Spotkanie z Lassem i Mają. Opowiadanie Ani

Spotkanie z Lassem i Mają.

Skończyłam właśnie czytać „Tajemnice Gazety”, kiedy mama weszła do pokoju i powiedziała:
– Aniu mam dla ciebie „Tajemnice Mody”.
– Gdy tyko otworzyłam książkę znalazłam się w „Valleby”. Nie rozumiałam co się dzieje. Koło mnie przeszli Lasse i Maja. Stałam jak wryta, bohaterowie mojej ulubionej książki właśnie mnie minęli! Gdy zrozumiałam co się właśnie wydarzyło od razu za nimi pobiegłam.
– Zaczekajcie! – krzyknęłam – ja Was znam.
-Tak, a skąd? – zapytała Maja.
– Z książki – odpowiedziałam niepewnie – stąd też się tu znalazłam. Chyba…
-Ale jak to z książki? – zdziwił się Lasse.
– Właściwie sama nie wiem…. W moim świecie jesteście tylko bohaterami książki. Chciałam przeczytać kolejną część i tak się tu znalazłam.
– Naprawdę? – Maja nadal mi niedowierzała – to skąd Ty właściwie jesteś?
– Z Polski. Ze Szczecina.
– Dziwne.
– Maja! – krzyknął Lasse.- Pamiętasz, dwa dni temu Sigge Jansson napisał, że prawdopodobnie w Valleby pojawi się KTOŚ z innego wymiaru, ale nikt w to mu nie uwierzył.
– Sigge Janson. Ten z „Gazety Volleby”? – zapytałam – ten reporter?
-Tak. Skąd wiesz kim jest?- zdumiała się Maja.
– Z książki. Już Wam mówiłam. Znam Was i wasze przygody z książki.
-Dooooobrze…. Chodźmy więc do niego, może on coś będzie wiedział na temat tego dziwnego zjawiska, które Nam się przydarzyło – zaproponował Lasse.
Wszyscy poszliśmy do budynku „Gazety Volleby”. Wyglądał dokładnie tak, jak był opisany w książce. Opowiedzieliśmy wszystko Siggemu Janssonowi. Całą tą przedziwną historię. Okazało się, że żeby wrócić do swojego wymiaru muszę po prostu przeczytać ostatnie zdanie książki.
Potem długo jeszcze zwiedzałam Volleby i poznałam prawie wszystkich jej mieszkańców. Wieczorem przypomniałam sobie, że przecież jestem tu cały dzień. Rodzice pewnie się o mnie martwią i mnie szukają. Pożegnałam się z moimi nowo poznanymi przyjaciółmi. Maja na pamiątkę dała mi swój notatnik. Lecz kiedy wróciłam do domu wciąż było rano, czas tu nie płynął?! Wstałam a z kieszeni wypadł mi notatnik Mai.

Autorka: Ania Przybycień

Szczecin

lat 9

Tajemnica gazety. Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai – opis wydawcy

Lasse i Maja czytają artykuły zamieszczone w “Gazecie Valleby” i nie wierzą własnym oczom. Muhammed Karat używa fałszywych diamentów! Dyrektor szkoły ściągał na klasówkach! Komisarz policji kradnie jabłka! Czy to wszystko może być prawda? I skąd w gazecie tyle błędów ortograficznych?

Książka świetnie nadaje się dla dzieci, które właśnie zaczynają samodzielnie czytać – duża czcionka, duża ilość charakterystycznych czarno-białych ilustracji, trzymająca w napięciu akcja, a wszystko w formacie prawdziwej powieści. Co wcale nie znaczy, że po książki o Lassem i Mai nie sięgają również bardziej wprawni czytelnicy!