Fajne dziewczyny badają się na HIV

Świadome kobiety patrzą na życie przez pryzmat faktów, a nie sterotypów. Zdrowie nie stanowi dla nich tematu tabu, dlatego rozmawiają o chorobach zakaźnych, robią badania i wspierają w tym inne kobiety.

Fajne dziewczyny nie mówią, że HIV to choroba gejów, prostytutek i narkomanek. Wiedzą, że kampanie takie jak ta są dowodem na to, że profilaktyka w Polsce prowadzona jest beznadziejnie. Spot przedstawia imprezową i super seksowną Alę, która beztrosko tańczy w klubie, pije szota za szotem i zamiast grzecznie zlądować w domu, jedzie taksówką do mężczyzny, z którym zamierza uprawiać seks. (Oj, Ala). W domu goszczącego ją pana wspólnie przy odpalonych świeczkach i muzyce, zabierają za aktywność, dla której opuścili klub. Okazuje się, że Ala ma HIV. Pomijając fakt, że film maksymalnie leci stereotypem, jego zakończenie wywołuje we mnie głęboki smutek. „Życie to nie Facebook. Nie przyjmuj zaproszenia od nieznajomych”. Naprawdę? Czy znajomość drugiej osoby daje nam gwarancję niezarażenia się?

Oczywiście, im więcej niezabezpieczonych stosunków płciowych z potencjalnymi nosicielami, tym większe ryzyko zarażenia. W praktyce oznacza to, że możesz prowadzić życie jak Ala i się nie zarazić lub przez wiele uprawiać seks z jednym mężczyzną i zachorować. Jak to możliwe? Najskuteczniejszą formą ochrony przed wirusem HIV jest stosowanie prezerwatywy. Kobiety będące w stałych związkach nierzadko decydują się na antykoncepcję hormonalną i rezygnują z innych form ochrony przed ciążą. Jeżeli Twój stały (i wierny) partner uprawiał przed spotkaniem Ciebie seks bez zabezpieczenia (nawet tylko raz) istnieje ryzyko zachorowania.

Fajne dziewczyny rozmawiają o HIV. Nie straszą chorobami swoich córek, matek, przyjaciółek. Mają postawę wspierającą wobec innych, zachęcają do zbadania się. Koncentrują się na faktach.

  • HIV to wirus nabytego niedoboru odporności. Zakażenia HIV nie widać, można być chorym przez 10-12 lat i nie zdawać sobie z tego sprawy
  • AIDS to końcowy etap nieleczonego zakażenia HIV
  • Zakazić można się przez wstrzyknięcie krwi zarażonej osoby (transfuzja krwi, zażywanie narkotyków drogą dożylną). W kwestii tranfuzji warto wziąć pod uwagę, że krew dawców jest badana i możliwość przeniesienia tą drogą jest mało prawdopodobna
  • HIV można zarazić się głównie przez kontakty seksualne: waginalne, oralne i analne. Osoby uprawiające seks z mężczyznami są bardziej narażone na zakażenie (większa powierzchnia błon śluzowych u kobiet/większa ilość wirusa w spermie)

Fajne dziewczyny badają się na obecność wirusa HIV. Robią to z miłości do siebie i innych. Nie wstydzą się tego rodzaju badania. Przed odebraniem wyniku mogą odczuwać stres, ale zdają sobie sprawę z dwóch rzeczy. Jest wysoce prawdopodobne, że są zdrowe. Nawet jeśli uprawiały seks z osobą zarażoną, nie musiało dojść do zakażenia. Po drugie, jeżeli jesteś nosielką wirusa, lepiej wiedzieć to wcześniej niż później. Osoby chore poddane są terapii, dzięki której mogą funkcjonować jak inni.
Całe szczęście spot z Alą to nie jedyny głos w sprawie HIV. Po badania zachęca na przykład Anja Rubik

https://www.youtube.com/watch?v=9tDY59dgdJE

W Szczecinie bezpłatnie i anonimowo można zbadać się tutaj. Wynik negatywny oznacza brak przeciwciał, pozytywny zakażenie. Życzę Wam, żebyście oblały!