Kradzież tożsamości – wywiad z Aliną Stahl, rzecznikiem prasowym Biura Informacji Kredytowej

Kradzież tożsamości

Według danych Związku Banków Polskich w naszym kraju każdego dnia odnotowuje się blisko 20 prób wyłudzeń kredytów z wykorzystaniem skradzionej tożsamości. Przestępcy codziennie starają się w ten sposób ukraść prawie 1,5 mln zł. Jak chronić swoje dane osobowe, aby nie trafiły w niepowołane ręce

„Kradzież tożsamości to kradzież naszych danych osobowych, w szczególności imienia, nazwiska, numeru PESEL. Na te dane można zaciągnąć różnego rodzaju zobowiązania finansowe, jak pożyczka czy kredyt w banku. Skala tego procederu jest ogromna” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Alina Stahl, rzecznik prasowy Biura Informacji Kredytowej. Oczywiście skradzione dane mogą zostać wykorzystane również do innych celów, np. wynajęcia samochodu, wzięcia abonamentu na telefon komórkowy czy założenia fikcyjnej firmy.

W jaki sposób dbać o swoje dane osobowe? Przede wszystkim powinniśmy strzec dowodów tożsamości. Pilnujmy, aby nikt niepowołany nie mógł z nich skorzystać. Nie zostawiajmy ich zatem np. w wypożyczalni sprzętu sportowego bądź hotelu. Najlepiej mieć je jak najczęściej przy sobie, nie na widoku. Poza tym zwróćmy uwagę, że nasze dane osobowe znajdują się także na różnych fakturach czy umowach. Tego typu dokumenty również trzymajmy z dala od obcych oczu.

Warto też dmuchać na zimne. Na wszelki wypadek można np. założyć konto w BIK. W razie utraty dowodu osobistego pozwoli nam to zastrzec go online, tak aby nikt nie wziął na niego żadnego zobowiązania. Po drugie możemy aktywować usługę Alerty BIK – jeśli ktoś (także my) będzie chciał zaciągnąć na nasze dane kredyt lub pożyczkę, dostaniemy powiadomienie mejlem lub esemesem. Oprócz tego jest możliwość pobrania raportu BIK, wyszczególniającego nasze zobowiązania kredytowe.

Wnioski nasuwają się same – w okresie wyjazdów i podróży pilnujmy szczególnie swoich dokumentów, często zdarza się, że w małych miejscowościach, w drobnych usługach, wciąż funkcjonuje zwyczaj traktowania dowodu lub innego dokumentu jako zastawu. Osoby takie nie mają wiedzy na temat najnowszych przepisów o ochronie danych osobowych i często robią to po prostu nieświadomie, a to może mieć swoje konsekwencje nawet po wielu latach.  Szczególnie przypominamy o wejściu nowych uregulowań prawnych tzw. RODO do wprowadzenia których zostało  ponad 100 dni. Wszystkie informacje i specjalny opracowany portal edukacyjny, dotyczący danych osobowych znajdziemy na stronach  GIODO.

Niszczarka do papieru to podstawowe wyposażenie zarówno domowego jak i firmowego biura. Niszczeniem i archiwizacją dokumentów biurowych, np. po likwidacji działalności, zajmują się dziś także wyspecjalizowane firmy. Zadbajmy o to aby swoje dane prywatne i tak samo dane naszych klientów, nawet jeśli nasza działalność jest jednoosobowa właściwie zabezpieczyć we własnym zakresie zgodnie z aktualnymi przepisami.

Najważniejszym kluczem do własnego bezpieczeństwa jest nasza uważność, świadomość o zagrożeniu a także  wiedza w tym zakresie. Edukujmy też nasze otoczenie, szczególną uwagę należy zwrócić na osoby starsze, naszych najbliższych, rodziców, dziadków, którym trudno zrozumieć dzisiejsze mechanizmy i obronić się przed  „nowoczesnymi przestępstwami”. Chrońmy także i edukujmy nasze dzieci, nauczmy ich odpowiedzialnej dorosłości i w dobie odkrywania swojej prywatności i życia w wirtualnym świecie, nauczmy ich umiejętności chronienia swojej tożsamości.

opr. red.

*dostarczył infoWire.pl