Jak rozpoznać pomyślną rozmowę rekrutacyjną

Jak rozpoznać pomyślną rozmowę rekrutacyjną

Po wyjściu od potencjalnego przyszłego pracodawcy zazwyczaj skupiamy się głównie na tym, co moglibyśmy zrobić lepiej. Nierzadko z takiego podsumowania wychodzi nam, że zupełnie sobie nie poradziliśmy.

Jednak rzeczywistość może się okazać zupełnie inna. Zainteresowani konkretną osobą pracodawcy w swoich wypowiedziach i zachowaniach zawierają sygnały, dzięki którym możemy spodziewać się pozytywnego rozpatrzenia naszej kandydatury na daną ofertę pracy.

Prośba o udostępnienie referencji

Jeżeli w trakcie rozmowy osoba rekrutująca poprosi nas o numer telefonu do naszego dotychczasowego pracodawcy, albo dostaniemy sygnał od niego samego, że ktoś rozmawiał z nim w naszej sprawie, możemy być dobrej myśli. Gdyby rekruter nie brał nas pod uwagę, nie zadawałby sobie trudu, aby dzwonić w sprawie referencji.

Prośba o określenie terminu rozpoczęcia pracy

Jeśli padnie pytanie o dostępność lub termin wypowiedzenia z obecnej pracy, to oznacza, że nasze kwalifikacje znalazły uznanie i firma jest gotowa nas zatrudnić.

Zachęcanie do zadawania pytań

Otwartość na pytania kandydata jest bardzo dobrym sygnałem. Jeśli więc rekruter sam podsuwa tematy, zachęca do pytania, możemy się spodziewać, że myśli o naszej kandydaturze poważnie.

Zainteresowanie detalami

Szczegółowość pytań, spora ilość notatek robionych przez osobę rekrutującą – to również dobry znak. Fakt, że potencjalny pracodawca chce wiedzieć o nas jak najwięcej, pokazuje bowiem jego żywe zainteresowanie naszą osobą.

Wspomnienie o wynagrodzeniu

To pytanie zazwyczaj pojawia się na samym końcu i jest zarezerwowane dla najlepszych kandydatów. Jeżeli więc jesteśmy zestresowani długim odpytywaniem przez rekrutera, a wspomni on o kwestii finansowej, możemy odetchnąć z ulgą.

Prośba o wykonanie projektu

Wiele firm jako ostatni etap rekrutacji planuje przygotowanie projektu lub wykonanie testu przez kandydatów. Jeżeli więc dostaliśmy takie zadanie, możemy być pewni, że jesteśmy w elitarnym gronie maksymalnie 4 najlepszych osób.

Niewerbalne oznaki zainteresowania

Nawet najbardziej profesjonalnemu rekruterowi zdarza się widocznie okazać żywe zainteresowanie w stosunku do kandydata. Jeśli więc obserwujemy częste uśmiechanie się osoby rekrutującej, pochylenie w naszą stronę, potakiwanie naszym wypowiedziom, możemy być spokojni – jest naprawdę duża szansa, że niedługo dostaniemy z owej firmy pozytywną odpowiedź.

Autor: Gosia Topornicka

Zobacz najnowsze oferty pracy

Bądź aktywny na rynku pracy.

źródło: Artelis.pl.