Efektywne, skuteczne i przekonujące CV? #Wyróżnij się Część I

Jest nam trudno, trwa kryzys, zaczynamy tracić pracę, jesteśmy po pierwszych zwolnieniach, a to dopiero początek. Zespół Enterroom na co dzień zajmujący się działaniami rekrutacyjnymi, wsparciem w budowaniu zespołów przygotował akcję #Wyróżnijsię z EnterRoom.

 

Dla wielu z nas przygotowanie swojego CV, stanowi ogromny problem. Czasem wolimy umyć naczynia po wielkiej imprezie, niż usiąść i się za nie konkretnie zabrać.Wiedząc – że te święta będą inne niż wszystkie, wychodzimy naprzeciw. Wspólnie w kilku krokach przygotujemy diabelsko skuteczne CV.

– Paulina Podolska, CEO Enterroom

Dziś pierwszy z czterech proponowanych przez specjalistów kroków

Wciel się w rolę rekrutera czyli dlaczego CV jest teraz ważniejsze niż zwykle. 

Ostatnie dziesięć lat to idealny przykład rynku pracownika. Mieliśmy do czynienia z sytuacją, gdy to pracownik dyktował warunki pracodawcy. 

Firmy cierpiały mniej lub bardziej na permanentne braki personalne, prześcigając się dosłownie w oferowanych benefitach dla pracowników. Dawało to przestrzeń na nie do końca idealnie przygotowane dokumenty aplikacje, bo pracy było więcej niż chętnych kandydatów.

Obecnie sytuacja diametralnie się odmieniła. Liczba publikowanych ofert pracy jest znacznie mniejsza, a liczba aplikujących kandydatów znacznie większa. To oznacza, że mamy po długiej przerwie, rynek pracodawcy i dużo większą konkurencję wśród kandydatów aplikujących na te same stanowisko. 

Może okazać się, że CV, które kiedyś zostało przez nas przygotowane w pośpiechu, na przysłowiowym kolanie i w tamtym momencie zupełnie wystarczało, teraz nie ma szansy na zwrócenie uwagi rekrutera.

Po co nam w ogóle CV?

Każdy  proces rekrutacji bez względu jak jest prowadzony, czy za pośrednictwem portali ogłoszeniowych, czy wyszukiwania bezpośredniego kandydatów z sieci np. LinkedIn, zawsze kończy się prośbą do kandydata.

  •  “ Proszę przesłać do nas swoją aplikację”.

To właśnie ta aplikacja, zwana potocznie CV, decyduje ostatecznie, czy kandydat przeszedł pomyślnie pierwszą selekcję. 

Skąd mam wiedzieć, że moje CV jest dobre?

Miarą skuteczności CV jest ilość otrzymanych zaproszeń na spotkania rekrutacyjne via ilość wysłanych aplikacji. 

Nie istnieje jeden, jedyny szablon cv, który zawsze będzie gwarantował sukces. 

Tak jak nie istnieje jedna para obuwia, którą możemy zakładać na różne rodzaje imprez: od wesela po bieganie, tak nie istnieje jeden rodzaj CV, który będzie odpowiadał skutecznie na wszystkie publikowane ogłoszenia. 

Jeśli interesują nas oferty pracy bardzo zróżnicowane, z różnych sektorów rynku i o bardzo zróżnicowanych zakresach obowiązków, powinniśmy za każdym razem przygotować aplikację, która będzie dokładnie odpowiadać na konkretną opublikowaną ofertę. 

CV – powinno składać się z części stałej niezmiennej, dotyczącej informacji personalnych i z części “ruchomej” której treść staramy się dopasowywać do konkretnych ofert, na które decydujemy się aplikować.

Pozostaje jeszcze kilka dobrze Wam znanych pytań

Dlaczego jedni zostają zapraszani na masę spotkań, a inni wcale?

  • “Mimo, że wiemy, że pracują  w tej samej firmie i mają taki sam zakres doświadczenia 

i bardzo zbliżone wykształcenie”. 

Często otrzymuje takie pytania od swoich studentów lub indywidualnych klientów, którzy zgłaszają się do mnie o pomoc. 

Jeśli systematycznie wysyłasz CV i nie otrzymujesz zaproszeń na rozmowę kwalifikacyjną, to jest moment kiedy trzeba zrobić krok w tył i przeanalizować ponownie swoje dokumenty aplikacyjne.  

Mimo masy informacji powszechnie dostępnych dla każdego, nadal przygotowując CV popełniamy szereg błędów. Do skrzynki rekruterów trafiają dokumenty i pozostają tam często bez echa, bez żadnej ich reakcji.

Przeanalizowałam te zjawisko dokładnie i podzielę się z Wami swoimi wnioskami, które powinny stać się dla Was cennymi wskazówkami. Spróbujmy zmienić się miejscami i stać się na chwilę rekruterami. 

Oczami rekrutera – jak myśli rekruter?

Wyobraź sobie, że każdy pracownik działu HR w swojej codziennej pracy poza samą rekrutacją, ma szeroką gamę innych zadań min. dba o system ocen pracowniczych, przygotowuje i wdraża onboarding pracowników, realizuje działania employer brandingowe i w zależności od organizacji wykonuje inne, równie ważne ale i czasochłonne jak sama rekrutacja czynności.

