Kubeczek menstruacyjny – jaki wybrać?

Kubeczek menstruacyjny – jaki wybrać?

 

Kubeczki menstruacyjne stanowią ekologiczną alternatywę dla podpasek i dla tamponów. Może ich używać każda kobieta pragnąca dbać o swoją higienę a jednocześnie pragnąca dbać o środowisko. Czym są kubeczki menstruacyjne i jakie mają zadania podczas cyklu menstruacyjnego?!

Życie kobiety toczy się cyklem

Życie kobiety, zwłaszcza kobiety od okresu dojrzewania do okresu menopauzy, przebiega cyklicznie. Cykl menstruacyjny u kobiet to powtarzające się co 28-29 dni zmiany w organizmie wpływające to na płodność, a składa się z trwającej 4 dni menstruacji, trwającej 8-9 dni fazy folikularnej, z trwającej 1-2 dni owulacji i z trwającej 13-14 dni fazy lutealnej. Menstruacja to faza niepłodna i polega na złuszczaniu nabłonka macicy objawiającego się krwawieniem. Faza folikularna to faza niepłodna i polega na wzroście hormonów uwalniających komórkę jajową. Owulacja to faza płodna i polega na uwolnieniu komórki jajowej, która jeśli napotka wówczas komórkę plemnikową, to utworzy zygotę. Faza lutealna to faza niepłodna i polega na przekształceniu pęcherzyków jajnikowych w gruczoł dokrewny. Rozpoczęcie cyklu wyznacza menstruacja, bo za sprawą krwawienia najłatwiej ją zauważyć.

Podpaski i tampony czy kubeczki menstruacyjne

Najbardziej uciążliwą fazą cyklu menstruacyjnego dla kobiety okazuje się sama menstruacja. Powoduje to nie tylko gorsze samopoczucie, ale również dyskomfort związany z krwawieniem. Należy zachować wówczas higienę, a z pomocą przychodzą podpaski, tampony i kubeczki menstruacyjne. O ile podpasek i tamponów używa się jednorazowo, o tyle kubeczków menstruacyjnych używa się wielokrotnie. Stanowią więc kubeczki menstruacyjne ekologiczną alternatywę dla podpasek i tamponów.  Kubeczek wkłada się do pochwy, a po wypełnieniu się wydzieliną, wyjmuje się go i oczyszcza. Przy kubeczkach menstruacyjnych można nabawić się infekcji, jeżeli nie zadba się o odpowiednią higienę, trzeba więc myć nie tylko sam przedmiot, ale też ręce, zarówno przed, jak i po wykonaniu takiego zabiegu.

Czy warto dbać o ekologię stawiając na kubeczek menstruacyjny

Kubeczki menstruacyjne wytwarza się w różnych rozmiarach: S – pojemność 23 ml, M – pojemność 28 ml, L – pojemność 34 ml, XL – pojemność 42 ml. Kubeczki menstruacyjne wytwarza się również w skróconych wersjach: shorty S – pojemność 10 ml, shorty M – pojemność 15 ml, shorty L – pojemność 21 ml, shorty XL – pojemność 28 ml. Kubeczki menstruacyjne występują ponadto w różnych rodzajach twardości: classic – sprężyste, soft – deliktane, sport – elastyczne.

Autor: Monika Dywijska


W sieci znajdziesz wiele sprawdzonych i świetnych kubeczków menstruacyjnych, np. kubeczek menstruacyjny Mooncup.

źródło:  Artelis.pl.