Jak rozmawiać z kobietą/mężczyzną? Stereotyp czy fakt?

Jak rozmawiać z kobietą/mężczyzną?

Komunikacja – największy problem dzisiejszego świata Żyjemy w XXI wieku, świecie możliwości i ogromnych szans. XXI wiek to również świat zagłady dla ludzkości pod względem porozumiewania się. Co raz częściej pojawia się problem tego, o czym rozmawiać i jak zagadać. Wiele związków rozpada się przez brak komunikacji…Dzisiaj będzie o językach obcych.

Komunikacja kobiety, a komunikacja mężczyzny

Ale wbrew pozorom, nie będzie to angielski, niemiecki, hiszpański ani nawet japoński. Mówimy o języku płci przeciwnej do naszej.

Miałem ostatnio przyjemność uczestniczyć w wykładach psychologicznych i jedna prelegentka mówiąca o dwujęzyczności umysłu zaczęła swoją prezentację takim cytatem:

„Inny język, to inna wizja życia” – Federico Fellini

I w tym tkwi cała kwestia. Kobiety i mężczyźni mają osobny język. Stąd te wszystkie nieporozumienia, konflikty i kłótnie.

Jeśli mówimy o zdecydowanie największej różnicy w komunikacji obu płci – kobiety to emocje, mężczyźni to logika.

I tu powstaje problem. Bo płeć piękna raczej stawia na czucie czegoś. Czuję się przy nim dobrze, czuję, że jest między nami chemia, czuję, że to odpowiedni facet dla mnie.

Mężczyzna powie to samo, ale jakże innych słów użyje.

Widzę, że dobrze nam się spędza czas, ona jest atrakcyjną dziewczyną, podoba mi się, myślę, że byłaby dobrą partnerką.

I o ile to akceptujesz i masz świadomość, że to w jaki sposób się komunikujemy zależy w dużej mierze od naszej płci, o tyle jest dobrze. Gorzej, jeśli w ogóle nie bierzesz tego pod uwagę.

Skutki braku akceptacji

Co się dzieje, jak nie dopuszczasz do siebie myśli że kobiety i mężczyźni porozumiewają się inaczej?

Myślisz, że z drugą osobą jest coś nie tak. I pojawiają się oszczerstwa, a często także skarżenie znajomym.

Ile razy można to jej tłumaczyć? Ona dalej tego nie rozumie.”
„Dlaczego on się nie domyślił, o co mi chodziło?”

Ona nie rozumie logicznego komunikatu, bo z natury reaguje bardziej na emocje.

On się nie domyślił, bo jego logiczny umysł akceptuje głównie ciąg przyczynowo – skutkowy.

I tak, możemy zaobserwować świetnie sytuacje w życiu codziennym. Zastanawiałeś się kiedyś jak to jest, że jedna kobieta potrafi bez problemu dostrzec, że druga ma problem? Wystarczy że na nią spojrzy. Ta druga komunikuje mimiką twarzy i mową ciała emocje, które z łatwością zauważa pierwsza i wtedy można usłyszeć – „Co się stało?”

Ona nie pyta czy coś się stało. Ona już wie, że coś się stało, pyta tylko co.

W przypadku facetów taka sytuacja zdarza się dużo rzadziej. Nie generalizujmy, to nie jest tak że kobiety zawsze robią jedną rzecz, a faceci drugą, kompletnie odmienną. Ale są pewne sposoby zachowania/myślenia/postrzegania świata, które są domeną dla jednej czy drugiej płci.

I w taki sam sposób facet, aby dowiedzieć się czy coś się stało, musi zazwyczaj to usłyszeć, bo jego mózg nie jest nastawiony na „domyślanie się”.

Niezależnie od tego jakiej jesteś płci, pamiętaj o tym przy najbliższej rozmowie z nowo poznaną osobą,pierwszy klucz do udanej komunikacji to zrozumienie drugiej płci, jego sposobu myślenia i postrzegania świata, a co za tym idzie wspaniałej rozmowy. Jako facet, włóż trochę emocji w to co mówisz, popracuj również nad mimiką twarzy i mową ciała
(Więcej o tym w moim ebookui „Generator Atrakcyjności” dostępnej za darmo na blogu, do którego adres znajdziesz w stopce.)
Jako kobieta, postaw na proste i precyzyjne komunikaty bez owijania w bawełnę przez 20 minut.

