Magazyn Kobieca Sprawa wchodzi no wyższy level! Współpraca z Fundacją Kobiety Nauki stała się faktem

Jest nam niezwykle miło poinformować czytelniczki o podpisaniu porozumienia o wzajemnym wsparciu i  partnerstwie z Fundacją Kobiety Nauki,  pierwszą w Polsce siecią łączącą kobiety naukowczynie, polskie uczone.

Portal KobietyNauki.org oraz fanpage Polskiej Sieci Kobiet Nauki na Facebooku jest  miejscem w przestrzeni wirtualnej, gdzie naukowczynie dzielą się swoimi doświadczeniami oraz nawiązują trwałe kontakty. Działania te pozwalają rozwijać współpracę między kobietami środowisk naukowych w różorodnych obszarach, inspirować się wzajemnie, a także poszukiwać partnerek/partnerów do wspólnych projektów naukowych.

Upowszechnianie i promowanie działań kobiet w świecie nauki jest o tyle istotne, że obecnie jeszcze te obszary w globalnym ujęciu, są zdominowane przez mężczyzn.

Celem działań fundacji jest popularyzowanie osiągnięć polskich badaczek oraz wspieranie naukowczyń na każdym etapie rozwoju ich kariery. Fundacja promuje organizacje, których celami statutowymi są: działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, wydawnicza, kulturalna, m.in. poprzez akcje patronackie oraz kampanie promocyjne.

Zapraszamy na inauguracyjną rozmowę z dr Justyną Wojniak 06.10.2020 0 godz 13.00. Transmisja na żywo na kanale @KobiecaSprawa na Facebooku.

O czym będziemy rozmawiać?

Czy dziś łatwiej jest kobietom podejmować drogę naukową niż kilkanaście lat temu? Jak wyglada życie naukowczyni? Czy warto?
 
 
Kilka słów o Członkiniach Zarządu:
 
Marta du Vall, politolożka i medioznawczyni, wykładowczyni z kilkunastoletnim doświadczeniem, aktywistka społeczna. Doktor habilitowana nauk społecznych, profesor nadzwyczajna Krakowskiej Akademii. Współfundatorka Fundacji „Kobiety Nauki – Polska Sieć Kobiet Nauki”  (http://kobietynauki.orghttps://www.facebook.com/PolskaSiecKobietNauki/) i prezeska jej zarządu od 2012 roku. Zaangażowana w kwestie dotyczące równości w nauce i innowacjach nie tylko na polu działalności społecznej, ale i  badawczej. Jest jedną z inicjatorek takich przedsięwzięć jak m.in.  cykliczny już konkursy „Innowacja jest Kobietą”, czy utworzenie ogólnopolskiej bazy ekspertek (która działa pod adresem eksperki.org). Przede wszystkim jednak mama 12 latka, opiekunka domowego pupila i żona”
 
 
 
 
 
 
 
 
Dr hab. Marta Majorek, profesor nadzwyczajny na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Politolożka, medioznawczyni i administratywistka, prowadzi badania nad nowymi technologiami i narzędziami w komunikacji społecznej i politycznej. Była stypendystką Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (Stanford University, USA 2012), beneficjentką stypendiów naukowych w Finlandii i Słowenii oraz członkinią kilku międzynarodowych zespołów badawczych. Jest współzałożycielką i wiceprezeską zarządu Fundacji Kobiety Nauki – Polska Sieć Kobiet Nauki. Prowadziła wykłady i badania we Francji, Finlandii, Portugalii, Włoszech, Słowenii i USA. Autorka pięciu monografii, kilkudziesięciu artykułów naukowych i współredaktorką szeregu opracowań zbiorowych. Prywatnie fanka ambitnej fantastyki oraz dobrej kawy. Uwielbia podróże, te bliższe i dalsze. Fascynuje ją podwodny świat, który zwiedza nurkując w ciepłych akwenach, a dla przeciwwagi próbuje swych sił we wspinaczce wysokogórskiej. W przerwach od pracy naukowej grywa na pianinie, głównie utwory J. S. Bacha i L. van Beethovena.  
 
 
 
 
 
 
Justyna Wojniak – dr nauk społecznych, politolożka, administratywistka, adiunktka w Katedrze Historii Oświaty i Wychowania Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W pracy naukowej koncentruje się wokół polityki oświatowej i pedagogiki porównawczej, zajmuje się też problematyką dotyczącą płci w edukacji. Wykładała na uczelniach w Portugalii, Hiszpanii i we Włoszech, badania prowadziła między innymi w Szwajcarii i w USA. Autorka kilku monografii oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych, współredaktorka opracowań zbiorowych. Z Fundacją Kobiety Nauki związana od momentu jej powstania jako członkini Zarządu i rzeczniczka prasowa. Miłośniczka kotów, podróży i dobrej kuchni. Wolne chwile spędza z książką, najchętniej literaturą faktu, udziela się też aktorsko w amatorskiej grupie teatralnej.