Zmień złą sytuację na lepszą. Podstawowe sposoby mogące uratować komuś zdrowie i życie

Projekt sfinansowany ze środków prewencyjnych PZU SA. w ramach akcji „POMOCTOMOC”.

 

Pierwsza pomoc w dalszym ciągu pozostaje nieznanym tematem dla szerokiej grupy społeczeństwa. Strach i niewiedza bardzo często blokują odruch przed udzieleniem pierwszej pomocy, a przecież istnieją proste sposoby mogące zdiagnozować stan poszkodowanego czy pomóc mu zatamować krwawienie, i co najważniejsze, nie wymagają one wiedzy godnej ratownika czy paramedyka.

 

Gdzie odnaleźć tętno?

Podstawową diagnozą mogącą pomóc poszkodowanemu jest zbadanie jego tętna. Aby to zrobić, należy położyć trzy palce na tętnicy znajdujące się po wewnętrznej stronie nadgarstka – około 3 cm poniżej nasady kciuka. Sprawdzając puls na szyi trzeba położyć dwa palce na wgłębieniu z boku tchawicy. Aby zmierzyć częstotliwość tętna należy liczyć uderzenia przez 30 sekund i pomnożyć je razy dwa. Ta diagnoza na pewno pomoże medykom w wykonywaniu dalszych akcji.

 

Co zrobić w przypadku zasłabnięcia?

Jeśli osoba zasłabła trzeba najpierw ustalić czy jest przytomna. W tym celu należy się do niej odezwać i zapytać jak się czuje. Jeśli nie otrzymaliśmy odpowiedzi chwytamy ją za ramiona i mocno potrząsamy.

Gdy nadal nie ma reakcji oznacza to, że jest nieprzytomna. Ważne aby sprawdzić czy ofiara oddycha – sygnałem jest wyczuwalny oddech i unosząca się klatka piersiowa.

Jeśli osoba leży na plecach, należy uklęknąć obok głowy chorego, położyć mu dłoń na czole i odchylić jego głowę do tyłu, a dwoma palcami podnieść podbródek – zapobiegnie to zapadnięciu się języka i zablokowaniu dopływu powietrza w chwili gdy mięśnie będą rozluźnione.

 

Jak zatamować krwotok z nosa?

Krwawienie z nosa jest często spotykaną przyczyną utraty krwi i nie zawsze musi łączyć się z poważnym urazem ciała. Wystarczy nawet niewielkie uderzenie, bądź podwyższone ciśnienie krwi by spowodować nagły krwotok.

Kiedy już dojdzie do krwawienia z nosa, należy posadzić osobę na krześle z głową pochyloną lekko do przodu i polecić jej zaciskanie nozdrzy palcami. Podczas tej czynności osoba nie może połykać krwi ani oddychać nosem, gdyż może spowodować to zakrztuszenie. Przy niewielkich obrażeniach krwawienie ustępuje najczęściej po kilkunastu minutach.

 

Jak powstrzymać utratę krwi z kończyny?

Aby spowolnić poważną utratę krwi z kończyny należy mocno docisnąć ranę chłonnym opatrunkiem i unieść kończynę (np. rękę) powyżej serca – uniesienie ręki w ten sposób dodatkowo spowolni utratę krwi.

Całość musi zostać mocno zabandażowana, ale na tyle by nie blokować dopływu krwi do kończyny, gdyż może to grozić jej obumarciem.

 

Jakie są skutki utraty krwi?

Najpoważniejszym jest śmierć, lecz należy pamiętać o tym, że utrata nawet niewielkiej ilości krwi może nieść z sobą pewne komplikacje.

W ludzkim organizmie znajduje się około 6 litrów krwi. Już utrata 0,5 litra może nieść z sobą nieprzyjemne komplikacje w postaci osłabienia.

Utrata litra powoduje spadek ciśnienia krwi, co może doprowadzić do trudności z utrzymaniem równowagi i złym samopoczuciem.

Utrata 2 litrów powoduje gwałtowne zasłabnięcia i wzrost poziomu adrenaliny. Takie spadki objawiają się bladą i lepką skórą. Poszkodowany zaczyna również odczuwać silne pragnienie.

Utrata 3 litrów jest poważnym zagrożeniem mogącym doprowadzić do śmierci. Tętno staje się wtedy bardzo słabe i następuje gwałtowna utrata przytomności. W końcowym etapie następuje zatrzymanie krążenia i niewydolność oddechowa.

 

Jak oczyszczać ranę?

