Leila Janah, CEO i przedsiębiorczyni, która chciała położyć kres globalnej biedzie, umiera w wieku 37 lat

Leila Janah była założycielką i dyrektorem generalnym firmy zajmującej się danymi sztucznej inteligencji, Samasource. Włożyła energię w tworzenie miejsc pracy dla najbiedniejszych społeczności na świecie, zmarła w wieku 37 lat. Wierzyła i udowadniała, że intelekt najuboższych jest największym niewykorzystanym dobrem i zasobem w procesie tworzenia inteligentnych technologii.

Przedstawiciele Samasource, firmy zajmującej się obszarem sztucznej inteligencji założonej przez Janah, potwierdzili, że ​​zmarła 24 stycznia z powodu powikłań mięsaka nabłonkowego, rzadkiego raka tkanek miękkich.

Janah urodziła się w północnej części stanu Nowy Jork i wychowała na przedmieściach Los Angeles. W 2008 r. Założyła Samasource w Kenii z misją poprawy życia osób żyjących poniżej granicy ubóstwa. Firma zatrudnia ponad 2 900 osób w Kenii, Ugandzie i Indiach, tworząc dane dla firm na całym świecie, które muszą przetestować wiele produktów sztucznej inteligencji, w tym samochody samobieżne i inteligentny sprzęt. Według strony internetowej Samasource firma pomogła ponad 50 000 osobom wyjść z ubóstwa i stała się jednym z największych pracodawców w Afryce Wschodniej.

Leila stała na czele globalnego ruchu była wpływową orędowniczką zrównoważenia środowiskowego i eliminacji globalnego ubóstwa. Oprócz Samasource, Janah była założycielką i dyrektorem generalnym LXMI , firmy zajmującej się ekologiczną pielęgnacją skóry, oraz Samaschool , organizacji non-profit, szkolącej ludzi w zakresie umiejętności cyfrowych. Przed założeniem Samasource, Janah była  stypendystką programu Stanford University dotyczącego globalnej sprawiedliwości oraz Centrum Filozofii Stosowanej i Etyki Publicznej Uniwersytetu Narodowego Australii.

„Będziemy tęsknić za zaraźliwym śmiechem Leili, jej wytrwałym duchem i jej zdolnością inspirowania wszystkiego, co napotkała, by być siłą na świecie” – oświadczenie predsztawicieli firmy

Po śmierci Janah, Wendy Gonzalez, dyrektor operacyjny firmy, został tymczasowym dyrektorem generalnym Samasource. Długoletni partner biznesowy i przyjaciel Janah spędził ostatnie pięć lat pracując „nad stworzeniem wizji i strategii Samasource”.Janah miałą przez wiele lat  ogromne wsparcie męża, Tassilo i jej pasierbicy.

Nagrody i wyróżnienia:

Janah była Młodym Globalnym Liderem Światowego Forum Ekonomicznego, dyrektorem CARE USA, stypendystą TechFellow z 2012 r., Laureatką inauguracyjnej nagrody Young Leadership Award Club de Madrid i najmłodszą osobą, która zdobyła nagrodę Heinza w 2014 r., otrzymała 19 doroczną nagrodę Nagroda Heinza w dziedzinie technologii, gospodarki i zatrudnienia. Otrzymała również nagrodę Sekretarza za innowację za walkę z upodmiotowieniem kobiet i dziewcząt od Hillary Clinton w 2012 r.

Janah znalazła się w gronie kobiet „Women in Tech” Elle Magazine  w 2016 r. oraz „Five Visionary Tech Entrepreneurs, które zmieniają świat w 2015 r. wg Magazynu New York Times. Została również nazwana „Wschodzącą gwiazdą” przez Forbes z 30 pozycją na liście w 2011 roku, jednym z „Najbardziej kreatywnych ludzi w biznesie” firmy Fast w 2012 roku, określano ją także mianem jednego z „najbardziej obiecujących przedsiębiorców” w 2013 roku.

Foto By Christopher Michel – Leila Janah, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org

Zródło: CNN, Wikipedia

Patron działu Wiedza i edukacja: SSW Collegium Balticum