Tyle wysłanych CV… zero odzewu. Co zrobić ? cz. 1

,,Dlaczego wysyłam tak wiele CV do różnych firm a tak rzadko jestem zapraszana na rozmowy kwalifikacyjne. Czy coś robię źle ? “

To pytanie bardzo często zadają nam nasi Klienci w Enterroom.

W wielu przypadkach kandydaci przy pisaniu swojego CV popełniają najprostsze błędy, przez które rekruterzy łapią się za głowę. W poniższym artykule wymienimy 3 najczęściej popełniane, błahe błędy, które już dzisiaj możesz poprawić. 

Wcielamy się w rolę rekrutera i ruszamy !

 

Błąd nr 1 Nieodpowiednia forma pliku dokumentu

Ten błąd, może Cię zdyskwalifikować na samym starcie.

Wyobraźmy sobie Krzysztofa. Krzysztof przygotowuje swoje “idealne” CV w świetnym programie, dostarczającym mu wiele różnorodnych opcji i możliwości. Następnie tak przygotowany dokument, dumny z siebie Krzysztof wysyła jako aplikację do firmy. A potem … jest głucha cisza. 

Jak to możliwe ? Przecież jego CV było tak genialnie stworzone i spełniało wszystkie wymagania oferty. Jest jeden, zasadniczy problem. Krzysztof zapisał i wysłał plik w formie, która jest przez rekrutera nieodtwarzalna. Nie jest on nawet w stanie sprawdzić tego, co przygotował.

Aplikacja została odrzucona, a Krzyś zaliczył falstart. 

Kolejny, częsty przypadek to wysyłanie CV w formacie doc. To nie jest dobry pomysł. W wielu przypadkach ulegają one deformacji pod wpływem innej wersji Worda czy komputera. Poza tym rekruter ma możliwość edycji dokumentu przesłanego w formie doc. To trochę tak jakbyśmy dawali mu do zrozumienia, że może sobie coś zmienić… Jest to mało profesjonalne. 

Najbardziej odpowiednią a zarazem najbezpieczniejszą formą pliku wysłania CV jest PDF!

Daje pewność, że wysłane CV zostanie odtworzone dokładnie w takiej formie, w jakiej przygotowałeś. Bez niespodzianek 🙂

Błąd nr 2 Czarno to widzę… Czyli nieodpowiednie kolory CV

W wielu przypadkach rekruterzy decydują się na wydrukowanie CV kandydatów. Wspomaga to przebieg późniejszej rozmowy kwalifikacyjnej z potencjalnym pracownikiem. Często bowiem, rekruterzy notują sobie najważniejsze dodatkowe informację o kandydacie właśnie na jego CV. Jednak wiele osób o tym zapomina i w sposób nieumyślny utrudniają pracę rekruterom. Jak ? 

Wybierając intensywnie ciemne kolory CV. To powoduje, że w momencie, w którym rekruter naciska ,,drukuj” pojawia się straszny kłopot. Trafia do jego rąk aplikacja czarna, na której nie ma szans na odnotowanie sobie najważniejszych kwestii. Poza tym, efekt jest mało czytelny i niezachęcający do analizy. W podobny sposób mogą się nie sprawdzić kolorowe opcje CV, które zostaną wydrukowane w czarno-białej wersji. Pięknie dobrana kolorystyka, w tym przypadku nie odegra znaczącej roli.

Taki, wydawałoby się mały błąd może znacznie wpłynąć na odbiór Twojej kandydatury. Jak najbardziej korzystajmy z wyróżniających nas, estetycznych opcji tworzenia CV. Warto jednak, przed zaaplikowaniem do konkretnej firmy, wydrukować swój dokument i sprawdzić czy jest on jasny i przejrzysty. 

Pamiętajcie, to co ładnie wygląda na ekranie nie zawsze prezentuje się tak samo na  papierze. 

 

Błąd nr 3  Przerost formy nad treścią… czyli dodawanie zbędnych informacji

Temat dodawania zbędnych informacji w CV dotyczy tak naprawdę każdej sekcji.

Teraz jednak, skupię się na błędach, które popełniane są na samym starcie czyli w sekcji… Dane kontaktowe. Wciąż natrafiamy na CV zawierające adres urodzenia, zameldowania stan cywilny czy nazwisko panieńskie. Pamiętajmy jak niewiele czasu rekruter ma na analizę naszego dokumentu. Musimy wykorzystać ten czas w pełni, dostarczając mu tych informacji, których szuka. Uwierz, żadna z powyżej wymienionych kwestii nie wpływa na wykonywaną przez Ciebie pracę. Jedna strona A4 zawierająca najważniejsze informację o Tobie. Do tego powinieneś dążyć. 

Na sam koniec dodatkowy smaczek… e-mail. Zadbaj o profesjonalny adres swojej poczty. Niech to będzie Twoje imię i nazwisko, skróty, inicjały. Na pewno nie buziaczek.com, Lord Voldemort ani e-mail Twojej żony! 

To tylko część błędów w fali z jakimi spotykamy się na co dzień w naszej pracy. Nie możemy jednak wymagać tego, aby każdy wiedział jak pisać diabelsko skuteczne CV. Zachęcamy jednak, abyś wiedział to Ty 🙂 Wyróżnij się! Jesteśmy dla Ciebie. 

 

Romina Kucharska

Enterrom

Jedną nogą psycholog biznesu, drugą kobieta, która z biznesem ma już wiele wspólnego. Odpowiada za działania marketingowe firm między innymi EnterRoom. Uwielbia pomagać drugiemu człowiekowi, dlatego współtworzy  razem z Pauliną Podolską projekt #Wyróżnijsię, wspierający kandydatów na rynku pracy. Młoda głowa pełna pomysłów, pracująca również nad projektami grywalizacyjnymi dla firm.