Europejski Kongres Kobiet Szczecin. Sprawdź program

Zapraszamy do udziału w Europejskim Kongresie Kobiet. Relacje (z) Pogranicza. To spotkanie z liderkami społecznymi, aktywistkami, kobietami polityki, nauki i biznesu – osobami działającymi na rzecz zmian społecznych i równouprawnienia kobiet.

Wstęp wolny po rejestracji elektronicznej: http://kongreskobiet.wzp.pl/rejestracja-kongres-kobiet

http://kongreskobiet.wzp.pl/

Program:

09.00– 10.00 Rejestracja*
10.00 – 10.20 PRZY KAWIE O SPRAWIE – parodia programów publicystycznych.
10.20– 10.30 Powitanie
Olgierd Geblewicz – Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego
Krystyna Boczkowska – członkini Zarządu Stowarzyszenia Kongres Kobiet.Sesja plenarna
10.30 -11.30 POLKI i EUROPEJKI – polityczna i publiczna obecność.
Jaką rolę odgrywają w życiu publicznym i politycznym kobiety? na ile udało się wprowadzić kobiecą perspektywę do programów europejskich i krajowych? Czy w związku z coraz liczniejszą reprezentacją kobiet w polityce możemy spodziewać się zmiany priorytetów i stylu jej prowadzenia? Czy kobiety przebiły szklany sufit czy też stoją na skraju szklanego klifu?
Uczestniczki panelu;
• prof. Danuta Huebner – europosłanka, premierka Gabinetu Cieni Kongresu Kobiet.
• Krystyna Boczkowska – b.prezeska Bosch Polska
• Ewa Wanat (Berlin) – dziennikarka, b.szefowa TOK.fm i RDC
• Katarzyna Niewiedział (Berlin) – pełnomocniczka Senatu Berlina ds. integracji i migracji.Debatę moderuje; Urszula Ptak (Berlin) – publicystka, zwyciężczyni Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej 2019.11.30 – 12.30 EUROPEJSKA POLITYKA MIAST RÓWNYCH SZANS.
Elektryzującym opinię publiczną tematem jest polityka antydyskryminacyjna i równościowa. Mamy coraz więcej samorządów progresywnych i przyjaznych swoim mieszkańcom i mieszkankom. Coraz więcej też samorządów wykluczających, tworzących „strefy bez”. Co się dzieje z polskimi miastami i jak z politykami antydyskryminacyjnymi i integracyjnymi radzą sobie Niemcy?
W panelu udział wezmą reprezentantki samorządów z Polski i Niemiec:
• Marta Mazurek – radna Miasta Poznania, b. pełnomocniczka Prezydenta Poznania ds przeciwdziałania wykluczeniom
• Anna Strzałkowska – współprzewodnicząca Rady ds. Równego Traktowania, Gdańsk
• Susan Sacher – pełnomocniczka ds. równego traktowania Powiatu Vorpommern-Greifswald
• Jolanta Grenke – informatyczka, b.pełnomocniczka do spraw równego traktowania w firmie Dataport (Szlezwik-Holsztyn).
• Agata Diduszko-Zyglewska – radna m. Warszawy.

Debata moderowana przez Lidię Makowską, współinicjatorkę Kongresu Ruchów Miejskich, działań na rzecz Miast Równych Szans i Gdańskiego Centrum Równego Traktowania.

12.30 – 13.15 przerwa – poczęstunek
• STRAGANY IDEI stanowiska organizacji pozarządowych działających na rzecz praw kobiet
• ONE BILLION RISING/Nazywam się Miliard

13.30 -14.30 MIĘDZYNARODOWY AKTYWIZM KOBIET
Badaczki ruchów kobiecych, rodzicielskich, obywatelskich i radykalnie konserwatywnych – co połączyło te tematy? Pokażemy aktywizm kobiet w międzynarodowych sieciach współpracy – poczynając od aktywizmu ulicznego, poprzez networking związany z rzecznictwem na forach ONZ i Unii Europejskiej.
W panelu udział wezmą badaczki i aktywistki ruchów kobiecych:
• Julia Maciocha – koszalinianka, prezeska Stowarzyszenia Wolontariat Równości, organizatorka Parady Równości. Nominowana do tytułu Warszawianki Roku 2019.
• Klementyna Suchanow – badaczka ruchów ultrakonserwatywnych, biografka Gombrowicza, aktywistka OSK i Obywateli RP, Warszawa
• dr Elżbieta Korolczuk – naukowczyni uniwersytetów w Szwecji i Uniwersytetu Warszawskiego, bada ruchy rodzicielskie i obywatelskie. Współorganizatorka Manif.

Debata moderowana przez Agatę Diduszko-Zyglewska, aktywistkę, dziennikarkę Krytyki Politycznej.

14.30 – 15.30 EUROPA RODZIN
Czy Europa może prowadzić wspólną politykę prorodzinną? Jaka może być polska/europejska polityka prorodzinna – czy ludzie powinni mieć wolny wybór modelu rodziny i stylu swojego życia czy też powinni być formatowani przez państwo i religię. Panelistkami są ekspertki, liderki organizacji zajmujące się problematyką prorodzinną.
Do udziału w panelu zaprosiliśmy:
• Magdalena Krzyżanowska-Mierzewska – prawniczka Kancelarii Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu
• Magdalena Kochan – posłanka, autorka zmian prawa rodzinnego, Goleniów
• Anna Strzałkowska współprzewodnicząca Rady ds. Równego Traktowania, Gdańsk
• Urszula Ptak – wielokulturowość w praktyce – jak państwo, społeczeństwo, prawo UE powinno reagować, kiedy „tradycja” łamie prawa człowieka/prawa kobiet, Berlin.
• Edyta Broda autorka blogu Bezdzietnik.pl, Wrocław

Debata moderowana przez Bognę Czałczyńska – pełnomocniczkę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds.równego traktowania i kobiet.

