Andersen w biedermaierowskim salonie, czyli peregrynacje czytelnicze z Głową

 

Andersen w biedermaierowskim salonie, czyli peregrynacje czytelnicze z Głową

2 kwietnia – w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena –  obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – fakt ten sanowi punkt wyjścia dla specjalnego spotkania w przestrzeni wystawy – „Biedermaier” w Muzeum Narodowym w Szczecinie – tropem pisarza, który w trakcie swych licznych peregrynacji po Europie – w sierpniu 1844, okresie panowania stylu biedermeier (1815-1848) – przybył do Stettina.

Z jakiego powodu się znalazł w naszym mieście? Co tu robił? Z kim się chciał zobaczyć? Dlaczego do porannej kawy najchętniej zasiadłby na krześle z łabędziem? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź na wystawie dzięki alternatywnemu przewodnikowi miejskiemu, blogerowi i bibliofilowi – Przemkowi Głowie – który za sprawą dzienników Andersena (Hans Christian Andersen. Dzienniki 1825-1875, Poznań 2014) w biedermaierowskim salonie odkryje blaski „epoki restauracji”, wygody i niewygody ówczesnego podróżnika, fascynacje i melancholie baśniopisarza –  człowieka o trudnej, acz pasjonującej biografii, który stał się jedną z najwybitniejszych postaci epoki.

Spotkaniu towarzyszyć będzie czytanie „Brzydkiego kaczątka”, które pod powiastką dla dzieci kryje opowieść biograficzną o autorze i epoce, w której żył.Współorganizatorem wydarzenia  jest Biblioteka Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Andersen w biedermaierowskim salonie, czyli peregrynacje czytelnicze z Głową

Wystawa czasowa: Biedermaier, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Wały Chrobrego 3

14 kwietnia 2018 (sobota), godz. 16.30.

Oprac.: Przemek Głowa, Marta Kurzyńska.

Fot.: Marta Kurzyńska.

Linki:

Wystawa czasowa MNS: Biedermaier: http://muzeum.szczecin.pl/wystawy/czasowe/wydarzenie/894-wystawa-czasowa-biedermeier.html

Przemek Głowa BlogSpot: http://przemekglowa.blogspot.com/

Biblioteka Muzeum Narodowego w Szczecinie: http://muzeum.szczecin.pl/o-muzeum/biblioteka.html