Niebawem święto wszystkich Mam. Jak obchodzony jest dzień matki w innych krajach ?

 

Dzień Matki w Polsce obchodzony jest dnia 26 maja. W tym dniu mamy otrzymują różne prezenty, podarunki, kwiaty i laurki. W przedszkolach i szkołach wystawiane są czasami z tej okazji przedstawienia. Ale skąd tak naprawdę wywodzi się to święto? I jak obchodzone jest w innych krajach? Oto kilka ciekawostek.

Początki tradycji

Dzień Matki ma swoje początki w starożytnej Grecji oraz Rzymie. Szczególną czcią otaczano wtedy matki-boginie, które miały opiekować się światem, a także zapewniały urodzaj. W Grecji obchodzono święto na część Matki Natury – bogini Rei, a w Rzymie uroczystość na cześć bogini Cybele, którą uważano za matkę bogów. Dużo później do tego święta wrócono w Anglii, gdzie jedna z niedziel była tzw. Niedzielą u Matki. Był to dzień wolny od pracy, w którym dzieci odwiedzały matki i oddawały im cześć. Było to szczególnie ważne, gdyż większość dzieci pracowała w oddalonych od domu rodzinnego posiadłościach, a to sprawiało, że nie mogli utrzymywać stałego kontaktu z rodziną. Wtedy też dzieci odwiedzające rodziców przywoziły z sobą podarunki.


Dzień matki ma rozmaity charakter – czasem bardziej religijny, czasem historyczny, a czasem komercyjny. Dzień ten zajmuje jednak szczególne miejsce w kalendarzu licznych krajów. W wielu krajach dzień ten wypada w drugą niedzielę maja. W niektórych wypada w dniu kobiet – 8 marca, ale są też takie kraje, które wybrały inną datę, na przykład w Indonezji wypada on 22 grudnia (upamiętnia pierwszy kongres kobiet).

Stany Zjednoczone

W Stanach Zjednoczonych Dzień Matki jest świętem narodowym. Wtedy to domy i budynki ozdabia się flagami narodowymi. Jest to również związane z pamięcią o  Annie Jarvis, która walczyła o to święto. Odbywa się ono w drugą niedzielę maja, a kojarzy się z oczywiście z kwiatami, kartkami, czekoladkami.

Indie

W Indiach w październiku odbywa się święto ku czci bogini matki Durga – trwa ono 9 dni. Swój dzień mają też wszystkie matki, które dostają upominki, kwiaty czy czekoladki. W tym dniu są one również zapraszane przez rodzinę na obiad poza domem, by same mogły odpocząć od takich obowiązków.

RPA

W RPA święto mam również przypada na drugą niedzielę maja. Otrzymują wtedy podarunki oraz tradycyjne goździki. W kraju tym dzieci wkładają specjalne ubrania – w kolorze czerwonym i różowym dla mam żyjącym, a białe dla tych mam, które odeszły.

 

Kanada

W Kanadzie tradycją jest rodzinne przyjęcie poza domem. Wtedy też mamy otrzymują goździki, kartki, ręcznie wykonane prezenty oraz bilety do teatru. Poza tym dzieci przygotowują wykonane potrawy i ciasteczka – według przepisów zarezerwowanych na ten dzień.

Jugosławia

Bardzo ciekawie przebiega święto matek w Jugosławii. Bywa ono nazywane „łóżkowym więzieniem” – dzieci nie wypuszczają matek z łóżka do momentu otrzymania słodyczy. Później pomagają mamom w obowiązkach, a one mają odpoczywać.

Meksyk

W Meksyku dzień ten wypada 10 maja i rozpoczyna się specjalną mszą. Każdej mamie zostaje przygotowane śniadanie oraz oczywiście każda otrzymuje kwiaty. Jednak zarówno kwiaty jak i prezenty są tak wyjątkowe i drogie, że zbiera się na nie przez kilka miesięcy.

 

 

Autor: Alicja Janak

Najpiękniejsze prezenty na dzień matki – Artdecor

źrodło: Artelis.pl.