi się tak jakoś jaśniej, przejrzyściej. Czujesz spokój, bo masz wrażenie jakbyś odzyskał/a w końcu kontrolę nad swoim życiem.

A co z głową?

Przychodzą jesienne porządki, wywalamy stare ciuchy, żeby zrobić miejsce na nowe. Okej ale co z naszą psychiką, naszą duszą? Czy ona nie zasługuje na jesienne porządki? Na wyrzucenie pewnych rzeczy i rozpoczęcia czegoś na nowo? Oczywiście, że zasługuje! Tylko o tym zapominamy albo myślimy, że to może być za trudne i nie chcemy otworzyć puszki pandory.

Często jest tak, że boimy się przyjrzeć swoim uczuciom i emocjom, bo to wydaje się przerażające i nieokiełznane. Co w takim przypadku możemy zrobić?

 1. Rozpisz sobie WSZYSTKIE emocje, uczucia, problemy, które Cię dręczą.
 2. Posegreguj to według kategorii np. zdrowie/relacje/uczelnia/praca.
 3. Napisz sobie wykrzykniki przy tych co są priorytetem i „na wczoraj”.

Widzisz? Nagle tego nie jest aż tyle a przynajmniej nie na taką skalę jak sobie to wyobrażałaś/eś. Czasami jak staniemy z boku i popatrzymy na to w ten sposób, jakby to nas w ogóle nie dotyczyło, okazuje się, że to wszystko jest do ogarnięcia.

A jakie satysfakcjonujące jest potem odhaczanie tego co zrobiłaś/eś, nawet najmniejszej „pierdoły”! Serio:)

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowie psychiczne to: „stan dobrego samopoczucia, w którym człowiek wykorzystuje swoje zdolności, może radzić sobie ze stresem w codziennym życiu, może wydajnie i owocnie pracować oraz jest w stanie wnieść wkład w życie danej wspólnoty”.

Jakie są skutki nie dbania o własne zdrowie psychiczne?

 • problemy z koncentracją
 • kłopoty z zasypianiem,
 • przewlekły smutek,
 • brak poczucia sprawczości, poczucie bezsilności,
 • częste ataki agresji,
 • zaniżona samoocena,
 • obojętność,
 • brak apetytu,
 • brak wewnętrznej siły do podjęcia aktywności fizycznej,
 • utrata chęci realizacji pasji.

Straszne, prawda? Jeśli w odpowiednim momencie się nie ockniemy to może być już za późno. Dlatego niemniej ważne od sprzątania wokół siebie, jest sprzątanie w swojej głowie. Bo tam też kumulują się śmieci, które w pewnym momencie zaczną nas przytłaczać.

No dobra ale wiemy jak zadbać o nasze mieszkanie a jak zadbać o naszą głowę? Poza rozpracowaniem tego co nas dręczy i co musimy zrobić jest jeszcze kilka kroków, które możemy podjąć, aby nam się lepiej funkcjonowało.

Oto 5 kroków do poprawy zdrowia psychicznego:

 • Sen –zdaniem lekarzy i naukowców, idealnie byłoby gdybyśmy spali 7-8 godzin na dobę, możemy również wyczytać, że nieprzerwany i trwający minimum 6 godzin sen pozytywnie wpływa na regenerację organizmu i psychiki. Ale tak naprawdę ta kwestia jest bardzo osobista i każdy powinien słuchać swojego organizmu i dostosować to pod niego.  Brak snu powoduje, że stajemy się rozdrażnieni, znużeni i nie czujemy motywacji.

 • Aktywność fizyczna– zgodnie z danymi z nfz.gov.pl  „już 150 minut umiarkowanej aktywności tygodniowo wystarczy, żeby poczuć się lepiej we własnym ciele”. Dzięki aktywności fizycznej nie tylko się dotleniamy ale poprawiamy wytrzymałość organizmu. Zmniejszamy również objawy depresji, walczymy w ten sposób ze stresem czy napięciem.
 • Kontakty międzyludzkie – jesteśmy jak gąbka, bardzo często wchłaniamy negatywne emocje i uczucia drugiej osoby, nasza psychika jest bardzo podatna na wpływ ludzi o pesymistycznym nastawieniu. Chroniąc siebie, dobrze by było zrobić selekcje kontaktów międzyludzkich. Nawet jeśli wiązałoby się to z pewnymi trudnościami na początku to zmiana środowiska na takie, które będzie Ciebie motywować do rozwoju oraz pomoże odbudować poczucie wartości- będzie bardzo dobra.

 • Zbilansowana dieta– tak, banał ale niestety prawdziwy, odżywianie jest podstawą prawidłowego funkcjonowania fizycznego i psychicznego. Gdy nie dostarczamy odpowiedniej ilości witamin i składników odżywczych, możemy się liczyć z przykrymi skutkami jak: zaburzenia koncentracji, brak energii, a nawet  niekontrolowane ataki agresji.

źródła: nfz.gov.pl, welbi.pl, medonet.pl

 

AUTOR: Nikola Baryła

Media społecznościowe: