30 godzin, które zmieniły historię alpinizmu. Elisabeth Revol – kobieta, której udało się wrócić

Élisabeth Revol urodziła się w 1980. Francuska alpinistka i sportowiec, nauczycielka wychowania fizycznego.

Pochodzi z departamentu Drôme, mieszka w Saoû. Pracuje jako nauczycielka. Początkowo uprawiała gimnastykę, za namową rodziców wybrała wspinaczkę w wieku 19 lat. Wspina się po ekstremalnych drogach, bez butli z tlenem i pomocy tragarzy, często zupełnie sama. Jest na diecie bezglutenowej i pozostaje abstynentką.

W 2006 roku wyjechała do Boliwii wraz z kadrą narodową Francji, gdzie zdobyła 9 szczytów. W kolejnym roku po raz pierwszy wspinała się po Karakorum i Himalajach, w ciągu 16 godzin zdobywając bez butli tlenowej samotnie Broad Peak, Gaszerbrum I i Gaszerbrum II – została pierwszą kobietą, która tego dokonał. W kwietniu 2009 roku próbowała zdobyć Annapurnę, jednak podczas schodzenia ze szczytu zaginął jej partner Martin Minarik, a ona sama wyczerpana i z odmrożeniami została przetransportowana do szpitala helikopterem. Po tym wypadku na 4 lata zaprzestała wspinaczki i od 2009 do 2013 należała do Team Lafuma, grupy, która brała udział w rajdach przygodowych, zdobywając m.in. mistrzostwo Europy w 2012 roku.

Do wspinaczki powróciła w 2013 roku, od 2014 wspinała się z Tomaszem Mackiewiczem. Wspólnie usiłowali wejść 17 stycznia 2015 na Nanga Parbat, ale warunki pogodowe powstrzymały ich na wysokości 7800 metrów. Ponownie próbowali zdobyć Nanga Parbat w styczniu 2016 roku.

Rok 2017 w całości poświęciła na wspinaczkę po Himalajach, biorąc roczny urlop. W styczniu 2017 próbowała samodzielnie zdobyć szczyt Manaslu 20 lub 22 maja 2017 roku weszła samotnie i bez butli tlenowej na Lhotse. 27 maja tego samego roku próbowała wejść bez tlenu na Mount Everest, ze względu na pogodę doszła do 8500 metrów.

Dziś już wiemy, że nie uda się uratować partnera wyprawy Tomasza Mackiewicza.

W styczniu ponownie spróbowała wejść razem z Mackiewiczem na Nanga Parbat. Według kilku źródeł (osób koordynujących akcję ratunkową przeprowadzaną podczas zejścia) zdobyli szczyt. Podczas schodzenia Mackiewicz nabawił się choroby wysokościowej i śnieżnej ślepoty i pozostał sam na wysokości ok. 7300 metrów.

Na ratunek alpinistom wyruszyli członkowie polskiej Zimowej Wyprawy Narodowej na K2 – m.in. Adam Bielecki, Denis Urubko, Piotr Tomala i Jarosław Botor. Revol pomimo odmrożeń stóp rozpoczęła samotne schodzenie, aby dotrzeć do grupy i helikoptera, który nie może wylądować tak wysoko. Ekipa ratunkowa odnalazła ją i rozpoczęła sprowadzanie jej z wysokości około 6000–6100 metrów natomiast nie podjęła się ratowania Mackiewicza

To, czego dokonali Polacy, by ratować oboje wspinaczy zmieniło na zawsze historię alpinizmu.

Dokonali niemożliwego pokonali nieopisanie trudna wspinaczkę przez  8 godzin. Przy bardzo optymistycznych założeniach planowali tego dokonać w półtora dnia.

źródło: Wikipedia

Foto by Twitter