Ekstremalne sytuacje w mieście. Czy wiesz jak uniknąć napaści?

Projekt sfinansowany ze środków prewencyjnych PZU SA. w ramach akcji „POMOCTOMOC”.

 

Miasto stwarza ogromne możliwości, ale również masę ekstremalnych sytuacji do których najczęściej dochodzi w drodze do szkoły lub pracy. Jednym z takich zagrożeń jest napaść na tle rabunkowym. Jak zachować się w chwili konfrontacji z podejrzaną osobą oraz jak być czujnym? Odpowiedzi na te i inne pytania pozwolą ci uniknąć potencjalnego zagrożenia.

 

Kto jest najbardziej narażony na atak ze strony rabusia?

Każdy może stać się celem ataku, lecz najbardziej narażone są osoby starsze, dzieci oraz samotne kobiety.

 

Gdzie najczęściej dochodzi do ataków?

Do miejsc o podwyższonym ryzyku należą: parki, słabo oświetlone przystanki, ciemne uliczki, perony, słabo oświetlone osiedla oraz uboższe dzielnice miasta.

 

Czy osoby podróżujące środkami transportu publicznego są również narażone na atak?

Oczywiście. Pomimo monitoringu obecnego w pojazdach komunikacji miejskiej, w dalszym ciągu możemy stać się ofiarą złodzieja, bądź agresywnej osoby.

 

Jak zachować ostrożność podczas podróży transportem publicznym?

Przede wszystkim: zachować czujność. Nie pokazywać drogich urządzeń elektronicznych, gdyż ich widok przyciąga potencjalnego złodzieja. Jeśli w drodze do pracy/szkoły korzystamy z laptopa, przed przystankiem na którym mamy wysiąść pakujemy swoje rzeczy.

Wszystkie cenne przedmioty (np. portfel, dokumenty, telefon) trzymamy zawsze przy sobie; najlepiej w przednich kieszeniach spodni lub wierzchniego okrycia.

Unikać należy plecaków. Jeśli już mamy w nim trzymać cenne rzeczy najlepiej ukryć je pod kilkoma warstwami ubrań tak, aby uniemożliwić złodziejowi ich wyciągnięcie.

Uwaga! Torby na ramię zawsze nosi się na skos – takie zakładanie na pewno skutecznie utrudni jej kradzież.

 

Czy drzemka w podróży jest bezpieczna?

Tak, ale tylko gdy podróżujemy z inną, bliską nam osobą. Wielu ludzi często ucina sobie małe drzemki w czasie podróży do pracy, lub tuż po jej zakończeniu. Zmęczenie może niestety przyczynić się do tego, że szybko znajdziemy się na celowniku złodzieja. Wzmożona czujność może być przytępiona przez senność, lecz można ją rozwiać czytając gazetę lub książkę.

 

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w pociągu i na dworcu kolejowym?

Dworce kolejowe są patrolowane przez funkcjonariuszy policji oraz Straży Ochrony Kolei; ponadto obecny jest monitoring.

Niestety, oko kamery nie może wszystkiego dostrzec, a funkcjonariuszom nie zawsze uda im się dotrzeć na czas.

Aby zminimalizować ryzyko napadu, należy unikać miejsc w których przebywają podejrzanie zachowujący się ludzie. Na dworcu jednym z takich miejsc jest wejście.

Sygnałem do wzmożonej ostrożności jest obecność kręcących się bez celu osób i tych, które zachowują się głośno.

W pociągu wskazane jest siadanie blisko wyjścia. Gdy do przedziału weszły osoby agresywne (po spożyciu alkoholu lub narkotyków) należy nie prowokując ich przejść do drugiego przedziału.

Ważne! Choć kradzieże zdarzają się najczęściej w zatłoczonych wagonach, należy unikać pustych przedziałów – zmniejszy to ryzyko sytuacji w której nikt nie będzie mógł nam pomóc.

 

Jakie inne miejsca mogą być niebezpieczne?

Prócz wspomnianych, warto także wymienić podziemne przejścia, zaciemnione parkingi, ulice przylegające do zarośli oraz miejsca w których są zrujnowane bądź opuszczone budynki.

 

Jakie zewnętrzne sygnały sprzyjają napaści?

