Fakt, że to kobiety są laureatkami nagrody Nobla w aż trzech kategoriach, napawa nas dumą. Warto więc przybliżyć sylwetki tegorocznych Noblistek.
Literacka nagroda Nobla
Literacka nagroda Nobla powędrowała do Louise Glück.

Louise Glück urodzona 22 kwietnia 1943 roku w Nowym Jorku.
Amerykańska poetka- uznawana za jedną z czołowych współczesnych amerykańskich poetów.Laureatka takich nagród jak; Nagroda Pulitzera, Nagroda Bollingena, amerykańskiej National Book Award,.
”jej niepowtarzalny poetycki głos, który swoim surowym pięknem czyni życie każdego z nas uniwersalnym”.- tymi słowami swoją decyzję uzasadniła Szwedzka Akademia. Glück jest pierwszą poetką, której przyznano tę nagrodę od 1996 roku, kiedy to Nobla otrzymała Wisława Szymborska.
Nobel z chemii
Nobel z chemii trafił do Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna. Emmanuelle Charpentier urodzona 11 grudnia 1968 roku. Biochemik, genetyk, mikrobiolog pochodzenia francuskiego.
Jennifer A. Doudna urodzona 19 lutgo 1964 roku w Waszyngtonie. Amerykańska biochemik i biolog molekularna ściśle współpracująca z Uniwersytetem Kalifornijskim w Berkeley.

Panie tworząc „nożyczki do genów” zasłużyły się m.in. do opracowania nowych terapii przeciwnowotworowych. Naukowczynie na nagrodę Nobla czekały zaledwie 8 lat, bowiem opracowały swoją metodę w roku 2012, a dopiero w 2016 pojawiły się pierwsze spekulacje co do przyznania im Nobla. Ich „molekularne nożyce” pozwalają na niezwykle precyzyjne modyfikacje kodów genetycznych roślin i zwierząt.
„Mam marzenie, że to będzie pozytywny przekaz dla młodych dziewcząt, które chciałyby kroczyć drogą naukową; że pokaże im, iż kobiety w nauce również mogą wywierać wpływ przez badania, które prowadzą” – wypowiedź Charpentier na wieść o tym, że przyznano im nagrodę Nobla
Nobel z fizyki
Roger Penrose, Richard Menzel i Andrea Ghez to laureaci nagrody Nobla z fizyki.

Ja swoją uwagę oczywiście pragnę skupić na ostatniej z nich – Adrei Ghez. Urodzona 16 czerwca 1965 roku w Nowym Jorku. To amerykańska astronom, pracująca na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Otrzymała nagrodę za odkrycie istnienia w centrum Drogi Mlecznej supermasywnej czarnej dziury znanej jako Sagittarius A*.
Ghez jest czwartą kobietą w historii, która otrzymała Nobla w dziedzinie fizyki.
„Odkrycia tegorocznych laureatów otworzyły nowy obszar w badaniach gęstych i supermasywnych obiektów. Ale te egzotyczne obiekty wciąż stawiają przed nami wiele pytań, które wymagają odpowiedzi i motywują do dalszych badań. Chodzi nie tylko o ich wewnętrzną strukturę, ale także o to, jak można przetestować naszą teorię grawitacji w ekstremalnych warunkach, w bezpośrednim sąsiedztwie czarnej dziury ” – powiedział David Haviland, przewodniczący komisji noblowskiej w dziedzinie fizyki o odkryciu laureatów nagrody.
Wszystkim Paniom należy się ogromny podziw i szacunek. Pomimo tego, że ich zasługi dotyczą skrajnie różnych dziedzin, jedno jest pewne – zapiszą się one na kartach historii już na zawsze.
Autor: Dominika Górecka
Patron działu: Wiedza i edukacja