Analiza i selekcja cv, to tylko jeden element z obszernej listy codziennych jego obowiązków.

Często jeden rekruter w jednym momencie odpowiedzialny jest za klika projektów rekrutacyjnych równolegle. 

Co dla każdego rekrutera jest ważne?

Znalezienie najlepszego kandydata na dane stanowisko w jak najkrótszym czasie.

Właśnie za to każdy rekruter jest rozliczany przez swojego przełożonego. Dlatego dla niego ważny jest czas jaki poświęca na dany proces rekrutacji oraz skuteczność swoich działań. Czyli liczy się szybka analiza CV, znalezienie odpowiedniego cv, zaproszenie na rozmowę kandydata i zamknięcie procesu. Wówczas może iść dalej, nie ma potrzeby cofania się do poprzednich czynności bo zwyczajnie gonią go inne tematy. 

Zastanów się jak można byłoby mu ułatwić codzienną pracę, a przy tym zwiększyć swoje szanse na powodzenie, czyli zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną?

 

 

Po pierwsze:

Analiza CV, której dokonuje rekruter to nic innego jak odnajdywanie w cv informacji,  które są odpowiedzią na wymagania zawarte w ofercie pracy.

To jest najczęstszy błąd CV z jakim się spotykam dosłownie codziennie. 

Otrzymuje masę dokumentów,  które zupełnie nie odpowiadają na wymagania z oferty. 

Takie CV, nawet w najpiękniejszym szablonie graficznym, nie ma szansy na to by stać się efektywnym. Bo przecież proces rekrutacji to nie konkurs na najładniejszą “laurkę”:)

Często słyszę od osób, którym pomagam przygotować CV, że przecież można to wywnioskować. 

Otóż rekruter często nie wnioskuje, nie ma na to czasu, koncentruje się na weryfikowaniu faktów.

Po drugie:

Rekruterzy często kończą swoją analizę CV w momencie kiedy znajdą pierwszego kandydata spełniającego oczekiwania z jego oferty. Tu znowu czas, odgrywa kluczową rolę.

Oczywiście znajdą się tacy, którzy przejrzą wszystkie CV jakie otrzymali, bez względu na czas reakcji kandydata. Jednak z doświadczenia wiem, że gdy goni nas czas, to koncentrujemy się na pierwszym kandydacie, którego CV jest dla nas atrakcyjne. Wygrywają osoby, które były przygotowane i najszybciej zareagowały na opublikowane ogłoszenie.  

Dlatego warto przygotować swoje CV i mieć je prawie gotowe, a moment kiedy pojawia się wymarzona oferta pracy, wymaga jedynie drobnej korekty i już samej wysyłki.

Zależy nam przecież na tym żeby rekruter właśnie na mojej aplikacji zakończył proces analizy i selekcji CV i to właśnie mnie zaprosił na rozmowę kwalifikacyjną.

Po trzecie:

Pamiętaj, że w obecnej sytuacji na rynku pracy, z dnia na dzień liczba kandydatów ubiegających się o jedno stanowisko wzrosła niemalże dziesięciokrotnie. To oznacza, że konkurencja jest bardzo duża i nie ma miejsca na błędy. CV możemy wysłać tylko raz i tylko raz mamy szansę dać poczucie rekruterowi – „mam” to mój kandydat, nie szukam dalej.

Po czwarte:

Nie zapominaj, że moment kiedy szukasz pracy i wysyłasz cv, jest momentem, w którym dosłownie pilnujesz swojego telefonu. Rekruter zadzwoni raz, jeśli nie odbierzesz telefonu i nie oddzwonisz w krótkim okresie czasu, możesz stracić swoją jedyną szansę.

 A teraz spróbuj wcielić się w rolę rekrutera i spójrz na swoje CV krytycznym okiem. Zastanów się czy sprosta ono nawet najbardziej wymagającym. Jeżeli czujesz, że trzeba coś w nim poprawić to jesteś w dobrym miejscu! Bądź na bieżąco, dostarczamy solidną dawkę wiedzy! 

Jeśli potrzebujesz darmowej analizy Twojego CV, zaproś do grupy pięciu znajomych, a zrobimy to bezpłatnie za Ciebie.

Autor: Paulina Podolska

OLIVIA FOUR
OLIVIA BUSINESS CENTER

Aleja Grunwaldzka 472 b
80-309 Gdańsk
Email: enter@enterroom.pl

Tel:504 186 518

Pomysłodawczyni akcji #wyróżnijsię

Paulina Podolska, założycielka i właścicielka Enterroom, firmy wspierającej pracodawców ale i też kandydatów. Wykładowca akademicki, opiekun koła naukowego HR – uwielbiający dzielić się wiedzą. Specjalistka w nawiązywaniu kontaktów biznesowych. Znakomicie porusza się w każdym środowisku biznesowym, a łatwość budowania trwałych relacji zawodowych i czerpanie z tego przyjemności doceniają współpracownicy i kontrahenci. Ekspert ds rynku pracy, znawczyni zależności i procesów zachodzących w relacjach: pracownik – pracodawca. Nadzwyczaj ceni kontakt z drugim człowiekiem co w sposób wymierny przekłada się na wzrost wyników wszystkich podjętych przedsięwzięć.