Przede wszystkim należy polewać ją obficie wodą. Woda oczyści ranę z resztek obcych ciał (np. odłamków szkła) i zalegającą krew. Po tym zabiegu należy usunąć pęsetą pozostałe ciała obce pamiętając o tym, by umyć ręce i, jeśli to możliwe, założyć sterylne rękawiczki – uchroni to zarówno nas jak i poszkodowanego przed infekcją. Po oczyszczeniu zakładamy czysty bandaż.

 

Jakie są oznaki złamania kończyny?

Złamanie otwarte charakteryzuje się tym, że skórę przebija widoczna kość. W tego rodzaju złamaniach opatruje się nie tylko widoczną kość ale również samą ranę.

Złamanie zamknięte cechuje duża opuchlizna w miejscu złamania i mocny ból. Osoba ze złamaną kończyną w żadnym wypadku nie powinna wykonywać gwałtownych ruchów.

 

Jak postępować w przypadku poparzenia?

Należy jak najszybciej obniżyć temperaturę poparzonego miejsca obficie polewając je wodą przez 10 minut – jeśli tego nie zrobimy, szczątkowe ciepło będzie przez wiele godzin uszkadzać tkankę powodując jej obumieranie.

W przypadku poparzeń chemicznych należy podwoić ten czas i polewać poparzone miejsce przez 20 minut.

Jeśli doszło do poparzenia oka należy również polewać je wodą unosząc powiekę i dbając o to, by spłukiwana woda nie dostawała się do zdrowego oka. Po zabiegu na poparzone oko należy założyć bandaż.

 

Jak postępować w przypadku zakrztuszenia?

Zakrztuszenie to częsta przyczyna uduszeń. Można tego uniknąć stosując prosty zabieg polegający na pochyleniu się i mocnym uderzeniu otwartą dłonią w plecy.

Jeśli to nie pomaga, niezwykle przydatny okazuje się tzw. manewr (chwyt) Heimlicha, polegający na ustawieniu się za poszkodowanym i ujęciu go w pasie.

Przy tym chwycie należy złożyć obie dłonie w pięść i umieścić je tuż pod mostkiem. Mocne szarpnięcie do siebie i ku górze powinno pomóc. Tę czynność należy powtórzyć co najmniej trzy razy.

 

Jak usuwać ciała obce z oka?

Podczas wykonywania różnych prac często dochodzi do sytuacji w których do naszych oczu mogą dostać się rozmaite ciała obce, np. pyłki czy odłamki szkła. Podstawowa zasada jest taka, by nie trzeć oczu, lecz natychmiastowo wypłukać zalegające ciała obce wodą, pamiętając o tym by rozchylić powiekę.

Jeśli ciało obce dostało się do kącika oka i nie ma możliwości jego wypłukania, można je usunąć za pomocą fragmentu czystej chusteczki zawiniętej w róg.

 

Te proste zasady powinny pomóc nam w różnych złych sytuacjach na jakie natrafimy w naszym życiu. Pamiętajmy o tym, że profesjonalnych szkoleń odnośnie pierwszej pomocy powinien ZAWSZE udzielać specjalista, ponieważ niewłaściwie udzielona pomoc może przyczynić się do czyjejś śmierci.

Dlatego profesjonalistów zawsze wzywamy dzwoniąc pod numer 112. Niech ten telefon będzie naszym stałym „ubezpieczeniem” w razie wypadku.

 

Realizatorem projektu pt. „Poznaję i dbam o swoje bezpieczeństwo” jest Fundacja Instytut Gryphius.

 

http://www.gryphius.eu

 

Planet Head Day

 

szczegółowe informacje: janiak@gryphius.eu

oraz pod numerem telefonu: 728 976 797

 

Partnerzy akcji:

https://www.pzu.pl

https://pomoctomoc.pl/

 

 

Partnerzy merytoryczni:

http://www.szczecin.kwpsp.gov.pl

https://www.999.szczecin.pl

http://wopr.szczecin.pl

 

 

http://ubezpieczenia.proffman.pl

Paweł Syrytczyk – Koordynator działu ubezpieczeń

tel: +48 91 432 38 78

kom: +48 532 521 151

fax: +48 91 432 38 68

pawel.syrytczyk@proffman.pl

 

Autor: Dominik Wiśniewski

zdjęcie tytułowe: wikimedia commons

 

Dominik Wiśniewski – dziennikarz i fotografik.  Fan motoryzacji i historii wojskowości. Nie obca mu literatura i sztuka – zarówno tych wyższych jak i niższych lotów. Czasami szyderczy i lekko stronniczy. Niepoprawnie polityczny kinomaniak i miłośnik podróży wszelakich.