Jak nauczyć się rozmawiać z kobietą/mężczyzną?

Kiedy mówimy o komunikacji z obcokrajowcem, rewelacyjnym sposobem na porozumienie się z nim jest nauka języka, w którym on mówi. Jakież to proste, prawda?

Ta sama zasada tyczy się komunikacji międzypłciowej, chociaż tutaj sprawa już nie jest tak oczywista, bo duża liczba osób w ogóle nie wie, że kobieta i mężczyzna mają inne języki.

Jak zatem nauczyć się języka płci przeciwnej?

Posłużę się przykładem z początku akapitu – Kiedy chcesz nauczyć się niemieckiego, zazwyczaj najlepszym sposobem jest po prostu pojechanie do Niemiec i zamieszkanie tam. Znajomy ostatnio opowiadał mi, że pracując w Monachium przez 8 miesięcy nauczył się rozumieć w większości, co Niemcy do niego mówią i wypowiadać całkiem składne zdania. W przypadku niemieckiego, którego sam się uczę, według mnie jest to niemały sukces.

Prosta wskazówka do zastosowania – Jeśli jesteś facetem zacznij więcej przebywać z kobietami. Analogicznie działa to w drugą stronę – jako kobieta zacznij spędzać trochę więćej czasu z facetami.

I najlepsze w tym wszystkim jest to, że wcale nie musisz brać aktywnego udziału w dyskusjach i wymieniać z nimi poglądy godzinami, wystarczy otoczyć się ich towarzystwem, posłuchać ich przez dłuższą chwilę.
Pomyśl o tym(I to zrób) – Przejdź się w przerwie na studiach czy pracy do koleżanek/kolegów obok i po prostu posłuchaj, o czym i w jaki sposób rozmawiają. Gwarantuję Ci, że po pewnym czasie zaczniesz dostrzegać w czym rzecz i wyłapywać różnice w komunikacji, jeżeli to świadomie przeanalizujesz.

Oczywiście, tego możesz uczyć się wszędzie. Kolejka w sklepie, jazda autobusem czy pociągiem albo przebywanie w towarzystwie składającym się w większości z kobiet(jako facet). Chociaż z tym ostatnim… Rób to z umiarem, przyjacielu, Nawet Rocky Balboa nie walczył od razu z mistrzem świata 🙂

Komunikacja – Podsumowanie

  1. Facet postrzega świat za pomocą logiki, kobieta za pomocą emocji. Taki układ wynika z naszej biologicznej natury.
  2. Komunikacja jest jednym z najważniejszych elementów relacji i nieważne czy mówimy o niej w długoletnim związku czy o komunikacji na pierwszej randce.
  3. Języka płci przeciwnej można się nauczyć.
  4. Aby zacząć rozumieć język płci przeciwnej trzeba przebywać w tym towarzystwie. Jeśli jesteś mężczyzną, przysłuchuj się rozmowom kobiet, jeśli kobietą, zobacz, jak porozumiewają się mężczyźni

Mam nadzieję, że ten artykuł jest dla Ciebie wartościowy. Mi osobiście pisało się go jednym tchem, bo miałem odpowiednią inspirację w postaci wykładu Pani psycholog.

Temat komunikacji jest niezwykle istotny, co dobitnie pokazuje liczba udostępnień tego artykułu na mojej witrynie internetowej – całych 26 udostępnień. Mam nadzieję, że również podzielisz się tym ze swoimi bliskimi, aby żyło im się lepiej 😉

Zastanów się, jak możesz wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce.

Pozdrawiam Cię

Autor: Kornel Tomicki

tomickikornel@gmail.com
Pomagam budować świadome relacje


www.badzjeszczelepszy.pl

źródło:  Artelis.pl.