Wpływ księżyca na psychikę ludzką

Wiele osób sądzi, że księżyc nie wpływa na nic innego poza przypływami i odpływami wód. Jednak wiele znanych nam faktów wskazuje, że księżyc ma duży wpływ na nasze nastroje, czyny i życie. Nieprzypadkowo podczas pełni księżyca wzrasta liczba samobójstw i dochodzi do większej liczby śmiertelnych aktów przemocy. Księżyc wpływa, na ludzi w znacznie większym stopniu niż się to powszechnie sądzi, Wiele z tych osób jednak nie łączy tych zachowań ze zmieniającymi się fazami księżyca.

Księżyc i jego wpływ na ludzką psychikę

Zmieniające się fazy księżyca silnie działają, na naszą psychikę „współpracując”, z nim możemy skutecznie korzystać z jego „mocy”. Księżyc może być dla ludzi prawdziwym wsparciem, wystarczy, tylko konstruktywnie wykorzystać energię oszczędzając, sobie tym samym frustracji przy próbach osiągnięcia niemożliwego – niemożliwego w niesprzyjającym ku temu czasie. Kierując, się kilkoma prostymi wskazówkami możemy, zaoszczędzić energię i uzyskać jak najlepsze efekty. Jednak, aby to osiągnąć, należy zaznajomić się z fazami księżyca i zacząć korzystać z nieustającego przepływu energii, która sprawi, że nasze działania będą pełne mocy.

Księżyc naturalny satelita

Księżyc jest naturalnym satelitą ziemi i piątym, co do rozmiaru księżycem w Układzie Słonecznym. Przez cały czas z ziemi widoczna jest tylko jedna strona księżyca, dzieje się tak, ponieważ księżyc znajduje się w synchronicznej rotacji (obrót synchroniczny). Fazy księżyca wynikają, ze zmiany jego położenia względem Słońca i Ziemi w wyniku czego widzimy, różną część półkuli Księżyca oświetlanej przez Słońce.

Fazy księżyca

Zmieniające się fazy księżyca wykorzystywane były przez różnych twórców, jako inspiracja. Księżyc jest tematem wielu dzieł sztuki i literatury oraz częstym motywem w malarstwie i muzyce. Księżyc jest też uważany za symbol ludzkiej natury oraz ma duży wpływ na wegetację roślin. Prace w ogrodzie powinny być wykonywane w zależności od fazy, w jakiej znajduje się nasz satelita np. gdy księżyca ubywa, jest to najlepszy czas na sadzenie, przesadzanie i cięcie drzew. Niezwykły wpływ księżyca na wegetacje roślin jest potwierdzeniem, że księżyc nie jest obojętny i dla ludzi.

Księżyc ma wpływ na wszystkich. Szacuje się, że około jedna trzecia ludności ma, pełnię Księżyca wpisaną w swój astrologiczny horoskop. Osoby te są wyjątkowo wrażliwe i emocjonalne. Zmieniające się fazy księżyca oddziałują też na ludzi z problemami psychicznymi. Osoby niestabilne emocjonalnie odczuwają znaczne pogorszenie swojego stanu w czasie kiedy księżyc jest w nowiu. Nów to drugi czas w całym cyklu księżycowym, w którym można zaobserwować dziwne zachowania ludzi i zwierząt. Pierwszym i najbardziej oddziałującym jest pełnia. Pełnia księżyca to czas, w którym zostaje popełnione najwięcej morderstw, gwałtów i napadów z bronią w ręku. W czasie pełni dochodzi też do największej liczby samobójstw i agresywnych zachowań wobec najbliższych członków rodziny.

Cykle księżycowe i ich pozytywny wpływ

Zmieniające się fazy księżyca mają też pozytywny wpływ i mogą okazać się pomocne podczas nauki, pracy, wykonywania zabiegów medycznych itp. Rybacy z Nowej Szkocji od lat przeprowadzają połów śledzi w najlepszym dla nich okresie – okres ten wypada właśnie w pełni księżyca. Księżyc silnie działa na gospodarkę hormonalną kobiet – jego cykl zbliżony jest do cyklu menstruacyjnego kobiety. W czasie pełni rodzi się też najwięcej dzieci. Pełnia to także dobry czas na różnego rodzaju zabiegi fryzjerskie np. farbowanie włosów.

Księżyc malejący (księżyc w III kwadrze) to doskonały czas na różnego rodzaju zabiegi chirurgiczne, inwazyjne zabiegi kosmetyczne itp. Jest to też dobry czas na walkę z dodatkowymi kilogramami, intensywne ćwiczenia oraz walkę z trapiącymi nas nałogami. Mamy wtedy lepszą odporność i lepiej znosimy różne niedogodności w tym brak substancji uzależniających m.in. nikotyny i alkoholu.

Niezależnie czy chcemy i wierzymy w działanie księżyca na ludzką psychikę, czy też jesteśmy sceptycznie do tego nastawieni – żyjemy według rytmów Księżyca. Świadomie lub nie poddajemy się jego wpływowi. Robimy to zarówno my ludzie, jak i cała otaczająca nas przyroda.

Autorka: Beata Błach

źródło: Artelis.pl.