Ceglany gotyk w innym aspekcie

Niecodzienne zwiedzanie w Stargardzie proponuje Oskar Chmioła. Tegoroczny stypendysta marszałka województwa w dziedzinie kultury zaprasza do obejrzenia szlaku gotyku ceglanego przez pryzmat predykatu „Dobro”. Artystyczne przedsięwzięcie odbędzie się w sobotę, 26 sierpnia 2017 roku.

Bezpłatne zwiedzanie gotyku ceglanego w Stargardzie składać się będzie z kilkunastu przystanków. Postoje połączone będą ze specjalnie przygotowanymi przedstawieniami. Każdy z 16 zaplanowanych performance’ów ma trwać od 2 do 10 minut. Start o godzinie 13 pod pomnikiem Jana Pawła II, a zakończenie o godzinie 15 pod Wieżą Ciśnień.

Podczas postojów autor opowie o wybranym aspekcie „Dobra”, kojarząc go z oglądanym miejscem. Oskar Chmioła nie mówiąc ani słowa, będzie tworzył różne sytuacje oraz wykonywał gesty, aby oddać wymowę zabytków jako dóbr kultury. W ten sposób młody artysta postara się odpowiedzieć na pytania czy dobro zawarte w cegłach ma dla nas realne znaczenie i czy dobro, podobnie jak klasyczne wartości nie jest reliktem przeszłości niczym dawna ciekawostka.

W dniu wydarzenia na stronie www.turystykaperformerska.pl (zakładka: gotyk ceglany w Stargardzie) pojawią się informacje o zabytkach, przy których planowane są przedstawienia. Tam znaleźć będzie można także kolejność i przebieg zwiedzania. Inicjatywa realizowana jest w partnerstwie ze Stargardzkim Centrum Kultury w ramach COOLturalnych Wakacji w Stargardzie.

Twórca kulturalno-turystycznego przedsięwzięcia – Oskar Chmioła – to młody (ur. 1987) pisarz i artysta wizualny. W 2012 roku uzyskał dyplom licencjacki z Techniki i Sztuki Operatorskiej na wydziale Sztuki Mediów, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autor licznych wystąpień artystycznych, naukowych i wystaw. Tworzy w różnych obszarach sztuki, przy czym performance art i wideo art stanowią wspólny mianownik wszystkich jego działań. Zajmuje się również udostępnianiem kultury wysokiej poprzez działania społeczne i artterapeutyczne – od trzech lat prowadzi warsztaty i wystąpienia dla dzieci, młodzieży i rodziców. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Szczecińskim przygotowanie pedagogiczne

Oskar Chmioła, który już pod koniec lipca zapraszał do szczecińskiego Teatru Kana na przedstawienie „Realność – cykl performance o problemach współczesności”, to wraz z Mateuszem Czarnowskim i Krzysztofem Popiołkiem tegoroczny stypendysta Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego w dziedzinie kultury. Granty przyznawane są od 2006 roku. Co roku wybierana jest trójka młodych artystów, którzy dzięki środkom Urzędu Marszałkowskiego mogą zrealizować własne projekty. O stypendia mogą ubiegać się osoby, które zajmują się profesjonalnie twórczością artystyczną na terenie województwa zachodniopomorskiego, nie ukończyły 35 roku życia i są absolwentami uczelni artystycznej lub studentami ostatniego roku tej uczelni.

źródło: www.wzp.pl, www.facebook.com/PomZachodnie