15.30 – 16.30 NOWE POLKI EUROPEJKI
Świat jest w ruchu, jak się przygotować do „migracji przyszłości”? opowiedzą o tym badaczki migracji i integracji oraz kobiety, które z różnych przyczyn wybrały Polskę i Polki działające w Europie. Jednym z ważniejszych, ale rzadziej omawianych zjawisk współczesnego świata jest feminizacja migracji. Podczas panelu będziemy rozmawiać o emigrantkach, imigrantkach, azylantkach i uchodźczyniach, a także wyzwaniach jakie wynikają w związku z ich wędrówką. Jaka jest ich sytuacja w Polsce? Jak wygląda ich codzienność? Jakie działania podejmują, żeby pomóc innym kobietom migrującym.

Do udziału w panelu zaprosiliśmy:
• Anita Adamczyk – prof. UAM dr hab. w Zakładzie Najnowszej Historii Politycznej na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu
• Khedi Alyeva – uchodźczyni z Czeczenii, prezeska Stowarzyszenia Kobiety Wędrowne, członkini Gdańskiej Rady Imigrantów i Imigrantek
• Olesya Malyugina – działaczka na rzecz integracji migrantów i migrantek w Polsce, pracownica Zespołu ds. Równego Traktowania w Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy.
• Katarzyna Niewiedział – pełnomocniczka Senatu Berlina ds. integracji i migracji.

Debata moderowana przez dr Dorotę Kowalewską socjolożkę, badaczkę mniejszości narodowych, US.

Równolegle – od 13.30

SALA KAMERALNA II piętro

Spotkania autorskie:
• MARTA ABRAMOWICZ reporterka, badaczka społeczna, działaczka na rzecz praw człowieka. Autorka książek; „Zakonnice odchodzą po cichu” i „Dzieci księży”.
• EDYTA BRODA autorka bloga Bezdzietnik.pl i książki „Szczerze o życiu bez dzieci”
• AGATA DIDUSZKO – ZYGLEWSKA gospodyni feministycznego programu satyrycznego „Przy Kawie o Sprawie”, autorka książki „Krucjata polska”, współautorka; „Szwecja czyta. Polska czyta”.
• ELŻBIETA KOROLCZUK współredaktorka (z Renatą E. Hryciuk) książek „Pożegnanie z Matką Polką? Dyskursy, praktyki i reprezentacje macierzyństwa we współczesnej Polsce” i „Niebezpieczne związki. Macierzyństwo, ojcostwo i polityka”.
• MAGDA KRZYŻANOWSKA-MIERZEWSKA i ALDONA WIŚNIEWSKA – autorki rozmów z Olgą Krzyżanowską, opozycjonistką Solidarności, posłanką, senatorką i wicemarszałkinią Sejmu, córką dowódcy wileńskiego AK; “Olga, córka “Wilka” (2019).
• KLEMENTYNA SUCHANOW autorka książek: „Argentyńskie przygody Gombrowicza”, „Królowej Karaibów”, reportażu historycznego o rewolucyjnej Kubie i biografii „Gombrowicz.Ja, geniusz”. Niedługo ukaże się jej książka o ultrakonserwatywnych ruchach społecznych i oporze kobiet.
• EWA WANAT dziennikarka radiowa i telewizyjna, b. redaktor naczelna radia Tok FM, b.redaktor naczelna i dyrektor programowa Polskiego Radia RDC. Autorka książki “Deutsche nasz. Reportaże berlińskie”.GALERIA O
MODA NA FEMINIZM
Czy koszulka z napisem “I’am feminist” dodaje mocy czy trywializuje przekaz feministek? Czy mówienie, że jest się feministką czy feministą to przejaw solidarności i zwiększonej świadomości, a może tylko modny gadżet? Na te i parę innych pytań odpowiedzą zaangażowane aktywistki i modowe ekspertki.
● Girls Watch Porn – Paulina Kołaczek, szczecinianka, właścicielka feministycznej marki modowej,
● Barbara Ewa Baran – szczecinianka, pracuje przy projekcie Anja Rubik, sexed.pl.Spotkanie moderowane przez Agatę Caban – socjolożkę i aktywistkę działań na rzecz kobiet, prowadzi KOLEKTYW Niezależne Centrum Obywatelskie w Szczecinie.ZIELONE CENTRUM MŁODYCH
Czy młodzież ma moc, by uratować Ziemię? W Zielonym Centrum przy współpracy z Greenpeace zostaną zaprezentowane szczecińskie proekologiczne inicjatywy. Będzie można porozmawiać o tym co dzieje się z plastikiem, którego nie widać? Jak być eko na co dzień? I zastanowić nad tym, co zmienił Wakacyjny Strajk Młodych?
● Katarzyna Guzek – rzeczniczka prasowa Greenpeace, aktywistka ekologiczna.
● Pogoń Plastik
● Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

16.30 – 18.00
Podsumowanie kongresu i Tort Kongresowy

Informacje organizacyjne:

• Rejestracja odbywa się od godz. 09.00 przy kilku stanowiskach w szatni Opery prowadzonych przez wolontariuszki z Polski i Niemiec. Ze względów organizacyjnych prosimy Państwa o wcześniejsze przybycie i zarejestrowanie się.

• Tłumaczenie Polski-Niemiecki: przed rozpoczęciem debat będzie można zaopatrzyć się w słuchawki do tłumaczenia debat plenarnych.

• Kącik zabaw dla dzieci 3-12 lat pod patronatem Szczecińskiej Szkoły Wyższej Collegium Balticum