Idziemy na randkę z… Rekruterem. #Wyróźnij się część II

Czyli jak ważna jest sekcja ,,O mnie” w CV?

Koronawirus mocno wywrócił cały świat do góry nogami. Niestety z dużym też echem odbiło się to również na rynku pracy, a co za tym idzie w świecie rekrutacji.

Jaki ma to wpływ na rynek pracy? Diametralnie spadła liczba ofert pracy, a to zupełnie wyklucza ewentualność popełniania jakichkolwiek błędów. 

Ile czasu spędza rekruter nad jedną aplikacją? Statystyki mówią, że około 10 sekund! 

Ale czekaj, czekaj… Ty chcesz żeby przyszły pracodawca nie tylko zerknął, ale i przeczytał do końca Twoje CV plus oczywiście zaprosił Cię na rozmowę. Jak to zrobić?

Wyróżnij się !

Przede wszystkim wiele kandydatów rezygnuje z :

  • O mnie
  • Podsumowanie kariery
  • Cel zawodowy
  • Opis kandydata
  • About me

Wszystkie te nazwy dotyczą tej samej sekcji  i zdecydowanie warto dołączyć ją do swojego skutecznego CV. 

Najważniejsze wskazówki ? Ma być krótko, konkretnie i z pasją! 

Krótko – nie więcej niż 3,4 zadania. 

Konkretnie – wyróżnij najważniejsze aspekty, unikając ogólników. 

Z pasją – bo to Ty masz zostać wybrany na rozmowę. 

Jak to napisać ? 

Wyobraź sobie, że idziesz z osobą, która bardzo Ci się podoba na randkę. Oczywiście, starasz się wypaść jak najlepiej. Mówisz o swoich mocnych stronach, superlatywach, pasjach. Wyróżniasz te cechy, które według Ciebie są najcenniejsze. I właśnie tym jest sekcja ,,O mnie” w CV! Tylko, że na papierze a na randkę idziesz z Rekruterem… 

  • Krótko opisz kim jesteś – gdzie pracujesz lub pracowałeś, ile masz lat doświadczenia, czym się zajmujesz.

 

  • Skup się na swoich największych osiągnięciach zawodowych i postaraj się przedstawić je w formie liczb, procentów, dołączając konkretne nazwy firm dla których pracowałeś. Dlaczego ? Bo dzięki temu stajesz się wiarygodny. Unikaj ogólników, które nie przynoszą żadnej informacji ani wartości dla pracodawcy.

 Ważne! → nie podawaj informacji nieprawdziwych lub tajemnic firmowych. 

 

Przykład: Moją specjalnością jest finalizowanie negocjacji i dopinanie umów. Pracując dla XYZ zwiększyłem sprzedaż o 13% w skali miesiąca.

 

  • Cel zawodowy- napisz do czego dążysz w pracy a także jakie cele mógłbyś realizować w firmie, do której aplikujesz. Możesz przedstawić swój cel zawodowy w taki sposób, aby był on tożsamy z celami firmy- wyśmienicie! Dodaj, co zyska pracodawca, zatrudniając właśnie Ciebie. 

 

  • Zastosuj pogrubienia przy najważniejszych aspektach. Dzięki temu sekcja ta będzie przejrzysta i z łatwością przyciągniesz uwagę Rekrutera.

 

  • Tajnik dzięki któremu zabłyśniesz → Dopasuj treść sekcji ,,o mnie” do konkretnej oferty na którą aplikujesz. Jeżeli nawiążesz w nim do firmy, do jej celów bądź po prostu do konkretnych  wymogów z ogłoszenia, zyskasz w oczach rekrutera. Pokażesz wtedy, że zależy Ci na tym konkretnym stanowisku i nie jest to CV wysyłane masowo. A sekcja ,,o mnie” nadaje się do tego wyśmienicie, gdyż to właśnie na nią rekruter spogląda w pierwszej kolejności. 

Sekcja “o mnie “ bez doświadczenia ? To możliwe! 

Jeśli jesteś studentem dążącym do zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego, napisz to i dodaj jaki kierunek studiujesz. Podaj wszystkie swoje osiągnięcia związane z aktywnością studencką. Może to być uczestnictwo w kołach naukowych, samorządzie studenckim. Odbyłeś praktyki lub wolontariat ? Dołącz to w swoim skutecznym CV! W szczególności jeżeli praktyki były powiązane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. To duże wyróżnienie. Przedstaw swojemu przyszłemu pracodawcy jakie korzyści niesie za sobą zatrudnienie właśnie Ciebie i co możesz wnieść do firmy. Na pewno- świeżą, zmotywowaną krew 😉

I właśnie takiego – mamy nadzieję – zmotywowanego Cię zostawiamy abyś ruszył z pracą nad swoim CV. Masz pytania ? Napisz do nas! 

Autor:Romina Kucharska

Kontakt:

OLIVIA FOUR
OLIVIA BUSINESS CENTER

Aleja Grunwaldzka 472 b
80-309 Gdańsk
Email: enter@enterroom.pl

Tel:504 186 518

Pomysłodawczyni akcji #wyróżnijsię

Paulina Podolska, założycielka i właścicielka Enterroom, firmy wspierającej pracodawców ale i też kandydatów. Wykładowca akademicki, opiekun koła naukowego HR – uwielbiający dzielić się wiedzą. Specjalistka w nawiązywaniu kontaktów biznesowych. Znakomicie porusza się w każdym środowisku biznesowym, a łatwość budowania trwałych relacji zawodowych i czerpanie z tego przyjemności doceniają współpracownicy i kontrahenci. Ekspert ds rynku pracy, znawczyni zależności i procesów zachodzących w relacjach: pracownik – pracodawca. Nadzwyczaj ceni kontakt z drugim człowiekiem co w sposób wymierny przekłada się na wzrost wyników wszystkich podjętych przedsięwzięć.