Jej fundacja pomaga m.in występującym publicznie czyli statystycznie … każdemu. Rozmowa z Joanną Cieślik, prezeską fundacji Upgradebuzz

Joanna Cieślik, w szczęśliwym związku. Ukończyła studia magisterskie z zarządzania przedsiębiorstwem oraz studia podyplomowe menadżerskie.
 Nie wygrała “Tańca z gwiazdami”, nie śpiewała w “Voice of Poland”, nie ma 30 lat, a już o niej jest głośno. Dziś wspiera tych, którzy występują publicznie czyli trafi do niej statystycznie… każdy Polak. Bo czymże jest wystąpienie publiczne? Czy recytacja wiersza w szkole  podstawowej, wygłoszenie referatu w liceum, prezentacja maturalna, obrona pracy magisterskiej/doktorskiej, czy uczestnictwo w procesie rekrutacyjnym to już występ, autoprezentacja ? Dziś wszystko jest publiczne, tym bardziej więc niezbędne są umiejętności pozytywnej komunikacji werbalnej i pozawerbalnej.

A.B.: Mnóstwo w Pani pasji, skąd tyle tego? Gdzie Pani ładuje baterie?

J.C.: Tak to prawda, jestem kobietą pełną pasji… od najmłodszych lat uwielbiałam działać, angażować się w najróżniejsze aktywności. Taniec, śpiew, harcerstwo, gimnastyka artystyczna, kółka pozalekcyjne, ukochana lekkoatletyka. Wszędzie mnie było pełno… i tak zostało mi do dziś, tylko aktywności zmieniłam na inne. Baterie ładują się samoistnie przez działanie, bo kiedy widzę efekt, dostaje automatycznego powera.

A.B.: Dziś młodzi ludzie, młode kobiety inaczej patrzą w przyszłość. Jak jest u Pani z wizją bezpiecznej przyszłości, gdzie będzie Pani w wieku powiedzmy 50 lat.  Jaki jest plan?

J.C.: Czy istnieje coś takiego jak bezpieczna przyszłość? Nie wiem… żyję i staram się realizować siebie i to, co mam w sercu. Jestem ryzykantką i często stawiam  na jedną kartę, dlatego pojęcie bezpieczeństwa nie idzie ze mną w parze. Oczywiście myślę o przyszłości, a w wieku 50 lat chcę być w pełni niezależną finansowo kobietą, moim celem jest stworzenie domu dla zwierząt, gdzie dobrzy ludzie otoczą je opieką i miłością. Specjalnie nie użyłam słowa schronisko, ponieważ chcę złamać konwencję i tworzyć coś na podobieństwo domu, gdzie udostępnimy zwierzakom dużą przestrzeń do życia. Co do planów na najbliższe lata, aktualnie jestem na etapie otwierania swojej restauracji, gdzie będę mogła połączyć miłość do jedzenia, muzyki i sztuki. Dodatkowo rozwijamy fundację Upgradebuzz o kolejne oddziały, reaktywujemy Szczecin po przerwie wakacyjnej i rozpoczynamy działania we Wrocławiu. Upgradebuzz ma zarazić całą Polskę. Chcę rozwijać również swój kanał na instagramie, gdzie na ten czas obserwuje mnie 12 tysięcy osób – jest to profil, gdzie przez pytania skłaniam ludzi do refleksji nad życiem. W ciągu kilku miesięcy pojawią się też szkolenia online z zarządzania, organizacji eventów, zarządzania projektami i social media, które tworzę z moim partnerem. Pojawi się też kanał na YouTube, gdzie mam do zrealizowania życiową misję… jeszcze nie mogę nic zdradzić.

 A.B.:  Szczecinianka,Wrocławianka, gdzie się lepiej żyje?J.C.:Rodowitą Szczecinianką nie jestem, pochodzę z małego miasteczka. W Szczecinie spędziłam 9 lat swojego życia. Mam ogromny sentyment do tego miasta. Najlepsze lata studenckie i pierwsze poważne doświadczenie zawodowe zdobyłam właśnie tam, do tego ogrom wspaniałych ludzi, których poznałam i wiele osób bliskich memu sercu. We Wrocławiu dosłownie zakochałam się od pierwszego wejrzenia. I poczułam, że na najbliższy czas to tu jest moje miejsce. Ciężko jednoznacznie stwierdzić gdzie się lepiej żyje… w Szczecinie zostawiłam dużo wspomnień, a we Wrocławiu tworzę nowe. Jestem szczęśliwa, że zdecydowałam się na przeprowadzkę.

A.B.: Skąd pomysł na Upgradebuzz i czym w ogóle jest?J.C.:Pomysł na Upgradebuzz, który aktualnie jest fundacją, zrodził się we mnie i moim ukochanym kilka lat temu. Czuliśmy, że chcemy stworzyć coś ogromnego i innego. Oboje chcieliśmy uczyć się nowych umiejętności, oboje chcieliśmy występować na scenie i pracować z ludźmi – postanowiliśmy, że stworzymy sobie do tego przestrzeń.

