Jak zadbać o dobry sen?

Na przestrzeni ostatnich lat przeprowadzono liczne badania z których wynika, że regularne wysypianie się odgrywa zbawienne znaczenie na naszą młodość oraz samopoczucie. Osoby wysypiające się w mniejszym stopniu narażone są na depresję, stres oraz wszelkiego rodzaju infekcje.

Co powinniśmy zrobić, aby polepszyć jakość naszego snu?

 

1. Kładź się spać i wstawaj o stałych porach.

Bez względu na dzień roboczy czy weekend, staraj się zasypiać i wstawać o tej samej porze. Proces zasypiania oraz budzenia się zbawiennie wpływa na nasz „cykl dobowy”. Poprzez regularne wysypianie się, nasz mózg regeneruje się, a nasze ciało jest wypoczęte i pełne energii na kolejny dzień.

 

2. Kładź się spać nieobjedzona.

Naukowcy alarmują, aby ostatni posiłek spożywać na 2-3 godziny przed snem. Jeżeli będziemy kładli się spać objedzeni, możemy miewać problemy z zasypianiem. Bezapelacyjnie unikaty posiłków ciężkostrawnych oraz pikantnych. To one obciążają nasz żołądek oraz powodują zgagę. Duże ilości płynów przyjmowane przed snem będzie wpływało na przerywanie snu spowodowane częstym korzystaniem z toalety.

 

3. Zadbaj o wyciszenie przed snem.

Odprężenie przed snem jest bardzo ważne. Przed snem nie oglądaj programów telewizyjnych wywołujących silne emocje. Zamiast tego wszystkiego skorzystaj z kąpieli relaksacyjnej, odpręż się, przeczytaj ciekawa książkę lub wsłuchaj się w kojąca muzykę.

 

4. Ćwicz.

Regularnie wykonuj ćwiczenia, musisz pamiętać, że po ćwiczeniach temperatura naszego ciała znacząco wzrasta, a my sami stajemy się wyczuleni na otoczenie. Najlepszymi ćwiczeniami pozwalającymi nam szybko zasnąć to joga lub pilates.

 

5. Zminimalizuj stosowanie używek przed snem.

Przed snem nie spożywaj produktów zawierających kofeinę oraz nikotynę. Te produkty działają pobudzająco, znacznie utrudniają zaśnięcie. Nie zaleca się spożywana alkoholu przed snem. W znacznym stopniu zakłóca sen oraz powoduje częste przebudzanie się w nocy.

Pamiętaj, sen jest podstawowym procesem codziennego życia, warto zadbać o niego w należyty sposób. Dobry sen to nie tylko zdrowie, ale również regeneracja siły na kolejny dzień.

źródło:  Artelis.pl.