Nordic walking dla Ciebie

Nordic walking – o co chodzi ?

Skąd wywodzi się nordic walking, kto to wymyślił i po co ? Zanim pierwszy raz weźmiesz kije do rąk, dowiedz się o początkach, a łatwiej zrozumiesz pewne elementy techniki chodzenia i będziesz wiedział, jak doskonalić swój trening .

Nordic walking to  intensywny marsz z kijami  wymyślony przez fińskich naukowców  i sportowców. Jest połączeniem techniki biegu na nartach i szybkiego marszu z użyciem specjalnie zaprojektowanych  kijów.

Nordic walking jest łatwy i szybki do nauczenia. Można go trenować zawsze i wszędzie – bez względu na porę roku czy pogodę. Jest dobry dla wszystkich grup wiekowych, dla osób o słabej kondycji fizycznej oraz dla wyczynowych sportowców. Coraz częściej wykorzystywany jest w rehabilitacji.

Podczas marszu z kijami odciążamy stawy i kręgosłup, poprawiamy kondycję fizyczną i  samopoczucie. Nordic walking jest intensywnym treningiem nóg, pośladków, bioder, pleców, ramion i barków. Idealnie wspomaga redukcję masy ciała. Zmniejsza też ryzyko zachorowania na osteoporozę, poprawia sprawność układu krążenia, zapobiega cukrzycy i obniża poziom cholesterolu. Jest idealnym lekarstwem na depresję, obniża poziom hormonów stresu i wzmacnia system immunologiczny.

Nordic walking próbowano upowszechnić już w latach osiemdziesiątych XX wieku. Jednak dynamiczny rozwój tej aktywności fizycznej zaczął się dopiero od 1997 roku, kiedy zorganizowano pierwsze szkolenia dla instruktorów nordic walking, najpierw w Finlandii , potem w  krajach Europy Zachodniej, aż w końcu w Polsce. Obecnie nordic walking jest jednym z najszybciej rozwijających się sportów na świecie.

Nieskomplikowana technika, której możemy nauczyć się podczas jednych zajęć z instruktorem, nieograniczona dostępność miejsc do treningu oraz brak przeciwwskazań do chodzenia z kijami , spowodowały, że w  bardzo krótkim czasie nordic walking znalazł  sobie szerokie grono zwolenników. Wielokrotnie obserwowaliśmy osoby, które od podstaw poznawały z nami technikę nordic walking,  a po kilku zajęciach czuły już efekty treningu i z niecierpliwością czekały na kolejne spotkania.

DOŁACZ DO NASZEJ GRUPY

Dlaczego używamy kijów ?

Zwykły, nawet intensywny marsz to trening mięśni nóg i w niewielkim stopniu mięśni brzucha i pleców. Biorąc do rąk kije, możemy dodatkowo zaangażować mięśnie górnej połowy ciała, rozluźnić mięśnie grzbietu, uruchomić mięśnie pleców i brzucha, a przede wszystkim odciążyć kręgosłup i stawy kończyn dolnych.

Podczas treningu, przy zastosowaniu prawidłowej techniki, zaangażowane jest 90 % mięśni ciała, co powoduje , że trening nordic walking  jest na tyle kompleksowy, że nie wymaga uzupełnienia innymi formami aktywności fizycznej, np. ćwiczeniami w siłowni czy pływaniem. Jednak żeby trening spełniał wspomniane założenia, należy prawidłowo używać kijów. Podstawą powodzenia jest dobra technika.

Historia kijów do nordic walking  jest od początku ściśle związana z narciarstwem biegowym. Pierwsze kije do nordic walking wyprodukowała znana fińska firma, zajmująca się produkcją kijów dla narciarzy. Kije do nordic walkingu są jednak krótsze niż te do narciarstwa i, dzięki zastosowaniu włókien węglowych, o wiele  o wiele lżejsze. Mają wygodne mocowanie na ręce i dobrze dopasowaną rękojeść .

 

Dzisiaj  wiele firm oferuje kije do nordic walkingu.Praktycznie co roku na rynku ukazują się nowe kolekcje, ciągle ulepszane i dające coraz większy komfort i możliwości treningowe. Jednak dobrze dobrane kije będą nam służyć przez wiele lat i nie ma konieczności ich wymiany na nowsze modele.  Jak wybrać najlepsze kije dla siebie radzimy w rozdziale 5.

Dobre kije i prawidłowa technika to połowa sukcesu w treningach nordic walking.

 

DOŁĄCZ DO NASZEJ GRUPY !

Czy w innych krajach stosuje się nordic walking? Nordic walking jest bardzo popularny w krajach Unii Europejskiej. Najwięcej osób trenuje w Finlandii, Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Danii oraz we Włoszech i w krajach Beneluksu. Coraz więcej osób uprawia NW w nowych krajach EU. Poza Europą trenuje się NW w USA i Kanadzie oraz w Azji, wiemy o chinach i Japonii.

Co po polsku znaczą słowa “nordic walking”?. Słowo “nordic” to po polsku “skandynawski”, rzadziej używamy nordycki”. “Walking” to, chód, marsz”. Razem te słowa możemy przetłumaczyć jako skandynawski marsz.

Jak się nazywają po angielsku kije do nordic walking? Nordic walking poles.

 

 

 

Autorami książki są Małgorzata i Tadeusz Figurscy, prekursorzy rozwoju nordic walking w Polsce, jedni z pierwszych uczestników instruktorskiego szkolenia w Polsce, prowadzonego przez twórczynię techniki nordic walkingu – Finkę Sirpa Arvonen. Wielokrotnie brali udział w kongresach i szkoleniach zagranicznych, jako trenerzy i prekursorzy propagowania tego sportu w świecie. Obecnie łączą pasję nordic walkingu z dietą makrobiotyczną i w ramach swojego klubu fitness oferują kompleksową ofertę zdrowego sportowego stylu życia.

 

One thought on “Nordic walking dla Ciebie

  1. Pingback: Dlaczego chcemy trenować nordic walking ? - Kobieca Sprawa - Portal dla kobiet, Magazyn dla kobiet, kobiecy coaching

Comments are closed.