Postanowienia noworoczne – Jak skutecznie je realizować ?

Jeśli co roku składasz sobie postanowienia noworoczne i nigdy nie udaje Ci się ich zrealizować to ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiedz się co zrobić, by skutecznie zaplanować cele na nadchodzący rok i jak skutecznie wprowadzać je w życie.

Zbliża się koniec roku i wkraczamy w okres, kiedy to składamy sobie postanowienia noworoczne. Najczęstsze postanowienia noworoczne jakie zwykle składamy to zrzucenie paru kilogramów, rzucenie palenia oraz poprawa sytuacji finansowej.

Jak pokazują statystyki ostatecznie 92% postanowień nie zostaje zrealizowanych.

Dzisiaj chciałbym Ci powiedzieć, dlaczego tak się dzieje oraz powiem Ci co możesz zrobić, by te postanowienia w tym i każdym kolejnym roku zacząć w końcu skutecznie realizować.

Zacznijmy od tego dlaczego nasze postanowienia spalają na panewce ?

Po pierwsze, często chcemy zmienić zbyt wiele rzeczy na raz, przez co ostatecznie prawie nic nie udaje nam się zrealizować – jesteśmy zbyt przytłoczeni narzuconymi sobie obietnicami.

Po drugie, nie precyzyjnie określamy co chcielibyśmy osiągnąć, dlatego nasze działania nie prowadzą nas do celu – błądzimy i nie wiemy, gdzie ten cel dokładnie się znajduje. Trzeci czynnik to nasza „silna wola” – okazuje się, że im częściej poddajemy ją próbom i więcej razy udaje nam się powstrzymać przed pokusami to nasza wola jest coraz silniejsza, jeśli natomiast ulegamy, nasz wola słabnie. „Nietrenowany mięsień zanika.”

Wiemy już jakie są najczęstsze przyczyny niepowodzeń. Teraz przedstawię Ci kompleksowy sposób na to jak zaplanować nasze postanowienia, by je skutecznie wprowadzać w życie – będzie to plan na cały najbliższy rok. Będziesz potrzebował kilku kartek A4, kilku A5 – najlepiej w kratkę i długopis. Możliwe, że będziesz potrzebował nawet kilka godzin do wykonania całości, ale pamiętaj, że poświęcając te kilka godzin możesz zrobić w tym roku tyle, ile nie udało Ci się zrobić przez ostatnie 5 lat albo i więcej.

Etap 1

Zacznijmy od ćwiczenia, które ma otworzyć twój umysł na pomysły i pobudzić do działania. Zrób sobie na kartce A4 listę 100 pozycji (możesz to zrobić w kolumnach na obu stronach). Teraz postaraj się wymyślić 100 rzeczy, jakie chciałbyś zrealizować w swojej przyszłości. Zaczynaj od tych prostych, małych, ale wypisz również te trudniejsze. Dąż, aż do tych które wydają się wręcz nie możliwe do zrealizowania. Mogą to być również marzenia. Jeśli chciałeś kiedyś czegoś spróbować w życiu to jest dobry moment, by umieścić to na liście. Jeśli chcesz przelecieć się balonem to wpisz, jeśli marzysz by zostać muzykiem i pojechać w trasę to wpisz to na kartkę. Postaraj się poruszyć wszystkie sfery życia czyli relacje z innymi ludźmi, sferę finansową i zawodową, rozrywkę i hobby oraz zdrowie i sferę duchową, jeśli tego potrzebujesz.

Na pewno będąc przy 60-70 pozycji zacznie brakować Ci pomysłów. Poświęć na to ćwiczenie nawet kilka godzin, możesz odstawić kartkę i wrócić do niej po godzinnej przerwie.

Etap 2 – Plan roczny

Teraz zejdziemy trochę na ziemię i zaplanujemy najbliższy rok. Najlepiej będzie jeśli przejrzysz wcześniejszą listę i zdecydujesz co chciałbyś i co mógłbyś zrealizować w nadchodzącym roku. Polecam ci wybrać nie więcej niż 20 pozycji – to i tak będzie na prawdę dużo. Uwierz mi. Z tej listy wybierz natomiast 2-3 najważniejsze, które chciałbyś bezwzględnie zrealizować – jak już mówiłem, jeśli narzucisz sobie zbyt wiele to nic z tego nie wyjdzie. Te 2-3 wybrane rzeczy rozbij dodatkowo na mniejsze podpunkty, w których wypiszesz działania jakie musisz podjąć, by zrealizować cel główny.