Napastnicy szukają zawsze słabych ofiar będących ich potencjalnym celem. Pomaga im w tym obserwacja zewnętrznych zachowań, takich jak: niepewność, słabość bądź strach. Dlatego jeśli przebywamy w miejscu potencjalne groźnym idziemy pewnym i energicznym krokiem zachowując cały czas wyprostowaną postawę. Pod żadnym pozorem nie obnosimy się z tym, iż posiadamy np. portfel czy telefon.

 

Jak się zachować podczas napaści?

Ważne, aby nie bać się wołać o pomoc! Ludzie częściej reagują na krzyk „pali się!” jak na „pomocy”. Pamiętajmy, że mamy prawo się bronić. Do obrony może służyć każdy dostępny przedmiot; nawet klucze czy dezodorant. Odpierając atak powinno celować się w najwrażliwsze punkty przeciwnika, takie jak twarz czy genitalia.

W momencie kiedy przeciwnik odstępuje od ataku, warto przeznaczyć tą chwilę na ucieczkę.

 

Jakie zachowania pozwalają uniknąć konfrontacji fizycznej?

Kiedy już doszło do nieprzyjemnego spotkania, ważne aby próbować rozładować napiętą sytuację bez uciekania się do przemocy. Trzeba oznajmić wyraźnie i bez lęku, że nie ma się zamiaru walczyć. Próba porozumienia się z przeciwnikiem i okazanie mu zrozumienia może odwieść go od zakładanego celu.

W chwili gdy rabuś grozi nam bronią, bądź ostrym narzędziem, należy przemyśleć czy nie lepiej byłoby rozstać się z cennymi przedmiotami – życie i zdrowie jest jednak droższe od najdroższego telefonu.

Jeśli widzimy, że nieuchronnie ma dojść do starcia, niezwykle pomocne okazują się… fałszywe zachowania psychopatyczne w czasie których rzuca się agresywne obelgi, wrzeszczy i prezentuje zdecydowaną postawę. Przeciwnik widząc takie nietypowe zachowania najczęściej rezygnuje.

 

Czy istnieją przedmioty mogące zwiększyć nasze bezpieczeństwo?

Tak. Do najpopularniejszych środków ochrony należą: paralizator, gaz pieprzowy, pistolet gazowy, broń hukowa oraz drobne przedmioty zwane długopisami taktycznymi.

Wszystkie te przedmioty nie wymagają żadnych zezwoleń – wymagane do ich posiadania jest ukończone 18 lat.

 

Jaki numer telefonu może okazać się niezwykle przydatny?

Pomoc wzywamy dzwoniąc pod numer 112. Rysopis przestępcy ułatwia pracę policji; dlatego ważne, aby zapamiętać jak najwięcej szczegółów, wliczając w to np. barwę głosu, specyficzny chód czy zachowanie.

 

Codziennie w miastach dochodzi do napaści na tle rabunkowym oraz seksualnym. Informując o tych zdarzeniach bardzo często zapomina się o informacjach mówiących o tym jak można ich uniknąć.

Mając na uwadze opisywane szczegóły pamiętajmy o tym, że nasze bezpieczeństwo zależy wyłącznie od nas samych – niech ta świadomość będzie motorem do napędzania naszej czujności.

 

Realizatorem projektu pt. „Poznaję i dbam o swoje bezpieczeństwo” jest Fundacja Instytut Gryphius.

 

http://www.gryphius.eu

 

Planet Head Day

 

szczegółowe informacje: janiak@gryphius.eu

oraz pod numerem telefonu: 728 976 797

 

Partnerzy akcji:

https://www.pzu.pl

https://pomoctomoc.pl/

 

 

Partnerzy merytoryczni:

Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie

http://www.zachodniopomorska.policja.gov.pl

 

http://ubezpieczenia.proffman.pl

Paweł Syrytczyk – Koordynator działu ubezpieczeń

tel: +48 91 432 38 78

kom: +48 532 521 151

fax: +48 91 432 38 68

pawel.syrytczyk@proffman.pl

 

Autor: Dominik Wiśniewski

zdjęcie tytułowe: luis_molinero / Freepik.com

 

Dominik Wiśniewski – dziennikarz i fotografik.  Fan motoryzacji i historii wojskowości. Nie obca mu literatura i sztuka – zarówno tych wyższych jak i niższych lotów. Czasami szyderczy i lekko stronniczy. Niepoprawnie polityczny kinomaniak i miłośnik podróży wszelakich.