Zrobiliśmy to Joe! Kamala Harris, pierwsza w historii kobieta wiceprezydentem USA

Mówi się ze sukces Joe BIdena bez Kamali Harris byłby dużo trudniejszy do osiągnięcia o ile w ogóle możliwy.

„Aby pokonać tę pandemię. Aby odbudować naszą gospodarkę. Wykorzenienie systemowego rasizmu w naszym wymiarze sprawiedliwości i społeczeństwie. Walka z kryzysem klimatycznym. Aby uleczyć duszę naszego narodu. Droga przed nami nie będzie łatwa. Ale Ameryka jest gotowa. I tak jest!” pisała na swoim Twitterze Kamala Harris

Kim jest Pani Wiceprezydent?

Kamala Devi Harris (wym.: ur. 20 października 1964 w Oakland) – amerykańska polityk i prawnik hinduskiego i jamajskiego pochodzenia, od 2017 senator reprezentująca Kalifornię, w latach 2011–2017 prokurator generalna Kalifornii, w latach 2004–2011 prokurator okręgowa San Francisco, w latach 1990–1998 zastępczyni prokuratora okręgowego hrabstwa Alameda.

Wczesne życie i edukacja

Urodziła się 20 października 1964 w Oakland w Kalifornii w rodzinie imigrantów z Jamajki i Indii. Jej matką jest lekarka Shyamala Gopalan Harris, a ojcem Donald Harris, profesor ekonomi. Imię Kamali Harris w sanskrycie oznacza lotos. Była wychowywana w wierze baptystycznej i hinduskiej. Ma młodszą siostrę, Mayę Harris, która była szefową jej kampanii prezydenckiej.

Jej rodzice rozwiedli się, gdy miała 7 lat, a prawo opieki nad nią i jej siostrą powierzone zostało jej matce. Po rozwodzie, w weekendy odwiedzała swojego ojca, wspólnie ze swoją siostrą, w Palo Alto. Twierdzi, że z powodu koloru ich skóry, dzieci sąsiadów nie mogły się z nimi bawić. Kiedy Kamala miała 12 lat, wspólnie z matką i siostrą przeprowadziła się do Montrealu. Jej matka zajmowała się tam pracą badawczą w Żydowskim Szpitalu Ogólnym oraz nauczaniem na Uniwersytecie McGilla. Jako nastolatka, współtworzyła małą trupę taneczną składającą się z 6 tancerzy, którzy występowali w domach kultury i na zbiórkach pieniędz. Liceum ukończyła w 1981.

W 1986 ukończyła studia na Uniwersytecie Howarda, zdobywając stopień bachelor’s degree z politologii i ekonomi. Podczas studiów była członkiem rady studentów sztuk wyzwolonych, brała udział w debatach, organizowała programy mentorskie dla lokalnej młodzieży, protestowała przeciwko segregacji rasowej i wstąpiła do korporacji studentek Alpha Kappa Alpha, która była pierwszym tego typu afroamerykańskim studenckim bractwem. Następnie w 1989 na Uniwersytecie Kalifornijskim ukończyła prawo i zdobyła stopień juris doctor. Jako główny powód dla podjęcia się kariery w organach ścigania, Kamala mówiła o potrzebie „siedzenia przy stole, przy którym podejmowane są decyzje” oraz tym, że „świat potrzebuje więcej prokuratorów, którzy są świadomi społecznie”.

Kariera prawnicza

Kariera przed 2011

W 1990 roku została przyjęta do kalifornijskiej palestry. Specjalizowała się w sprawach dotyczących napastowania seksualnego dzieci. Karierę prawniczą zaczynała jako zastępczyni prokuratora okręgowego w hrabstwie Alameda od roku 1990 do 1998. W 1998 roku została powołana przez prokuratora miasta San Francisco Louise Renne na stanowisko szefowej Wydziału Społeczności i Sąsiedztwa.

Od 2004 do 2010 była prokuratorem okręgowym San Francisco i pierwszą w historii Afroamerykanką pełniącą ten urząd.

Kariera prawnicza

Kariera przed 2011

W 1990 roku została przyjęta do kalifornijskiej palestry Specjalizowała się w sprawach dotyczących napastowania seksualnego dziec. Karierę prawniczą zaczynała jako zastępczyni prokuratora okręgowego w hrabstwie Alameda od roku 1990 do 1998. W 1998 roku została powołana przez prokuratora miasta San Francisco Louise Renne na stanowisko szefowej Wydziału Społeczności i Sąsiedztwa.

Od 2004 do 2010 była prokuratorem okręgowym San Francisco i pierwszą w historii Afroamerykanką pełniącą ten urząd.

Prokurator generalny Kalifornii

Od 2011 do 2017 była prokuratorem generalnym Kalifornii. Była pierwszą kobietą, pierwszym Afroamerykaninem i pierwszym Amerykaninem azjatyckiego pochodzenia, która pełniła ten urząd[13]. Nazywała siebie progresywnym prokuratorem.

Jest zdeklarowaną przeciwniczką kary śmierci, ale w czasie pełnienia urzędu prokuratora generalnego Kalifornii zobowiązała się jej bronić. W 2014 złożyła apelację przeciwko decyzji sędziego federalnego, który uznał karę śmierci za niekonstytucyjną.

Wygrała ugodę w wysokości 25 miliardów dolarów amerykańskich dla właścicieli domów w Kalifornii dotkniętych kryzysem wykluczenia, ale odmówiła wszczęcia postępowania przeciwko firmie OneWest Bank Stevena Mnuchina za naruszenia związane z wykluczeniami w 2013 roku.

Kariera polityczna

Senator

W 2016 została wybrana na senatora ze stanu Kalifornia z ramienia Partii Demokratycznej. Stała się drugą afroamerykańską kobietą i pierwszym Amerykaninem południowoazjatyckiego pochodzenia, który został wybrany do Senatu USA. Pracowała w Komisji ds. Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Spraw Rządowych, Komisji ds. Wywiadu, Komisji ds. Sądownictwa i Komisji ds. Budżetu.

Wybory prezydenckie w 2020

21 stycznia 2019 w programie telewizyjnym Good Morning America telewizji ABC News ogłosiła rozpoczęcie swojej kampanii wyborczej w prawyborach Partii Demokratycznej przed wyborami prezydenckimi zaplanowanymi na następny rok. Zdecydowała się ogłosić swoją kandydaturę w Dzień Martina Luthera Kinga, ponieważ uważa Kinga za swojego inspiratora.

Swoją kampanią wyborczą nawiązywała do Shirley Chisholm – pierwszej czarnoskórej osoby z jednej z głównych partii politycznych, kandydującej w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Odzwierciedleniem tego były między innymi kolory jej kampanii: żółty, czerwony i niebieski.

Na początku kampanii wyborczej miała dobre wyniki w sondażach. Po drugiej debacie Partii Demokratycznej w lipcu jej notowania zaczęły jednak spadać. Część analityków spekulowała, że może to wynikać z prezentowanej postawy, która nie była jednoznacznie progresywna lub umiarkowana.

3 grudnia 2019 wycofała swoją kandydaturę z powodu wyczerpania środków finansowych na prowadzenie kampanii.

11 sierpnia 2020 Joe Biden ogłosił Harris swoją kandydatką na urząd Wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych w 2020 roku. Jest trzecią kobietą w historii wyznaczoną na kandydata na wiceprezydenta przez jedną z dwóch głównych sił politycznych w Stanach Zjednoczonych, wcześniej były to Geraldine Ferraro w 1984 i Sarah Palin w 2008.

 

źródła: wikipedia, twitter official, fb official, yt official