“Straszny dwór” Stanislawa Moniuszki w Operze na Zamku w Szczecinie!

10 sierpnia w Operze na Zamku o 19.00 odbędzie się koncert „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki w wersji pół-scenicznej będący hołdem złożonym wielkiemu kompozytorowi.

Akcję spektaklu przeniósł librecista  Jan Chęciński do autentycznego, istniejącego do czasów współczesnych dworku  wybudowanego we wsi Kalinowa.  Schemat fabuły nawiązuje do „Ślubów panieńskich” Aleksandra Fredry, a dramatyczne wydarzenia związane z Powstaniem Styczniowym wpłynęły na kształt i wydźwięk utworu stworzonego „ku pokrzepieniu serc”. Premiera opery odbyła się we Lwowie w 1901 roku.

 

Na scenie zobaczymy wybitnych solistów Opery na Zamku, Chór ZUT im. Profesora Jana Szyrockiego, słynną Orkiestrę Lwowskiej Narodowej Filharmonii i – oczywiście – dyrygenta prof. Bohdana Boguszewskiego. Koncert jest bowiem częścią Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sacrum non Profanum”, poświęconego w tym roku w całości twórcy polskiej opery narodowej. Najlepszy artysta zdobędzie 1000 euro nagrody. Opera na Zamku jest współorganizatorem Festiwalu.

 

Joanna Tylkowska-Drożdż

Podczas konferencji prasowej artysta Edmund Piotrowski, fantastyczny bas, niezapomniany Skołuba sprzed lat, powiedział, że bardzo się cieszy na ponowne spotkanie ze szczecińską publicznością. Zaznaczył, że brał udział w prawie wszystkich spektaklach operowych Stanisława Moniuszki. „Było to na początku lat 80., jeszcze za czasów niezapomnianego Tadeusza Bursztynowicza (ówczesnego dyrektora Teatru Muzycznego w Szczecinie [dop. MJK]), który przyjął mnie do teatru w 1972 roku i reżyserował pierwszą wersję „Strasznego dworu”. Wtedy śpiewałem rolę Zbigniewa jako 26-letni młodzieniec. Po kilku latach przyszedł czas na rolę Skołuby. Ostatni raz grałem go w 1995 roku na dziedzińcu zamkowym. To było piękne przedstawienie, które przyciągnęło tłum ludzi. I to był mój ostatni spektakl w tym teatrze, w 1997 roku przeszedłem na emeryturę. Teraz znów będę mógł zaśpiewać w tym miejscu” – dodał.

 

Podczas konferencji prasowej prof. Bohdan Boguszewski dodał, że współpracował z Edmundem Piotrowskim podczas pierwszej inscenizacji „Strasznego dworu”. „W moim przypadku wszystko zaczęło się od Moniuszki. Najsłabszym punktem w szczecińskim teatrze, przed realizacją, był chór. Na ulicy Potulickiej był kilkunastoosobowy zespół, a „Straszny dwór” stoi głównie chórami. Zaprosiliśmy do współpracy studentów ze szczecińskich chórów. Połączyliśmy więc siły i chór okazał się najmocniejszym punktem przedstawienia. I tak zaczęła się moja profesjonalna kariera – od „Strasznego dworu”. Dokładnie po 39 latach znów będę mógł poprowadzić chór w tej operze” – mówił. Dodał, że współpraca z odtwórcą roli Skołuby po tak długim czasie jest dla niego czymś wyjątkowym.

 

Serdecznie zapraszamy widzów na to niecodzienne wydarzenie. Bilety są już w sprzedaży w kasie. Można je kupić także poprzez stronę internetową Opery na Zamku. Kasa czynna jest od wtorku do piątku w godzinach 12.00 – 18.00 oraz w sobotę w godzinach 14.00 – 18.00. Rezerwacja 91 43 48 106. Ceny biletów 15 zł – 40 zł

 

HOMMAGE À STANISŁAW MONIUSZKO”

WYKONAWCY:
Joanna Tylkowska-Drożdż (Hanna) – sopran
Gosha Kowalińska (Jadwiga) – mezzosopran
Ewa Filipowicz (Cześnikowa) – mezzosopran
Leszek Skrla (Miecznik) – baryton
Pavlo Tolstoy (Stefan) – tenor
Janusz Lewandowski (Zbigniew) – baryton
Bartłomiej Kłos (Maciej) – baryton
Edmund Piotrowski (Skołuba) – bas
Szymon Tritt (Damazy) – tenor
Andrzej Oryl – narrator
Chór ZUT im. Profesora Jana Szyrockiego
Szymon Wyrzykowski – przygotowanie chóru
Mirosława Białas – korepetytorka
Orkiestra Lwowskiej Narodowej Filharmonii (Ukraina)
Bohdan Boguszewski – dyrygent

Mirosław Kosiński – inscenizacja

Foto główne: Chór Akademicki im. Profesora Jana Szyrockiego