Upgradebuzz to miejsce, gdzie ludzie uczą się poprzez doświadczanie, jesteśmy organizatorami eventów: Upgrade Your Speaking – gdzie każdy chętny może przejść ścieżkę prelegenta i stanąć na scenie dając praktyczną wiedzę z dowolnie wybranej dziedziny. Każdy może też przyjść w roli uczestnika wziąć udział w wydarzeniu, ćwiczeniach i udzielić informacji zwrotnej osobom występującym. Spotkać się z ekspertem z dziedziny wystąpień publicznych i nawiązać nowe relacje.
 Upgrade Your Relation – Interaktywny spektakl, podczas którego oprócz dobrej zabawy zaglądamy w głąb siebie, aby zrozumieć mechanizmy, które rządzą naszymi emocjami. Dzięki wiedzy eksperta i uczestniczeniu w dyskusji poprawiamy nasze relacje z najbliższymi i uczymy się skuteczniej poznawać nowych ludzi. Dotychczas zorganizowaliśmy 23 eventy w Szczecinie i jeden w Warszawie.

A.B:  Jak Pani sądzi, z czego wynika zainteresowanie tego typu wydarzeniami. Czy dziś mniej boimy wystawiać się na krytykę, poddawać ocenie? Po co nam to?


J.C.:Zainteresowanie wydarzeniami jest bardzo duże, z doświadczenia i z zebranego feedbacku od uczestników wiem, że ludzie uczestniczą w naszych wydarzeniach, aby spędzić czas w gronie fajnych ciekawych ludzi, aby uczyć się nowych umiejętności, poszerzać horyzonty. 
Stworzyliśmy bezpieczną przestrzeń, gdzie bez obaw nasi uczestnicy wystawiają się na feedback Eksperta oraz osób uczestniczących. To przykre, bo to szkoły powinny być właśnie takim miejscem, a z autopsji wiemy, że niestety tak nie jest. Wyznajemy zasadę informacji zwrotnej jako wartości dla drugiego człowieka bez szydzenia czy wyśmiewania drugiej osoby. Uważam też, że społeczeństwo staje się coraz bardziej odważne, autoprezentacja jest bardzo ważnym elementem w naszym codziennym życiu. Osoby, które pracują nad tym aspektem, mają zwyczajnie łatwiej.

A.B.: Zatem apelujemy do placówek oświatowych, aby włączyły się do działań fundacji i trzymam mocno kciuki za rozwój i realizację projektów i pasji!

J.C.: Dziękuję za możliwość podzielenia się kawałkiem siebie. Pozdrawiam serdecznie całą redakcję i czytelników. Zachęcam do odwiedzenia strony naszej fundacji www.upgradebuzz.com oraz do uczestnictwa w wydarzeniach.

Z Joanną Cieślik rozmawiała Agata Baryła.

O Fundacji:

Upgradebuzz to Fundacja, która poprzez swoje wydarzenia chce zmieniać świat na lepszy – bardziej świadomy i dojrzalszy. Główna idea, która przyświeca naszej marce to nauka przez praktykę. Dzisiaj o standardzie życia decydują umiejętności, których nikt nie nauczył nas w szkole. Kończymy studia i wciąż daleka droga przed nami do samodzielnego, odważnego i świadomego życia. Patrzymy na świat i widzimy, że potrzebuje on możliwości nauki praktycznych umiejętności bardziej niż kiedykolwiek. Mamy pomysł jak to zmienić! : )

Fundacja Upgradebuzz jest organizacją edukacyjną i wychowawczą, tworzącą możliwości do nabywania umiejętności praktycznych. Celem Fundacji jest zachęcenie i zwiększenie możliwości ludzi do aktywności społecznej, w tym w szczególności do uczestnictwa w wydarzeniach edukacyjnych oraz do organizowania i prowadzenia projektów społecznych.

Nasza Idea

Wierzymy, że człowiek uczy się najszybciej poprzez próbowanie i doświadczanie skutków tych prób na własnej skórze. Ważną rzeczą dla nas jest to, żeby każdy czuł się dobrze i dzięki temu efektywniej chłonął wiedzę. Pasjonuje nas różnorodność światopoglądowa i w naszym przekonaniu właśnie ona daje nieskończone możliwości rozwoju.

Nasza Misja

Twórzmy środowisko, w którym łatwo będzie nauczyć się praktycznych umiejętności, zmieniających nasze życie z chwilą ich zastosowania. Dołącz do nas! Tworzymy poligon do nauki w praktyce. Wykorzystujemy do tego organizowane przez nas wydarzenia, naszą społeczność, wewnętrzną kulturę oraz wiedzę ekspertów popartą badaniami i doświadczeniem.

Historia

Pomysł zrobienia czegoś inaczej, złamania dotychczasowej konwencji znanych nam eventów zrodzi się, kiedy pojawiła się w nas potrzeba. Dokładnie w maju 2015 r. rozpoczęliśmy działania na rzecz drugiego człowieka. Złączyliśmy moc naszych doświadczeń i kompetencji i tak powstał Upgradebuzz 29.06.2015 r. odbyło się pierwsze wydarzenie z cyklu Upgrade Your Speaking. Wyciągając wnioski z potrzeb członków naszej społeczności stworzyliśmy kolejny event Upgrade Your Relation! 19.05.2016 r. otrzymaliśmy nagrodę w konkursie Szczecin Business Awards w kategorii Debiut Roku. Dotychczas działaliśmy pod Akademickim Inkubatorem Przedsiębiorczości a dnia 7.02.2017 r. zarejestrowaliśmy Fundację Upgradebuzz.

Kontakt: