Jedna z najnowocześniejszych klinik w Polsce ruszyła z operacjami endometriozy

Pierwsze operacje endometriozy – w ramach hybrydowego leczenia tej choroby cywilizacyjnej we wrocławskiej Medicus Clinic

Medicus Clinic we Wrocławiu – to najnowocześniejsza, a jednocześnie jedna z pierwszych w Polsce placówek medycznych, która rozpoczęła kompleksowe leczenie endometriozy. Zajmują się nim wybitni specjaliści ginekologii operacyjnej. Korzystając z najnowszych technologii medycznych, przeprowadzili serię operacji usuwania skutków tej choroby. Wrocławska Medicus Clinic zapewnia pacjentkom z całej Polski nowoczesne podejście do leczenia endometriozy, klasyfikowanej jako choroba cywilizacyjna. Cierpi na nią bowiem ponad 15 procent kobiet (od miliona do nawet 2 milionów w Polsce i 177 milionów na całym świecie). Choroba uniemożliwia im m.in. funkcjonowanie w życiu zawodowym i rodzinnym. 

– To choroba społeczna. Cierpi na nią znaczna część kobiet, którym – z powodu np. silnych bólów wielu narządów całego organizmu – uniemożliwia często codzienne funkcjonowanie. Wykorzystując wieloletnie doświadczenie naszych specjalistów, ponad 10  letnią praktykę medyczną naszej kliniki, a także najnowocześniejsze technologie medyczne, jakimi dysponuje, zdecydowaliśmy się rozpocząć leczenie tej choroby. Ma ono charakter hybrydowy: od diagnozy przez badania ambulatoryjne aż po operację i terapię po zabiegową – mówi dr n. med. Maciej Mazur – prezes spółki Medicus.

Zabiegi operacyjne, jakie w Medicus Clinic przeprowadzają wybitni specjaliści, mają przede wszystkim na celu skuteczne leczenie endometriozy i usuwanie jej dotkliwych skutków. Lekarze z wrocławskiej placówki wykorzystują tu najnowsze doświadczenia światowej medycyny, a także najnowocześniejszy sprzęt operacyjny.

Wiele z przypadków jest ciężkich, a operacje często mają charakter skomplikowany i wielogodzinny. Np. w wyniku występowania tej choroby kobiety cierpią na silne dolegliwości bólowe, niepłodność lub obfite krwawienia często z przewodu pokarmowego, jeśli endometrioza zaatakuje jelita. U niektórych pacjentek dochodzić może też do bólów promieniujących do innych okolic ciała, a ogniska tej choroby znaleźć można nawet w płucach i mózgu.

Wymaga to więc nie tylko dogłębnej wiedzy lekarzy, ale przede wszystkim dokonania dokładnej diagnozy operowanego przypadku i doskonałej umiejętności korzystania z wysoko wyspecjalizowanych technologii medycznych służących do usuwania objawów tej choroby. Specjaliści korzystają tu m.in. z minimalizującej ryzyko uszkodzenia operowanych narządów plazmy argonowej czy staplerów endoskopowych, dzięki którym można wykonywać odcinkowe resekcje zajętego chorobą jelita.

– Złotym standardem leczenia endometriozy jest chirurgia laparoskopowa – mówi dr n. med. Mikołaj Karmowski, ekspert w leczeniu endometriozy w Medicus Clinic. – Operacje laparoskopowe pozwalają na precyzyjne usuwanie zmian bez okaleczenia. Dziś technologia wizualizacji 3D czy w jakości 4K (w najwyższej dostępnej rozdzielczości) daje ogromne możliwości radykalnej resekcji zmian endometriotycznych. W Medicus Clinic stosujemy najnowocześniejsze systemy do cięcia tkanek typu Bisect, plazmowa argonowa, laser, nóż harmoniczny, jak również systemy zamykania naczyń typu Biclamp – dodaje dr Mikołaj Karmowski, zwracając jednocześnie uwagę na główne cele zabiegu, którymi są przede wszystkim zniszczenie ognisk endometriozy, usunięcie guzów endometriotycznych, uwolnienie zrostów czy przywrócenie funkcji organów zajętych przez chorobę przez wycięcie zmian.

Specjaliści z Medicus Clinic mają wieloletnie doświadczenie w leczeniu endometriozy. Zdobywali je, praktykując m.in. w klinikach we Wrocławiu i w Dreźnie, w prestiżowych placówkach we Francji, a nawet w Wenezueli. Dziś wykorzystują je podczas pracy we wrocławskiej Medicus Clinic. Placówka dysponuje tu nowoczesnymi i doskonale wyposażonymi salami operacyjnymi, jak również – komfortową bazą pooperacyjną czyli m.in. przestronnymi pokojami z łazienką, telewizorem, monitoringiem i systemem przywoławczym.

