KAC-MORDERCA. Jak leczyć?

KAC-MORDERCA. Jak leczyć?

Kac to nierozłącznym element urodzin, wesela czy innych uroczystości, podczas których, zgodnie z polską tradycją spożywa się alkohol. Innymi słowy, każdy go kiedyś pozna osobiście 😉 Dlatego warto wiedzieć jak go szybko “pożegnać”…

Najlepszym sposobem na kaca jest czas. Można jedynie złagodzić najbardziej męczące objawy jak: mdłości, ból głowy oraz uczucie zmęczenia.

Miód stanowi źródło stężonej fruktozy, czyli cukru wzmagającego spalanie alkoholu w organizmie.

Soki owocowe należy pić jak najczęściej, gdyż także zawierają fruktozę. Duża szklanka soku pomarańczowego lub pomidorowego pozwoli szybciej dojść do siebie.

Lek na ból głowy. Pulsująca czaszka to zwykle główny objaw kaca. Najlepiej wziąć tabletkę paracetamolu, aspiryny lub ibuprofenu. Jednak stosowanie paracetamolu podczas kaca ma swoich przeciwników – istnieje teoria, że paracetamol w połączeniu z alkoholem, szczególnie pitym przewlekle (więcej niż 2-3 razy w tygodniu), przekształca się w niezwykle toksyczny dla wątroby metabolit. Dlatego bezpieczniejszym rozwiązaniem jest aspiryna i ibuprofen.

Bulion. Można wypić filiżankę bulionu, by uzupełnić zasoby sodu i potasu.  

Napar z kory wierzby białej zawiera naturalną postać salicylanów, czyli głównego czynnego składnika aspiryny.

Uzupełnianie płynów. Należy pamiętać, że alkohol prowadzi do odwodnienia organizmu, dlatego wypicie sporej ilości wody przed snem i kolejnej porcji z samego rana może w części złagodzić złe samopoczucie spowodowane odwodnieniem. Podaż płynów można urozmaicać naparami z ziół i herbatami.

Uzupełnianie aminokwasów. Alkohol powoduje również zmniejszenie zawartości aminokwasów i soli mineralnych, dlatego uzupełnianie podaży aminokwasów odgrywa istotną rolę w odbudowaniu zniszczeń alkoholowych. Źródłem aminokwasów są wszystkie białka z tradycyjnego żywienia, ale można skorzystać również z suplementów diety dostępnych w sklepach ze zdrową żywnością.

Wartościowy posiłek. Na przepicie pomaga posiłek, nie za obfity, ale bogaty w składniki odżywcze, nie obciążający żołądka – odradza się tłuszcze i potrawy smażone.

Ostropest plamisty to roślina silnie odtruwająca organizm. Zawiera sylimarynę, która przyspieszając proces regeneracji miąższu wątrobowego kompleksowo usprawnia pracę wątroby. Jest to szczególnie istotne po przepiciu, gdyż wówczas ten narząd jest mocno obciążony. Wskazane jest dodawanie nasion ostropestu do każdego posiłku lub jedzenie ich jako przekąskę podczas kaca. Osobiście zjadam nasiona ostropestu codzień rano na czczo w szklance wody lub soku. Ich regularne jedzenie zwiększa tolerancję organizmu na alkohol (można więcej wypić ;), co wiąże się z podniesioną wydolnością wątroby.

Witamina B. Alkohol wypłukuje z ciała witaminy z grupy B, dlatego należy jak najszybciej uzupełnić ich brak. Najlepiej zastosować najbogatsze źródła B-complex’u, czyli rośliny takie jak algi spirulina i chlorella oraz młody jęczmień.

Mocna kawa, gdyż kofeina łagodzi ból głowy, ale… bez przesady.

Resztę wyleczy czas. Dokuczliwe objawy zawsze należy łagodzić zgodnie z własnym doświadczeniem i wiedzą. Po właściwym wypoczynku następnej nocy powinno być po kłopocie.

Profilaktyka, czyli jak unikać skutków przepicia???

Kac jest bardzo przykrym doświadczeniem i wszyscy go nienawidzą. Jednak są sposoby, aby unikać tego problemu.

Przerwy. Należy pamiętać, aby pić z przerwami. Wówczas mniej alkoholu dociera do mózgu, nawet jeśli wypije się za dużo – organizm spala alkohol w stałym tempie, około 35g na godzinę. Jeśli pozostawi się na ten proces więcej czasu, mniejsza ilość alkoholu trafi do krwi i mózgu.

Jedzenie zaraz po wstrzemięźliwości jest najważniejszym sposobem uniknięcia kaca. Obecność pokarmu w żołądku zwalnia wchłanianie alkoholu, dzięki czemu dociera go mniej do mózgu.

Bez mieszania alkoholi. Od wyboru trunku zależy samopoczucie następnego dnia. Najbardziej zdradliwe są “dodatki uszlachetniające”, czyli inne rodzaje alkoholu dodawane do podstawowego.

Najmniej szkodliwa jest czysta wódka, a najbardziej koniaki, brandy, whisky i wszystkie odmiany szampana. Czerwone wino również może być zgubne, gdyż zawiera tyraminę, substancję podobną do histaminy, która może być przyczyną silnych bólów głowy.

Unikanie bąbelków. Zawarty w napojach musujących gaz sprawia, że alkohol dużo szybciej przenika do krwi.

Waga i wzrost. Pewnym jest, że organizm 50-kilogramowej osoby nie poradzi sobie z dużą ilością alkoholu, który by nic nie wywołał u osoby 100-kilogramowej.

Preparat przyspieszający metabolizm alkoholu i do łóżka. Szklanka wody z owym specyfikiem lub aspiryną przed snem może złagodzić poranne objawy przepicia. Na rynku dostępny jest szeroki wybór tego typu środków.

Autor: Dr Grand

 


Więcej, w tym szczegółowe rekomendacje > LeczeniePRO.pl – Kac

Polub edukacyjny fanpage o zdrowiu > Facebook.com/Leczeniepropl

źródło:Artelis.pl.