Wanda Rutkiewicz – największa polska himalaistka, pierwsza zdobywczyni K2

Wanda Rutkiewicz – największa polska himalaistka, była wyjątkową kobietą, dokonała rzeczy niemożliwych.  Jest ikoną polskiego himalaizmu. Zdobyła Mount Everest  16 października 1978 roku, jako pierwsza kobieta Europejka, a K2, drugi co do wysokości szczyt Ziemi, 23 czerwca 1986 roku, jako pierwsza kobieta i pierwsza Polka.

 

 

 

 

Jej celem był dziewiąty ośmiotysięcznik. Zginęła tragicznie 12 maja 1992 roku na stokach Kanczendzongi. Zginęła czy zaginęła ? Odeszła samotnie, jej śmierć i ostatnie chwile na zawsze pozostaną tajemnicą, jej ciała nigdy nie odnaleziono.Wielu do dziś zadaje sobie  pytanie, czy cena jaką zapłaciła była tego warta? Jak wiele przeszkód musiał pokonać po drodze, z ilu rzeczy musiał w życiu zrezygnować ,ile decyzji musiała podjąć by osiągnąć swój cel?

 

 

 

 

Prezentujemy dwa filmy zarejestrowane podczas 7 Festiwal Filmów Górskich O! Góry, Szczecin, z panelu poświęconego tej wybitnej himalaistce. Być może po zapoznaniu się bliżej z  postacią Wandy Rutkiewicz,  sami będziemy potrafili odpowiedzieć na te pytania, a może znajdziemy odpowiedź na własne pytania ?

 

“Czy Wanda się zamykała na innych, czy inni w środowisko zamykali na nią? Sylwia Różycka, aktorka Teatru Polskiego, czyta fragmenty książki Anny Kamińskiej- Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz.

 

Foto: Dominik Wiśniewski

Fragmenty rozmowy z Anną Kamińską, autorką książki –Wanda.Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz. Książka jest pełna ciekawych , nieznanych dotąd wątków, opowiedzianych ciepło po kobiecemu przez autorkę, która jak sama o sobie mówi pochodzi spoza środowiska. Książka zawiera wspomnienia osób z którymi Wanda pracowała, przyjaźniła się, rywalizowała w górach, którzy po raz  po raz pierwszy, zdecydowali się o tym opowiedzieć. Autorka wnika w wiele mniej znanych wątków o Wandzie  Rutkiewicz, prezentując swoją bohaterkę, także jako kobietę zmagającą się z codziennymi życiowymi problemami, rodzinnymi i zawodowymi relacjami, pracą naukową, problemami mieszkaniowymi. Jednak mimo tych wszystkich codziennych spraw, Wanda Rutkiewicz nigdy nie rezygnowała ze swoich pasji.

 

 

Foto: Dominik Wiśniewski

O Wandzie Rutkiewicz podczas festiwalu wypowiadał się także Aleksander Lwow, prezentując męski punkt widzenia

„Aleksander Lwow. 45 lat w górach świata” – czyli pełna humoru opowieść o swoich relacjach z kobietami i górami

„ Wanda Rutkiewicz jak wiadomo, jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie, weszła na najwyższą górę świata, ale jakby tego było mało, ona dokonała tego jako pierwszy Polak, zwracam uwagę, jako pierwszy Polak, a przecież najlepsi na świecie alpiniści to kto ?  My mężczyźni, Polacy, a Wandzia nam Everest odebrała sprzed nosa, ale jakby tego było mało, Wandzia jako pierwszy Polak, wlazła na K2 – a na dodatek była pierwszą kobietą na świecie”

 

Polecamy, książkę autorki Anny Kamińskiej Wanda.Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz,  jako lekturę obowiązkową, dla kobiet pełnych pasji i uporu.

 

Opr.Red

 

One thought on “Wanda Rutkiewicz – największa polska himalaistka, pierwsza zdobywczyni K2

  1. Damskie Sprawy says:

    Wanda Rutkiewicz to pierwsza polska Lodowa Wojowniczka. Na równi z facetami atakowała szczyty i zdobywała to co do przeciętnego człowieka jest nie do zrealizowania.

Comments are closed.