– Nareszcie doczekaliśmy się placówki, która na najwyższym poziomie zajmuje się chorobą, na którą cierpi wiele z nas. Zaangażowanie wysokiej klasy specjalistów stać się może kolejnym, milowym krokiem w walce z nią. Jesteśmy przekonane, że otworzy to licznej grupie kobiet możliwość skutecznej walki z tą chorobą, a w konsekwencji – zapewni nam rychły powrót do normalnego życia: zarówno rodzinnego, jak i zawodowego – mówi Lucyna Jaworska – Wojtas od lat chorująca na endometriozę.

Operacje endometriozy w Medicus Clinic przeprowadza doświadczony zespół pod kierownictwem ginekologów Mikołaja Karmowskiego i Piotra Rubisza.

– Najtrudniejszym wyzwaniem dla operatora są zabiegi usuwana guzów endometriotycznych
z nerwów miednicy mniejszej: podbrzusznych, łonowych, okolicy przed krzyżowej i nerwu kulszowego. Chirurgia ta musi być niezwykle precyzyjna, a lekarz musi wiedzieć, czego szukać i dokładnie orientować się w zmienionej chorobowo anatomii. To tzw. One Shot Surgery czyli chirurgia jednego strzału, ponieważ niejednokrotnie ponowna próba operacji po poprzednim nieradykalnym zabiegu jest bardzo trudna, czasem wręcz niemożliwa, oraz niesie ze sobą wysokie ryzyko powikłań
– wskazuje dr n. med.  Piotr Rubisz. 

Zajmujący się endometriozą specjaliści z Medicus Clinic zwracają też uwagę na zasadnicze wyzwanie związane ze skutecznym leczeniem tej choroby.

– Najważniejsza jest tu prawidłowa diagnoza, a więc stwierdzenie, że przyczyną występowania bólu
u kobiety jest właśnie ta choroba. Nasza placówka jest jedną z niewielu, w której diagnostyka tej choroby należy do najskuteczniejszych w Polsce
– mówi dr n. med. Maciej Mazur – prezes spółki Medicus i dodaje, że specjaliści od operacyjnego leczenia endometriozy stale już operują w klinice tę chorobę z użyciem najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Przypomina także, że można skorzystać z ambulatoryjnego leczenia endometriozy, czyli m.in. diagnostyki i kuracji farmakologicznej. Wystarczy tylko skontaktować się z Medicus Clinic i zapisać się na wizytę u specjalisty.

Endometrioza to przewlekła choroba hormonalno – immunologiczna, która wiąże się przede wszystkim z ogromnym bólem. Kobiecie najpierw towarzyszą delikatne pobolewania, które wraz z rozwojem choroby narastają i powodują ogromne dolegliwości bólowe i cierpienie. Nieleczona endometrioza wskazywana jest także jako jedna z głównych przyczyn niepłodności kobiecej. Szacuje się, że na endometriozę może cierpieć nawet co dziesiąta kobieta. Występuje ona u ok. 50-80 % kobiet z przewlekłymi bólami w miednicy oraz u ok. 35-50 % kobiet borykających się z problemem bezpłodności.

 

Więcej o tej chorobie na www.leczymyednometrioze.pl   www.facebook.com/leczymyendometrioze

Polecane filmy:

    • Czym jest endometrioza

 

  • Objawy endometriozy
  • Przyczyny endometriozY
  • Endometrioza a niepłodność
  • Endometrioza w bliźnie po cięciu cesarskim
  • Dysbioza jelit jako przyczyna endometriozy 
  •  ZOBACZ TUTAJ

Leczenie operacyjne może być diagnostyczne lub terapeutyczne i wykonane za pomocą głównie laparoskopii lub sporadycznie laparotomii (metoda mniej preferowana). Zakres i metody stosowane w czasie operacji ustalane są zawsze przez lekarza indywidualnie, w oparciu o dotychczasowe wyniki badań pacjentki. Zespół lekarzy specjalistów w dziedzinie leczenia endometriozy dostosowuje zakres zabiegu oraz planowane użycie narzędzi chirurgicznych do przypadku operowanej pacjentki. Jest to chirurgia „skrojona na miarę” przez co leczenie jest precyzyjnie dobrane wedle potrzeb pacjentki oraz najnowszych możliwości chirurgii ginekologicznej.

