Jak dostosować swoje CV pod konkretną ofertę pracy. #Wyróżnij się część III

W etapie 3 naszego wyzwania dowiesz się jak dostosowywać swoje CV pod konkretną ofertę pracy.  Oczywiście możesz się tylko przyglądać temu co robimy, błogo leżąc na kanapie.  Dodatkowo leżenie możesz zawsze okrasić kursowaniem do lodówki, łącząc je na przemian z oglądaniem serialu. Możesz też mieć cały czas nadzieje, że epidemia już za chwilę się skończy i wszystko na rynku pracy wróci do stanu z chociażby lutego? Możesz myśleć, że sytuacja za oknem to jakiś zły sen, potrwa jeszcze chwilę i będzie normalnie jak zawsze? Warto więc wygospodarować dwie godziny w ciągu dnia i zająć się swoim CV, być gotowym na wszystkie możliwe scenariusze i nie dać się zaskoczyć.

Codziennie odbieram telefony od moich zrozpaczonych klientów, którzy radzą się mnie, co robić, a z drugiej strony kandydatów, pracowników i studentów, którzy z dnia na dzień stracili zatrudnienie. 

To zawsze trudne momenty dla obu stron. 

Pracodawcy zmagają się z trudnymi decyzjami. Chcąc ratować firmę, zmuszeni są do zwolnień, często swoich bliskich i sprawdzonych współpracowników. Kończą współpracę z pracownikami, których lubią i z którymi naprawdę są zżyci. Pracownicy dostają przysłowiowego “strzała” choć jeszcze miesiąc temu w ogóle takiego by się nie spodziewali. 

Zawsze w kryzysie bezwzględnie i brutalnie włącza się jeden czerwony przycisk: ekonomia, matematyka, optymalizacja. 

Firmy liczą, kalkulują i analizują, bez kogo sobie poradzą, a kto mimo kryzysu jest wartością dla organizacji i potrafi nadal generować dla nich zysk. 

Jesteśmy po pierwszej fali zwolnień, a naprawdę to kwestia kilku, kilkunastu dni i przyjdzie kolejna, dużo groźniejsza.

Zaobserwować mogę trzy najczęstsze sytuacje:

  • Straciłem pracę, co teraz?
  • Uff, nie zwolnili mnie, ale czy ja jestem „bezpieczny” w obecnym miejscu pracy?
  • Kończę studia i jak w obecnej sytuacji mogę znaleźć swoją pierwszą pracę?

Nie chcemy Was straszyć, raczej uświadomić i wesprzeć, zmotywować do wstania z kanapy. Zachęcamy do działania i to nie za tydzień, czy za dwa tylko tu i teraz. Nim nastąpi kolejna fala zwolnień. 

Scenariusz 1

Jeśli jeszcze szczęśliwie nie byłeś w pierwszej grupie pośrednich ofiar #korony i nie otrzymałeś przedświątecznej kartki z życzeniami w postaci wypowiedzenia, zastanów się na ile możesz czuć się bezpieczny w swojej organizacji?

  • Sprawdź jaki Ciebie obowiązuje okres wypowiedzenia, do kiedy trwa Twoja umowa?
  • Zadaj sobie pytanie, co by wydarzyło się w mojej firmie, gdybym jutro przestał w niej pracować? Czy bez problemu funkcjonowałaby dalej? 
  • Zastanów się jaką wartością jesteś dla swojej firmy?
  • Jak w tym trudnym okresie, udowodnić, że jestem niezbędny?

Scenariusz 2

Jeśli straciłeś pracę i już rozglądasz się za nowym zajęciem to proponuję wykonać kolejne działania:

  • Przeanalizuj swoje CV via ogłoszenie, które Ciebie zainteresowało.
  • Sprawdź czy rekruter ma szanse znaleźć w nim wszystkie niezbędne informacje potwierdzające Twoje wykształcenie, doświadczenie zawodowe bądź konkretne umiejętności.

Idealna sytuacja to taka, by rekruter każde wymaganie z oferty mógł podeprzeć informacją zawartą w Twoim cv.

Przykład 1

Jeśli pracodawca poszukuje osoby, która będzie komunikatywna i zaangażowana – to świetnym zabiegiem jest uzupełnienie zakresu dotychczasowych obowiązków albo sekcji „o mnie” właśnie z użyciem takich słów.

