Marta Pihan-Kulesza-utytułowana gimnastyczka, olimpijka, rodowita Szczecinianka

Utytułowana gimnastyczka, olimpijka z Pekinu i Londynu, rodowita szczecinianka – Marta Pihan-Kulesza , opowiada o tym, co zawdzięcza stolicy Pomorza Zachodniego i jak rozumie słowo „niepodległość”. Bohaterka lutowej odsłony cyklu „Myśli Niepodległe” w ramach niepodległościowej inicjatywy Codziennie Polskę tworzyMy.

 

„Myśli niepodległe” to jeden z elementów akcji „Codziennie Polskę tworzyMy”, która ma na celu całoroczne, obywatelskie świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości, nie tylko w Szczecinie, ale i w całym kraju. „Myślami” został nazywany cykl filmów-wywiadów nagrywanych w szczecińskiej filharmonii i publikowanych zawsze 11. dnia każdego kolejnego miesiąca. Ich bohaterami są osoby znane i związane ze stolicą Pomorza Zachodniego. Osoby, które chcą podzielić się refleksjami o niepodległości i opowiedzieć swoje historie ze Szczecinem w tle.

 

Swoimi „myślami niepodległymi” z Internautami podzielili się do tej pory mężczyźni- tyczkarz Piotr Lisek, laureat Nagrody Nike, Cezary Łazarewicz i dziennikarz Roman Czejarek. W lutym o Szczecinie i niepodległości opowiada światowej klasy gimnastyczka – Marta Pihan-Kulesza. Wszystkie wywiady są dostępne na stronie Codziennie Poskę TworzyMy.

 

W krótkim wywiadzie video, Marta Pihan-Kulesza mówi , które miejsca w Szczecinie są dla niej wyjątkowe i dlaczego. Opowiada o swojej pasji, pracy, rodzinie i magicznym zapachu czekolady na nadodrzańskich bulwarach…

 

Ten wywiad doskonale wpisuje się w nasz cykl –Jestem stąd, tożsamość miejsca, przywiązanie do miejsc w których się dorastało,  w których się żyje, pracuje, osiąga sukcesy, czasem doznaje życiowych porażek.  Jest dowodem na to, że nasza mała ojczyzna ma wiele smaków i kolorów, to coś co na trwale zapada nam w pamięć, tym cenniejsze, kiedy pozostaje z nami na dłużej, przywiązujemy się do niego na dłużej. Nie wstydźmy się swojego geograficznego pochodzenia, uczyńmy z niego nasz atut, nasz znak firmowy, tak jak nasza dzisiejsza bohaterka.

 

 

– Największe osiągnięcia sportowe zawsze związane były ze Szczecinem. To tutaj była cała infrastruktura, z której korzystałam w ramach przygotowań – mówiła nasza bohaterka. – Mój mąż jest z Gdańska. Jako sportowcy mogliśmy pracować, jako trenerzy, właściwie wszędzie. Ja jednak nie wyobrażałam sobie mieszkania poza Szczecinem, bo to jest moje miejsce na Ziemi. Mąż po prostu musiał wybrać Szczecin. Nie mogliśmy znaleźć lepszego miejsca do wspólnego życia.

 

 

 

 

Marta Pihan-Kulesza urodziła się w 1987 roku w Szczecinie. Polska gimnastyczka, olimpijka z Pekinu i Londynu. W zawodach rangi Pucharu Świata w latach 2009 – 2015 zdobyła sześć złotych, sześć srebrnych i cztery brązowe medale. W Londynie Pihan-Kulesza uplasowała się na 19. miejscu w finale wieloboju oraz wywalczyła 11. pozycję na ćwiczeniach wolnych. Była ósma na mistrzostwach Europy w wieloboju w 2008, dziesiąta w 2009 i jedenasta w 2010. W 2011 roku na Mistrzostwach Europy w Berlinie zajęła 11. miejsce w wieloboju oraz przeszła do finałów na równoważni, zajmując ostatecznie siódmą lokatę. Jest mistrzynią Polski w wieloboju gimnastycznym z lat 2005, 2007, 2008, 2009, 2010, 2012, 2013 i 2014 oraz wicemistrzynią z 2006, 2011 i 2015.

Od kilku lat wspólnie z mężem prowadzi ośrodek gimnastyki sportowej dla dzieci Little Gym.

 

Opr.Red