Dr n. med. Mikołaj Karmowski specjalizuje się w leczeniu najbardziej zaawansowanych i najtrudniejszych przypadków endometriozy głębokonaciekającej. Organizator i prowadzący na licznych eksperckich kursach zaawansowanej laparoskopii ginekologicznej, w tym dotyczących leczenia endometriozy. Wieloletnie doświadczenie kliniczne zdobył w I Klinice Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz czołowych ośrodkach światowych i krajowych w tym I.R.C.A.D. we Francji i oddziale chirurgii ogólnej i rekonstrukcyjnej w Caracas w Wenezueli. Zajmuje się głównie ginekologią operacyjną, w szczególności chirurgią małoinwazyjną. Jego pasją są laparoskopowe operacje ginekologiczne, ze szczególnym uwzględnieniem małoinwazyjnego leczenia endometriozy. Oprócz stosowania technik endoskopowych wykonuje operacje z dostępu pochwowego oraz  brzusznego. Autor i współautor 38 publikacji naukowych. Wciąż walczy także o zwiększenie świadomości endometriozy wśród kobiet oraz w środowisku lekarskim – bierze udział w programach telewizyjnych, jest organizatorem licznych kursów z zakresu technik małoinwazyjnych w ginekologii operacyjnej.

Dr n. med. Piotr Rubisz zajmuje się ginekologią operacyjną z szczególnym uwzględnieniem chirurgii małoinwazyjnej w leczeniu zaawansowanych przypadków endometriozy głębokonaciekającej oraz mięśniaków macicy. Doświadczenie zawodowe zdobywał w wrocławskich szpitalach, koncentrując swoje umiejętności na zabiegach małoinwazyjnych w chirurgii ginekologicznej.  Obecnie związany jest z I Katedra i Klinika Ginekologii i Położnictwa we Wrocławiu gdzie pracuje na etacie Starszego Asystenta. Odbył szkolenie na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej – Universitatsklinikum Carl Gustav Carus Dresden an der Technischen Universitat Dresden. Bierze aktywny udział (jako wykładowca i słuchacz) w licznych kongresach, sympozjach medycznych z zakresu ginekologii i położnictwa.

Posiada m.in.:
– Certyfikat Badań Prenatalnych Fetal Medicine Foundation
– Certyfikat Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
– Certyfikat Ultrasonografii Gruczołu Piersiowego.

Od 2005 roku współpracuje z dr Mikołajem Karmowskim lecząc pacjentki z ciężkimi postaciami endometriozy. Konsultuje odbywają się również  również w języku angielskim.

Medicus Clinic należy do spółki Medicus, działającej na polskim rynku medycznym od 25 lat. Klinika specjalizuje się m.in. w kompleksowej diagnostyce i leczeniu wielu rodzajów schorzeń m.in. ginekologicznych, otolaryngologicznych, neurologicznych i neurochirurgicznych, urologicznych, immunologicznych, endokrynologicznych czy chirurgii dziecięcej.  Medicus Clinic przeprowadza rocznie dziesiątki tysięcy konsultacji i zabiegów operacyjnych oraz badań diagnostycznych. Klinika posiada w swojej bazie ponad 170 tys. pacjentów z całej Polski. Co roku przybywa ich około 15 tys. i są to przede wszystkim osoby trafiające do kliniki dzięki rekomendacjom innych pacjentów. Placówka dysponuje jedną z najnowocześniejszych w Polsce siedzib oraz wykorzystuje najnowsze technologie medyczne. Dwa najnowocześniejsze bloki operacyjne wyposażone są m.in. w tory wizyjne pracujące w 3D i rozdzielczości Ultra HD 4K, ułatwiające chirurgowi orientację przestrzenną, nawigację śródoperacyjną oraz system wentylacji, zapewniający doskonałą czystość powietrza poprzez wymienianie go 24 razy na godzinę. Placówka dysponuje też nowoczesną i komfortową bazą pooperacyjną czyli m.in. przestronnymi pokojami, każdy z łazienką, telewizorem, monitoringiem i systemem przywoławczym. W całym budynku zastosowano też zabezpieczenia przed bakteriami,  dzięki którym nawiewane powietrze podlega wstępnej obróbce poprzez nawilżenie zapobiegające rozwojowi drobnoustrojów, a dodatkowo w każdym pomieszczeniu znajduje się filtr powietrza. Woda w obiekcie przed wpuszczeniem w obieg jest naświetlana promieniowaniem UV o działaniu bakteriobójczym.

Więcej informacji o Medicus Clinic na: https://medicusclinic.pl/

Wrocław 8 listopada 2018

O tym, jak wygląda walka z endometriozą dowiedzieć się będzie można już w najbliższą sobotę, 10 listopada, oglądając o 18:00 w TVN program 36,6 Ewy Drzyzgi. Jej gośćmi będą m.in. dr Mikołaj Karmowski i dr Piotr Rubisz z Medicus Clinic we Wrocławiu.