– „dzięki mojemu pełnemu zaangażowaniu, realizowałem wszystkie projekty terminowo i z dużym entuzjazmem podejmowałem każde nowe działanie”

“ dzięki wysoko rozwiniętym umiejętnościom komunikowania się z łatwością udawało mi się dotrzeć do nowych potencjalnych klientów, a później utrzymywać z nimi bliskie relacje”

 

Przykład 2

Jeśli w ofercie pracy, pracodawca wymaga dwuletniego doświadczenia w obsłudze klienta, to właśnie taką informację w CV chce znaleźć rekruter. Nawet jeśli branża jest zupełnie inna.

Osoba, która dotychczas pracowała w gastronomii i codziennie miała kontakt z klientem, może z powodzeniem próbować aplikować nawet do branży bankowej, gdzie właśnie codzienna obsługa klienta będzie głównym zakresem obowiązków na tym stanowisku. Jednak musi w bardzo umiejętny sposób pokazać analogię codziennych obowiązków. 

 

Przykład 3 

Jeśli w ofercie, wymagany jest płynny angielski, to mimo, że nie mamy jakiegokolwiek certyfikatu potwierdzającego naszą znajomość tego języka, to dajmy jasny przekaz rekruterowi, że np. zakres czynności w poprzedniej firmie, mocno opierał się na kontakcie z klientami zagranicznymi i cała komunikacja właśnie odbywała się w tym języku. 

ZŁOTA RADA prosto od rekrutera!

Jak sprawić czy moje CV jest odpowiedzią na opublikowane ogłoszenie?

Wydrukuj treść ogłoszenia, która wydała się dla Ciebie interesująca i w Twoim mniemaniu jest to idealna oferta pracy dla Ciebie, wydrukuj również swoje CV. 

Połóż dwie kartki na stole i zamień się na chwilę w rekrutera. 

Weź długopis i spróbuj każde wymaganie z oferty znaleźć w swoim CV.

Na kartce z ogłoszeniem, zaznaczaj “ptaszki” w miejscach gdzie bez problemu byłeś w stanie wskazać w swoim CV miejsce w którym znajduje się informacja potwierdzająca, że spełniasz dane wymaganie.

Zaufaj mi tak robi większość rekruterów, tylko nie korzysta z długopisu, szuka tego wzrokiem w tekście, więc jest im trudniej. 

Pomóżmy rekruterom.

Zanim gdziekolwiek wyślemy CV, sprawdźmy je w ten sposób dokładnie. Taka metoda w szybki sposób pokaże nam miejsca w CV, które należy niezwłocznie uzupełnić. 

Przestańmy oczekiwać, że rekruter się domyśli, przecież może sam wywnioskować. 

Rekruter nie chce i często nie ma czasu wnioskować, skupia się na faktach. Na tym co może przeczytać i szybko zweryfikować. 

Metoda taka jest może czasochłonna i generuje nawet kilkanaście wersji CV, jednak jest niezwykle skuteczna!

Spróbuj, a przekonasz się sam jak szybko osiągniesz zamierzone efekty!

Autor: Paula Podolska

Kontakt:

OLIVIA FOUR
OLIVIA BUSINESS CENTER

Aleja Grunwaldzka 472 b
80-309 Gdańsk
Email: enter@enterroom.pl

Tel:504 186 518

Pomysłodawczyni akcji #wyróżnijsię:

Paulina Podolska, założycielka i właścicielka Enterroom, firmy wspierającej pracodawców ale i też kandydatów. Wykładowca akademicki, opiekun koła naukowego HR – uwielbiający dzielić się wiedzą. Specjalistka w nawiązywaniu kontaktów biznesowych. Znakomicie porusza się w każdym środowisku biznesowym, a łatwość budowania trwałych relacji zawodowych i czerpanie z tego przyjemności doceniają współpracownicy i kontrahenci. Ekspert ds rynku pracy, znawczyni zależności i procesów zachodzących w relacjach: pracownik – pracodawca. Nadzwyczaj ceni kontakt z drugim człowiekiem co w sposób wymierny przekłada się na wzrost wyników wszystkich podjętych przedsięwzięć.