Etap 3 – Plan miesięczny

Teraz musisz założyć co chcesz zrobić w najbliższym miesiącu. Natomiast tutaj już precyzyjniej będziesz musiał rozbić cele z planu rocznego. Podam Ci przykład: jeśli założyłeś, że schudniesz w tym roku 20 kilogramów to w planie miesięcznym załóż, że schudniesz 2 kg. Możliwe, że w planie miesięcznym będzie jakaś rzecz, której nie ma w planie rocznym, bo jest to np. świeża sprawa, która wyszła w trakcie i musisz ją załatwić. Polecam Ci planować nie więcej niż 10 rzeczy na jeden miesiąc. Na koniec miesiąca będziesz weryfikował co udało Ci się zrealizować, jeśli czegoś nie zrobiłeś to przerzucasz to na następny miesiąc z wyższym priorytetem.

Etap 4 – Plan tygodniowy

Wiem, że sporo tych planów, ale już powoli zmierzamy do końca. Plan tygodniowy to zadania miesięczne rozbite znowu na mniejsze podpunkty. Wróćmy znowu do przykładu zrzucenia kilogramów i poprawy sylwetki. Jeśli założyłeś, że w miesiąc zrzucisz 2 kg to w planie tygodniowym załóż, że pójdziesz 3 razy na siłownię . W plan wrzuć też bieżące sprawy np. awaria samochodu (zaplanuj, że w tym tygodniu kupisz części i zaplanujesz wizytę u mechanika), zamierzasz w końcu posprzątać garaż lub swój pokój – też umieść to na liście. Rozumiesz już system działania? Nie są to rzeczy, na które musisz poświęcić tydzień czy cały miesiąc, ale wystarczy ci np. jeden dzień.

Etap 5 – Lista zadań na dziś

Jakiś czas temu oglądałem reportaż na temat tego jakie nawyki mają ludzie bogaci, a jakie biedni. Wynikało z nich, że 81% ludzi bogatych robi listę zadań na dziś, natomiast wśród biednych jest to jedynie 8%. Nie zadziała to w magiczny sposób i nie staniesz się bogaty od robienia listy, ale robiąc listę masz szansę na to, że zrealizujesz założone plany wydajniej, co jednocześnie zwiększy twoje szanse na sukces finansowy.

Na początku sam popełniałem błąd i planowałem sobie około 8-10 rzeczy do zrobienia na jeden dzień. Miałem problem, by to wszystko zrealizować, dlatego polecam Ci planować nie więcej niż 6 rzeczy na jeden dzień. Tutaj znowu wrócę do zmiany sylwetki. Jeśli akurat dzisiaj jest dzień treningowy to wpisz w plan pójście na siłownię. Jeśli zepsuł Ci się kran to wrzuć to na listę zadań do wykonania. Cotygodniowe większe zakupy ? Wpisuj. Zadbaj też o takie zadania, które pozwolą ci ciągle się rozwijać jak czytanie książek, jeśli twoim rocznym celem było nauczenie się gry na gitarze to wpisz w listę zadań na dzisiaj minimum 1 godzinę ćwiczeń na gitarze.

By te 5-6 zadań na dziś sobie poukładać nadaj im priorytety. Rzeczy najważniejsze oznacz literą A, rzeczy mniej ważne literą B, rzeczy, których nie musisz zrobić dzisiaj oznacz C. Rób jedną rzecz naraz, a nie 5 na pół gwizdka.

Taką listę twórz sobie przed snem dnia poprzedniego, by rano od razu ruszyć do działania. Na listę zadań do wykonania na dziś wpisz w tym momencie przerobienie całego materiału jaki Ci dzisiaj przekazałem 🙂 Jeśli będziesz odwlekał to nadal nic nie zrealizujesz i za rok będziesz dalej w tym samym punkcie.

Jest jeszcze jeden ważny czynnik, byś realizował to co chcesz osiągnąć musisz mieć motywację. Dzisiaj w telegraficznym skrócie zdradzę Ci, że musisz sobie stworzyć system nagradzania. Udało Ci się zrzucić założone 2 kg w tym tygodniu ? Super, więc w nagrodę wybierz się ze znajomymi na gokarty lub do kina. Pójście do McDonald’s nie będzie dobrą nagrodą. Zapomnij. Zarobiłeś w tym miesiącu 30% więcej pieniędzy niż dotychczas zarabiałeś ? Bardzo dobrze, 1/3 nadwyżki przeznacz na nagrodę na siebie.

Przebrnęliśmy przez całość. Weryfikuj sobie swoje listy co dzień wieczór, listy na dłuższe okresy sprawdzaj odpowiednio co tydzień i co miesiąc. Po roku sprawdź ile rzeczy udało Ci się zrealizować i porównaj z dotychczasowym sposobem postępowania. Sprawdź również listę „100”. Może coś już jest nieaktualne, może zmieniły Ci się priorytety i trzeba ją zaktualizować.

Teraz sam zabieram się za swoją listę na najbliższy rok, a Tobie życzę realizacji postanowień.

Autor: Amadeusz Szydłowski


Ranking Darmowych pożyczek

źródło: Artelis.pl.