Urodziny mamy Muminków – czyli skąd się wzięła Mała Mi.

Urodziny mamy Muminków – czyli skąd się wzięła Mała Mi.

Starsi czytelnicy zapewne pamiętają, całą rodzinkę Muminków i ich towarzyszy z bajkowych opowiadań fińskiej pisarki Tove Jansson. W jej książkach występują fantastyczne postaci, często określane jako “trolle” albo “leśne stworzonka” mające swój skandynawski kontekst kulturowy.

Z pewnością najbardziej znaną postacią jest Mała Mi (Lilla My) – która mieszka wraz z rodzinką Muminków. Jest małą, czasem bardzo złośliwą i agresywną, cyniczną egoistką.

Zawsze mówi i robi to co myśli, ale za to właśnie ją kochamy, za jej pozytywny stosunek do świata, chociaż każdego potrafi zranić. Czasem w życiu przydaje nam się to określeni, aby nie używać gorszych epitetów. Jej starsza siostra Mimbla (Mymlan) to zupełne jej przeciwieństwo – spokojna zrównoważona z dystansem do świata.

Braciszek Muminek (Mumintrollet) – jest łatwowierny, naiwny i o dobrym sercu. Jego celem jest zbieractwo muszelek i kamieni. Przepełniony entuzjazmem z naiwnością podchodzi do świata. Jego ukochana Panna Migotka (Snorkfröken) to romantyczne i dziewczęce stworzenie , mimo zupełnie przeciwnego charakteru jest przyjaciółką Małej Mi, jak to romantyczka, wypatruje księcia na białym rumaku . Kocha wszelkie świecidełka, ale przede wszystkim samą siebie, swoją blond grzywkę i bransoletkę na lewej kostce.

Brat Panny Migotki –Migotek ( Snork) – to miłujący porządek, organizator , który zawsze wszystko wie najlepiej.

Jest też sympatyczny Ryjek ( Sniff), kochający wszelkie błyskotki, zaadoptowany przez rodzinę Muminków , trochę dziwny, leniwy i tchórzliwy.

Mamy też Włóczykija (Snusmumriken) – to dopiero jest filozof i włóczęgą. Żyje po swojemu, beztrosko i niezależnie, dobra materialne są mu niepotrzebne, oprócz ustnej harmonijki, z którą wędruje po świecie. Pogodny ceniący sobie samotność, trochę zamknięty w sobie, ale o wielkim sercu w razie potrzeby. 

Oczywiście są też rodzice tej patchworkowej rodzinki , czyli Mamusia Muminków (Muminmamman)-jak to mamusia cierpliwa, wyrozumiała, pogodna, opanowana. Dobro rodziny jest dla niej najważniejsze, ale pozwalająca swoim dzieciom uczyć się na własnych błędach. A Tatuś Muminek (Muminpappan)- trochę taki Piotruś Pan, dziecinnie niewinny i chłopięco uroczy, marzyciel i romantyk, artysta tworzy sztuki teatralne i pisze pamiętniki. Jego też Mama Muminka traktuje jak kolejne dziecko.

Są też ciocie i wujowie oraz kuzyni, jak w każdej ludzkiej rodzinie. Są Paszczaki, Filiofionki, Hatiftanowie i Gryzilepki. Zainteresowanych odsyłamy po szczegóły do sympatycznych opowieści o  Muminkach, które zachwycają także kolejne pokolenia. Można je dziś kupić w wersji książkowej z ilustracjami z epoki, jako słuchowisko, czy we współczesnych formach jako audiobook. Po sukcesie książek zrealizowano również wersje teatralne i filmowe.

Polecamy i zapraszamy czytelników do dzielenia się swoimi wspomnieniami o Muminkach. Które z nich zapamiętaliście najbardziej a może Wasze dzieci mają już swoje ulubione postaci ?

Kilka słów o autorce:

Tove Jansson ( ur. 09.08.1914 w Helsinkach, zm. 27.06.2001). Była nie tylko pisarką, ale także malarką, ilustratorką i autorką komiksów. Wychowywała się w rodzinie artystów, ojciec był rzeźbiarzem, matka projektantką, jeden z braci fotografem, a drugi, tak jak Tove, autorem tekstów i rysownikiem komiksów. Tove studiowała malarstwo w Akademii w Sztokholmie i w Helsinkach, a także w Paryżu. Najczęściej jednak lubiła spędzać czas w Fińskiej Zatoce na wyspie Klovhar, na której umieściła akcję Mimików. Jej partnerką była Tuulikki Pietila, fińska graficzna, która stałą się pierwowzorem postaci –Too-tiki z Opowieści Muminków i w Zimie Muminków.Za swoją twórczości otrzymała od polskich dzieci, w czasach PRL, w 1976 roku-Order Uśmiechu. W 1966 roku otrzymała Medal Hansa Christiana Andersena- najważniejszą nagrodę dla autorów książek dla dzieci, a w 1994 roku również nagrodę Szwedzkiej Akademii. Jej książki o Maminkach zostały przetłumaczone na 34 języki i wydane w milionowych nakładach. Po śmierci autorki w Polsce wydano biografię Boel Westin Tove Jansson Mama Muminków, w przekładzie Bogumiła Ratajczaka (2002), oraz opracowane przez  Boel Westin i Helen Svensson –Listy Tove Jansson (2016).

Autor : Magdalena Jurach

Galeria: