Poznaj różnice pomiędzy rynkiem wtórnym a pierwotnym

Poszukujący mieszkań z zasady dzielą się na trzy grupy:

1. osoby, które chcą kupić tylko nowe mieszkanie,

2. osoby, które chcą kupić tylko mieszkanie z rynku wtórnego,

3.osoby, które porównują oferty z obu źródeł.

Rynek wtórny, a pierwotny – problematyczny wybór

Często zdarza się, że kupujący mieszkanie mają kłopot obiektywnym porówniaiem zalet i wad mieszkań dostępnych na rynku pierwotnym z mieszkaniami z rynku wtórnego. W artykule zostały zawarte kluczowe czynniki, które należy uwzględnić podjemując ostateczną decyzję.

Zalety mieszkania z rynku pierwotnego

Większość kupujących na rynku pierwotnym podkreśla, że chce być właścicielem nowego mieszkania. Przede wszystkim ułatwia to wprowadzenie dużych zmian i czyni mieszkanie wolnym od usterek, które mogli zostawić po sobie poprzedni właściciele.

Istotnym elementem jest przyjazne i nowoczesne otoczenie. Nowe osiedla w większości charakteryzują się spójną i funkcjonalną architekturą. Garaż podziemny, bezpieczne place zabaw, zamknięty teren, stała opieka nad strefą zieleni, takich udogodnień ciężko szukać na osiedlach wybudowanych kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat temu.

Kupujący, którzy decydują się na zakup inwestycji w trakcie realizacji mają szeroki wachlarz możliwości w zakresie wprowadzania zmian do projektu dewelopera. Ingerencja w rozkład mieszkania? Żaden problem!

Wady mieszkania z rynku pierwotnego

Trzeba przyznać, odległość od centrum to jedna z największych bolączek osób szukających mieszkania na rynku deweloperskim. W większości polskich miast, nowe osiedla powstają w znacznym oddaleniu od centrum. Dzieje się tak z dwóch powodów:

  1. Centra miast są w większości gęsto zabudowane – przygotowanie kompleksu budynków jest tam fizycznie nie możliwe.

  2. Grunty ulokowane bliżej centrum miasta są zdecydowanie droższe – przygotowanie inwestycji na tych terenach, ostatecznie wiąże się z wyższą ceną za metr kwadratowy mieszkania.

Dla części kupujących istotną przeszkodą jest czas realizacji inwestycji. Decydując się na podpisanie umowy we wczesnym etapie budowy, na odbiór mieszkania trzeba czekać wiele miesięcy. Do tego dochodzi jeszcze czas związany z pracami wykończeniowymi mieszkania.

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym zdaniem wielu kupujących wiąże się z ryzykiem upadłości dewelopera. Strach jest dodatkowo potęgowany przez historie osób, które poniosły spore straty finansowe. Zmiany w prawie zmierzają jednak w kierunku zmniejszenia ryzyka kupujących.

Zalety mieszkania z rynku wtórnego

Kupujący mieszkanie na rynku wtórnym mają jasną sytuację – mogą przed zakupem ocenić mieszkanie, wygląd budynku i okolicy. Zawsze mogą porównać infrastrukturę (przychodnie, sklepy, szkoły) osiedla i to jak jest ono skomunikowane z resztą miasta. Podejmując decyzję, mają znacznie więcej pewnych informacji niż osoby, które kupują mieszkanie na rynku pierwotnym.

Przy zakupie na rynku wtórnym mamy dostęp do gotowego mieszkania. Wszystkie stałe elementy lokalu otrzymujemy w cenie zakupu.

Wady mieszkania z rynku wtórnego

Kupujący na rynku wtórnym muszą spodziewać się większych kosztów związanych z utrzymaniem samego budynku. Stan techniczny bloku z historią bywa różny. Kupując mieszkanie musimy mieć świadomość, że będziemy narażeni na usterki związane z wieloletnią eksploatacją budynku. Problemy z kanalizacją, ogrzewaniem czy elektrycznością zdarzają się często. Niektóre z tych awarii mogą mieć poważne skutki np. przeciekający dach.

Wysokość taksy notarialnej i kosztów sądowych jest taka sama dla rynku pierwotnego jak i wtórnego. Kupujący „z drugiej ręki” muszą zapłacić dodatkowy podatek od czynności cywilnoprawnych.

Autor: Janek Iko


Na podstawie artykułu Czym różni się rynek pierwotny od wtórnego?

źródło: Artelis.pl.